Mike Tullberg har fremtiden på plads: Han bliver i Borussia Dortmund.
Den tyske storklub har netop bekræftet, at den succesfulde U19-træner forfremmes til cheftræner for klubbens U23-hold, der spiller i Tysklands tredjebedste række mod velkendte seniorklubber.
Samtidig forlænger danskeren sin aftale med tre år.
Mike Tullberg startede i Dortmund som U23-træner i 2019, men blev efter et år forfremmet til U19-træner, fordi det dengang var det hold, der blev satset på.
Nu rykker han så tilbage på U23-holdet, og i et eksklusivt interview med Tipsbladet forklarer han, hvorfor det sker nu.
– I bund og grund har strukturerne ændret sig, og målet er, at vi i løbet af det næste år skal lave et U23-hold, der nok nærmere vil være i retning af et U21-hold med de største talenter. Allerede til sommer vil vi have en til to juveler på 16 år på holdet.
– Så retningen er, at det ikke kun skal handle om ligaplaceringen, men at vi skal have nogle af vores ekstremt unge topspillere op og spille seniorfodbold som 16-årige eller 17-årige, så vi kan gøre dem klar til førsteholdet. Andre talenter som Jamie Bynoe-Gittens og Gio Reyna gik direkte fra U19-holdet til førsteholdet – nu vil vi gerne have dem på U23-holdet i en periode før førsteholdet.
– Vi håber, at vi skal spille 3. Liga i næste sæson, for der spiller man foran 20.000 til 30.000 på udebane hver anden weekend, og det er et ekstremt højt niveau, hvor vi kan udvikle vores unge spillere.
– Det er også grunden til, at jeg har valgt at sige ja: Prioriteten har ændret sig i klubben, og U23-holdet bliver sidste skridt før førsteholdet. Det er for mig også en mulighed for at arbejde med seniorfodbold, for der kommer til at være unge diamanter og lidt ældre spillere. Det var vigtigt for mig, da jeg ikke ser mig selv være på ungdomsniveau, fortæller Mike Tullberg til Tipsbladet.
I forrige uge kunne lokalavisen Ruhr Nachrichten melde, at meget tydede på, at Mike Tullberg ville forlade klubben denne sommer, og at han ikke ønskede at forlænge med Dortmund.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Der har – som Tipsbladet også tidligere har beskrevet – været stor interesse for danskeren så sent som i januar, men danskeren afviser, at han på noget tidspunkt har afskrevet en forlængelse med Dortmund.
– Jeg har udtalt flere gange, at jeg ikke ville forlænge min kontrakt som U19-træner. Jeg har aldrig sagt, at jeg ikke ville blive i klubben.
– Jeg har stor respekt for Dortmund og er beæret og stolt over at være med til at forme de bedste unge spillere i den her klub. Nu har jeg brugt de sidste seks år her, og jeg har trænet U19-, U23- og førsteholdet, selvom det var kort. Og når man har det så godt, som jeg har det, og man føler, at der bliver sat pris på en her, har Dortmund hele tiden været de første, jeg har snakket med.
– Jeg vil ikke snakke om andre klubber, men der har selvfølgelig været interesse. Men af respekt for Dortmund, og i og med at jeg nu forlænger, ser jeg ingen grund til at snakke om det, slår Mike Tullberg fast.
Nu står det også fast, at han altså bliver i Dortmund, og det glæder selvsagt den danske træner.
– Min familie og jeg trives hernede, og jeg elsker at arbejde i Dortmund og bo her i området. Man passer ikke nødvendigvis ind alle steder, men det gør vi her, siger Mike Tullberg.
Det blev i den grad bevist i foråret, hvor Mike Tullberg vikarierede som cheftræner for Dortmunds førstehold. Her blev hans forhold til klubben og fansenes glæde for ham tydelig i forbindelse med nogle fantastiske jubelscener.
Mike Tullberg, 39 år, tiltræder i sin nye rolle til sommer.

Supercomputer: De bliver danske mestre

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Kæmpe bøde til FC København

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Brøndby-fans smadrer togkupé

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’

Kent Nielsen blæser til angreb

Vi lod os forblænde: AaB ligner en nedrykker

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

Advarer: Hvor passer han ind i Man Utd?

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde

Musa Juwara skal væk fra Vejle: ‘Jeg vil videre’

Kongeløn – bliver verdens bedst betalte

Forberedte sig helt særligt på bundbrag

Hemmelig plan nedlagde AaB: – Tricky i Danmark

Fuld fart frem i CL-semifinalebrag

Ikke i tvivl: ‘Så bliver Dolberg solgt’

AaB-boss erkender: ‘Der er spøgelser’

Kogte over: Superliga-rivalerne går efter ham

Dansker roses til skyerne inden finale

Katastrofe! De fejl sender jer i 1. Division, AaB!

Spanien i choktilstand: ‘Her drikkes der fadøl’

Viborg-spiller var tæt på at opgive topfodbold