Sønderjyske på Superliga-kurs efter sejr

Sønderjyske har kurs mod superligaoprykning, hvor afstanden til Fredericia på tredjepladsen nu er 14 point.



Sønderjyske hentede en hjemmesejr på 2-0 over Hobro i 1. division, men sønderjyderne skeler givetvis også til det resultat, der faldt i FC Fredericias udekamp mod Kolding.

Her tabte Fredericia, der ligger på tredjepladsen, med 0-4, og dermed er afstanden fra Sønderjyske ned til Fredericia nu på hele 14 point. Sønderjyske har 52 point, mens Fredericia som treer har 38 point.

AaB og Sønderjyske har længe haft kurs mod superligaoprykning med solid afstand til Fredericia på tredjepladsen, men med lørdagens kollaps for Fredericia ser det for alvor svært ud at hente de to tophold på oprykningspladserne med otte spillerunder tilbage.

Hjemmeholdet fra Haderslev fik efter en åben start på opgøret trykket Hobro langt tilbage med noget nær alle ti markspillere i eller omkring eget målfelt.

Et føringsmål til det sønderjyske tophold lod vente på sig, men i minuttet før pausefløjt sikrede en indøvet dødboldkombination målet til 1-0.

Bolden blev headet ind foran mål til forsvarsspilleren Daniel Gretarsson, og islændingen kunne pande Sønderjyske i front.

Anden halvleg startede dramatisk for Sønderjyske, der fik målscorer Daniel Gretarsson udvist med sit andet gule kort. Alligevel kom sønderjyderne efter en times spil på 2-0 efter en scoring af Sefer Emini, som også blev slutresultatet.

Spændingen i toppen af 1. division og kampen om oprykning til Superligaen svinder mere og mere ind. Det blev tydeligt med Fredericias store afklapsning på 0-4 mod Kolding.

Kolding bragte sig i front efter bare tre minutter, efter at Asker Beck blev sendt i dybden og sparkede en 1-0-føring ind.

Problemerne fortsatte for Fredericia, der havde det svært i opgøret. Kolding fordoblede føringen efter 67 minutter, da anfører Paul Ngongo nærmest trampede bolden frem i feltet og herfra bragede 2-0-målet op i nettaget.

Kampen blev endegyldigt lukket med et kvarter tilbage efter et stort målmandskoks fra Fredericias Mattias Lamhauge. Målmanden ramte Koldings Patrick Tjørnelund ved et udspark, så Tjørnelund kunne få bolden med sig til en ren friløber, som lukkede kampen til 3-0.

Kolding var dog ikke færdig, og kort tid efter blev Fredericias kollaps en realitet, da Koldings Christoffer Palm blev spillet fri foran mål til en nem og sikker 4-0-scoring.

/ritzau/





TransferLIVE: FC Midtjylland henter ny spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby sælger Clement Bischoff


Edgar Babayan stopper karrieren

De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen



Flere siddepladser på vej i Parken

Kæmpe Brøndby-salg: ‘Han skal nok klare det’

– Jeg var åben for at tage til Midtjylland

Skrækskade til AGF-spiller!

‘Der gik jeg sgu lidt rundt om mig selv’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


Afsløring: Christian Sørensen afviser topklub

Forhadt tysker var et problem for Tahirovic

FC København skifter Parkens røde sæder ud med blå

‘Et fingerplaster på et åbent benbrud’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Afsløring: Stort AB-talent besøger Burnley

DBU giver kvinderne samme bonus som mændene

Schmeichel om Højlund: ‘Han gør det fantastisk’

Derfor blev FCK’er vraget til fordel for 41-årig

Bekræfter: Der var bud på Brøndby-stjerne


TIPSBLADET SPECIAL

De er vinterens fem dyreste Superliga-køb


Milan og Roma jagter mål og semifinale

Man Utd planlægger store ændringer til sommer

Superligaens mindste trup: ‘Jeg er ikke bekymret’

Endnu flere millioner kan vente Superliga-klub



Spår exit for dansk stjerne: ‘Flad fornemmelse’

Dansk angriber skifter i millionhandel

FC Barcelona scorer 100 millioner 

Ny FCM-stjerne? Her overgår han kæmpesalg

Brøndby besejret af svenskere

Se billedet: Nu er han på vej til Danmark

Derfor hentede Brøndby ikke en venstre back

Superliga-klub afviser 112 millioner


TIPSBLADET SPECIAL

Scoop? Han ligner en klassesigning, Brøndby!


AGF afviste spansk og hollandsk klub

Transfer? Disse spillere kan forlade Superligaen

Brian Riemer reagerer på danske transfers

Farvel til ny FCK-keeper: ‘Virker meget mærkeligt’

‘Alt blev sort. Jeg var i chok’

Kenneth Perez om Brøndby-køb: ‘Han så dårlig ud’

Theo Sander glippede skifte: ‘Jeg var frustreret’

Dybt forundret: ‘De er på Championship-niveau’

Stopper karrieren efter SL-exit: ‘Fældet en tåre’

City brugte flest penge i transfervinduet

Dansk målmand fritstillet på Cypern

Her er Patrick Dorgus løn i Manchester United

Jores Okore er færdig i dansk klub

Angriber får ophævet kontrakten i Sønderjyske

Superligaens tag-selv-bord: Store navne er gratis

Spillere i overskud? Her er transfervinduerne åbne

Vækker opsigt – Kevin Diks topper særlig liste

Ellevild med dansk transfer!

SL-chef: ‘Som at gå 12-runder med Mike Tyson’

– Det har jeg ikke hørt noget om

– Derfor solgte vi ham til Brøndby IF

‘Theo Sander var sgu ikke lige min prioritet’