Kasper Schmeichel har gennem en lang og professionel fodboldkarriere utvivlsomt haft flere gode kontrakter, som har sikret ham millioner af kroner på bankbogen.
Nu er målmanden dog i sin karrieres efterår, og det kan læses på den lønseddel, der dumper ind fra hans nye klub i Anderlecht. For den er ikke særlig stor, hvis man skal tro det belgiske medie Het Nieuwsblad.
Her melder mediet, at Kasper Schmeichel har en grundløn på 250.000 euro brutto det ene år, som han er på kontrakt i Anderlecht. Det svarer til 1,9 millioner kroner om året – før skat.
Det er en usædvanlig lav løn for en spiller med Schmeichels status, og det bliver endnu mere bemærkelsesværdigt, for hans sign on fee er inkluderet i de 250.000 euro om året, hvilket blot gør lønnen endnu mere overraskende. Når spillere hentes på fri transfer, får de normalt en fin pose penge i tiltrædelsesbonus, men dette har altså ikke været tilfældet i denne omgang.
Der er her tale om en grundløn, og Kasper Schmeichel kan tjene mere, hvis forskellige bonusser bliver opfyldt. Man kunne forestille sig, at danskeren har mulighed for at sende lønnen et ordentligt hak opad med disse bonusser, men det lader ikke til at være tilfældet her.
Som Tipsbladet forstår det fra belgiske kilder, er der som sådan ikke noget specielt ved disse bonusser, som primært kredser om bonusser ved sejr eller uafgjort, hvilket er ganske almindeligt.
Det er dog kun i denne sæson, at lønnen er på dette niveau. Hvis parterne forlænger samarbejdet efter denne sæson, hvilket Schmeichels kontrakt indeholder en option på, så vil lønnen også blive højere.
I Belgien er de overraskede over danskerens lave løn, som er markant mindre end mange af de andre nyindkøb. Eksempelvis tjener Thorgan Hazard 1,8 millioner euro om året før skat, hvilket er mere end syv gange mere end den danske landsholdskeeper, og generelt ligger lønniveauet for de nye spillere på omkring 1 million euro brutto – 7,5 millioner danske kroner.
Det skulle da også være Schmeichels lave lønkrav, som har gjort ham realistisk for Anderlecht og Jesper Fredberg, der var hurtig om at slå til, da muligheden bød sig. Tipsbladet forstår, at det var Schmeichel selv, der tog kontakt til Anderlecht og ikke den anden vej rundt.
Dette giver også mening, da Anderlecht faktisk hentede Maxime Dupé tidligere på sommeren som ny keeper.
Den danske direktør Jesper Fredberg sagde da også følgende, da man hentede Kasper Schmeichel:
– Selv om vi faktisk er tilfredse med vores trup, var det en utrolig mulighed at kunne bringe en keeper med så stort erfaring og kendskab ind. Kontrakten med Kasper Schmeichel passer med vores ambition om at have hård konkurrence på alle positioner. Kasper kan få en utrolig stor værdi for denne klub med sin erfaring – både på og uden for banen, lød det fra Jesper Fredberg.
Kasper Schmeichels løn i Anderlecht er i øvrigt en del mindre end den, han kommer fra. I OGC Nice tjente han – ifølge L'Equipé 22,5 millioner kroner om året før skat.
Afslører vild detalje om Brian Priske-fyring
Zolotko-exit årets bedste nyhed for dansk fodbold
Sportsdirektør fyret: Kom som et chok for dansker
Alt om Viborg FF: Åh nej, hober skaderne sig op?
Kære FC København – håb er ikke en strategi!
TransferLIVE: Vil hente Casemiro nu
Dansk træner afslører: Lander nyt job i storklub
Afsløring: Storklub bød på Onugkha
Vildt skifte for dansk angriber: Han får lav løn
Svinet af Modric: Nu skal han dømme FC Midtjylland
Stortalent skriver under med Brøndby
Jesper Sørensen henter tidligere Superliga-profil
Hvorfor, Viborg? ‘Det vidner om stædighed’
Sådan gør din klub i vinterpausen
Spår kæmpe FC København-nedtur
Losset ud i Vejle: Jeg er jo ingen tryllekunstner
Det er et mareridt, siger Carlo Ancelotti
Er det nu eller aldrig for ham i AGF?
Dommer træder op på helt ny hylde i FCK-kamp
FC Midtjylland-stjerne topper vild statistik
Hård dom over Man Utd-stjerne: ‘Ser fortabt ud’
Dropper danske stjerner
‘Jeg var en VIRKELIG dårlig anfører for Esbjerg’
Her er Lukas Engels nye klub
Alt om FCN: Det kan han ikke være tilfreds med
Er det Erik ten Hags nye job?
Dansk dommer konfronteret i tyrkisk lufthavn
Alan Shearer forsvarer og roser dansk komet
Jubler over Dolberg: Minder om legende
Gammel dame forværrer PSV-krise
AaB-åbenbaring? Han kan blive forårets gennembrud
I ekstase over Hjulmand og Gyökeres
Trist Thomas Gravesen: Det er brandærgerligt
– Manchester United kan vinde Premier League
Brøndby vinder Atlantic Cup
Kongeløn – men han er ‘fuldstændig udstødt’
Superliga-klub er tæt på at blive solgt
Ekspert: Priske fik ikke en fair chance
San Diego FC henter Superliga-spiller
Priske var fyret dagen før Bayern-sejr
‘Brian Priske var for sød’
Brian Priske fyret: ‘Manglende kemi’
Hylder kæmpe SL-flop: ‘Han er crazy’
Superliga-chok: ‘Dagens bedste nyhed!’
FCN trækker sig: Lokalpolitiker er i chok
Afsløring: FCN trækker sig fra kæmpe projekt
Morten Bruun: ‘Har kun hørt han var uduelig’
Dansker scorer nyt job: Talte med Superliga-klub
– De har lagt helt vilde planer for den her klub
Stig Tøfting: ‘Brøndby står dårligt nu’
‘Ingen vil kyle penge i et sort hul i Nørreskoven’
Tidligere Superliga-spiller med i verdenssensation
Kæmpe succes efter FCK-exit: ‘Var lidt chokeret’
Dansker har gang i magisk sæson: ‘Klassespiller’
Thomas Frank spøger i storklub