– Usædvanligt, at vi er otte danskere hos os

Otte danskere spiller i FC Utrecht, men udenfor kridtstregerne er klubben også dansk. Jannik Nielsen er scout koordinater i den hollandske klub, og han tager dig med ind i et tidskrævende job, hvor han hvert år ser et hav af fodboldkampe. Det kan du læse om i dette store interview til Tipsbladet.



Niklas Vesterlund, Jeppe Okkels og Andreas Dithmer har alle tre det til fælles, at de har dansk pas, og netop er skiftet til hollandske FC Utrecht.

De tilslutter sig en i forvejen stor danskerkoloni, som nu tæller otte spillere. Silas Andersen, Emil Rohd og Tobias Augustinus-Jensen spiller på Jong Utrecht, mens Oscar Fraulo og Victor Jensen er en del af førsteholdet.

Men det er ikke kun på banen, at FC Utrecht er rød og hvid. Det er de også udenfor kridtstregerne.

I rollen som scout koordinater går 44-årige Jannik Nielsen på arbejde i FC Utrecht. Det er et job, der byder på lidt af hvert, da han ofte er ude at se kampe rundt omkring i Europa.

Det fortæller han til Tipsbladet.

– Du skal hele tiden bygge på din database, så du tager nogle gange ud og ser kampe, hvor du ikke på forhånd ved, hvad der kommer til at ske. Men nu har jeg været i gamet i en del tid, så der kender man de forskellige hold. Men nogle gange sker der alligevel nogle ting, som man ikke har holdt så meget øje med. Så vi kan ikke bare læne os tilbage, og det gælder i alle de lande, som vi opererer i.

Efter et transfervindue vil man typisk se så mange kampe, som overhovedet muligt for at udbygge databasen, forklarer Jannik Nielsen. Men det gælder kun i et par måneder, før man syner mulige emner op mod transfervinduets åbning.

– Når vi bevæger os tættere på vinduet, bliver det mere specifikt. Her rejser vi ud for at se de spillere, som vi har identificeret til de positioner, som vi gerne skal have dækket ind i et transfervindue.

Har man en facitliste, når man tager ud for at se en spiller live?

– I vores strategi prøver vi at hente spillere, som ikke er over 25 år, medmindre det er hollandske spillere, som kan komme ind og være kulturbærere. Vi prøver at hente unge spillere, hvor der er noget videresalgspotentiale. Det betyder også, at du bliver nødt til at notere, hvor de står henne, så man hele tiden kan følge deres udvikling.

– Lige så snart noget tricker en, går man hjem og laver rapporten, og så ser man måske en fem-seks kampe med den pågældende spiller for at finde ud af, om det jeg så, også passer. Var det kun en enkelt kamp, eller er det en tendens, som ser spændende ud?

Hvor langt er der så fra, at du ser en spændende spiller, til der rent faktisk sker en transfer?

– Det er et godt spørgsmål. Nogen gange kan det vare to år, og andre gange kan det vare to måneder. Nogle gange kan man gå hjem og fortælle, at der er en spiller, som vi skal rykke på lige med det samme. Andre gange kan der være forskellige omstændigheder, der gør, at vi af flere årsager ikke kan rykke på det lige nu. Det kan være noget kontraktuelt, økonomi, position eller niveau.

Hvor stor en stemme har du i en mulig transfer hos jer?

– Jeg har en stemme, det er klart. I sidste ende er beslutningen noget, vi træffer i fællesskab. Jeg sidder med langt hen ad vejen, hvor jeg blandt andet indhenter referencer, da jeg har et netværk. Der bliver lyttet, og min stemme har en værdi, fordi jeg også har været her i lang tid og kender klubben. Men det vil også være forkert at sige, at det er på grund af mig, at de her spillere er kommet til. Det er noget, vi gør i fællesskab.

Artiklen fortsætter efter billedet…
231369
Danskerduoen Oscar Fraulo og Victor Jensen jubler over en scoring mod Heracles (Foto: Imago).

"Min måde at se fodbold på er ændret"
Lige nu er seks danskere på kontrakt i FC Utrecht, mens to er lejespillere. De mange danskere er dog mere et udslag af tilfældighed, end det er en bevist strategi fra den sportslige ledelse i klubben.

– Vi har Danmark som et af de lande, vi holder meget øje med, og så er jeg selvfølgelig dansker og følger ekstra meget med der. Derfor er det naturligt, at der kan være danskere hos os. At vi lige nu har otte, er usædvanligt. Som klub har vi en ambition om, at stammen skal være hollandsk, hvilket den også er.

Tidligere har Michael Silberbauer været cheftræner, mens Simon Makienok og David Jensen har været på kontrakt i FC Utrecht, men det er ikke mængden af danske transfers, som udgør en god dag for Jannik Nielsen.

– Det er meget forskelligt, men for mig handler det om at holde øje med, om der er nogle spillere, som kunne være interessante for os. Det er sådan noget, der tricker mig, når jeg går på arbejde.

Hvordan oplever du konkurrencen klubberne imellem om det næste store talent?

– Vi oplever, at konkurrencen om talenter bliver større og større. Det er også derfor, at du nogen gange skal rykke meget, meget hurtigt. Det øger også risikoen for, at det ikke bliver til noget alligevel, fordi beslutningen skal tages så hurtigt. Vi har en fin platform, så der er en masse spillere, der gerne vil til Holland. Men der er også et spørgsmål om økonomi, hvor vi måske ikke helt er der, hvor vi kan tiltrække alle spillere, fordi pengene er blevet så store. For os handler det ekstremt meget om timing, og at spilleren og baglandet ser os som et godt skridt.

Har jobbet ændret din måde at se fodbold på?

– Ja, det har det bestemt. Men det er meget individuelt. Folk gør det på deres egen måde, så det handler om, hvordan du ser på tingene og få identificeret det interessante, når du er ude og se kampe, siger Jannik Nielsen og tilføjer:

– Hvis nu jeg snakker med vores træner efter en kamp, så kan han jo spørge, om jeg lagde mærke til presset, eller hvordan de overbefolkede et bestemt område? Så siger jeg: "Næ, det gjorde jeg faktisk ikke." Du er bare i en anden zone. Der findes så også andre, som godt kan de ting. Det er meget individuelt fra scout til scout.

Jannik Nielsen startede som international scout i FC Utrecht i 2019, og er altså nu scout koordinater frem til sommeren 2026, som hans nuværende kontrakt løber frem til. Han har tidligere været ungdomsscout i Brøndby og ungdomstræner i Danmark, indtil jobbet i Holland lokkede ham på udlandseventyr.





Thomas Frank hylder ustoppelig duo



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land



Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’



LIGE NU

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt


‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub



– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø