Kasper Schmeichel har gennem en lang og professionel fodboldkarriere utvivlsomt haft flere gode kontrakter, som har sikret ham millioner af kroner på bankbogen.
Nu er målmanden dog i sin karrieres efterår, og det kan læses på den lønseddel, der dumper ind fra hans nye klub i Anderlecht. For den er ikke særlig stor, hvis man skal tro det belgiske medie Het Nieuwsblad.
Her melder mediet, at Kasper Schmeichel har en grundløn på 250.000 euro brutto det ene år, som han er på kontrakt i Anderlecht. Det svarer til 1,9 millioner kroner om året – før skat.
Det er en usædvanlig lav løn for en spiller med Schmeichels status, og det bliver endnu mere bemærkelsesværdigt, for hans sign on fee er inkluderet i de 250.000 euro om året, hvilket blot gør lønnen endnu mere overraskende. Når spillere hentes på fri transfer, får de normalt en fin pose penge i tiltrædelsesbonus, men dette har altså ikke været tilfældet i denne omgang.
Der er her tale om en grundløn, og Kasper Schmeichel kan tjene mere, hvis forskellige bonusser bliver opfyldt. Man kunne forestille sig, at danskeren har mulighed for at sende lønnen et ordentligt hak opad med disse bonusser, men det lader ikke til at være tilfældet her.
Som Tipsbladet forstår det fra belgiske kilder, er der som sådan ikke noget specielt ved disse bonusser, som primært kredser om bonusser ved sejr eller uafgjort, hvilket er ganske almindeligt.
Det er dog kun i denne sæson, at lønnen er på dette niveau. Hvis parterne forlænger samarbejdet efter denne sæson, hvilket Schmeichels kontrakt indeholder en option på, så vil lønnen også blive højere.
I Belgien er de overraskede over danskerens lave løn, som er markant mindre end mange af de andre nyindkøb. Eksempelvis tjener Thorgan Hazard 1,8 millioner euro om året før skat, hvilket er mere end syv gange mere end den danske landsholdskeeper, og generelt ligger lønniveauet for de nye spillere på omkring 1 million euro brutto – 7,5 millioner danske kroner.
Det skulle da også være Schmeichels lave lønkrav, som har gjort ham realistisk for Anderlecht og Jesper Fredberg, der var hurtig om at slå til, da muligheden bød sig. Tipsbladet forstår, at det var Schmeichel selv, der tog kontakt til Anderlecht og ikke den anden vej rundt.
Dette giver også mening, da Anderlecht faktisk hentede Maxime Dupé tidligere på sommeren som ny keeper.
Den danske direktør Jesper Fredberg sagde da også følgende, da man hentede Kasper Schmeichel:
– Selv om vi faktisk er tilfredse med vores trup, var det en utrolig mulighed at kunne bringe en keeper med så stort erfaring og kendskab ind. Kontrakten med Kasper Schmeichel passer med vores ambition om at have hård konkurrence på alle positioner. Kasper kan få en utrolig stor værdi for denne klub med sin erfaring – både på og uden for banen, lød det fra Jesper Fredberg.
Kasper Schmeichels løn i Anderlecht er i øvrigt en del mindre end den, han kommer fra. I OGC Nice tjente han – ifølge L'Equipé 22,5 millioner kroner om året før skat.

Så presset er din Superliga-klub

– Han har brug for at score

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

FC København-stjerne knust

Viborg FF – Lyngby Boldklub

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Brøndby IF – Randers FC

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen
Kære FC København: Hvad venter I på?

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs

Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM