OB-profiler på radaren: – Alt har vel en pris

OB-træner Søren Krogh vil meget gerne holde på profilerne i truppen men erkender, det kan blive udfordrende.



ÅRHUS (Tipsbladet): OB fik torsdag eftermiddag en lektion i, hvad det kræver, hvis klubben en dag igen skal spille i toppen af Superligaen.

Fynboerne begyndte godt men var ellers klart næstbedst i et 1-4-nederlag, hvor cheftræner Søren Kroghs meget unge hold slog sig på AGF og kunne have indkasseret flere end fire mål.

Oprykningen fra 1. Division bør OB sikre i relativt sikker stil med en stor margin ned til de øvrige klubber i vinterpausen, men på den anden side af sommerferien får OB sandsynligvis brug for al den firepower, man kan skrabe sammen til Superligaen.

I Århus spillede Luca Kjerrumgaard godt og viste, at han kan begå sig mod nogle af Superligaens stærkeste forsvarsspillere, og angriberen er en af flere attraktive OB-spillere.

I sommer var der Superliga-klubber på spil, rygterne gik om mulige tilbud, og siden har Kjerrumgaard scoret flittigt og er topscorer i rækken med 12 mål.

Også Tobias Slotsager og Max Fenger, der har uafklarede situationer med kontraktudløb til sommer, kan være i spil, og det samme gør sig gældende for eksempelvis forwarden Louicius Don Deedson.

Hvordan OB håndterer mulige afgange er i sidste ende fodbolddirektør Troels Bech og den øvrige ledelse og bestyrelses beslutning, men som cheftræner håber Søren Krogh på at holde på sin trup i det omfang, det er muligt.

– Der vil sikkert ske et eller andet, både den ene og den anden vej hen over januar. Hvem og hvad det er, det har jo at gøre med det om, at alt har en eller anden form for pris. Jeg har en stærk trup, og vi har masser af unge spillere med masser af power, siger Søren Krogh til Tipsbladet.

– De spillere, jeg har nu, er jeg glad for, og jeg håber, de bliver her, siger OB-træneren.

Som for de fleste Superliga-klubber gælder det også for OB, at tilbuddene kan blive så interessante, at man må forholde sig til dem.

For Søren Krogh må håbet være, at der ikke kommer alt for mange gode tilbud samtidig, mens OB-ledelsen med et erklæret mål om ikke bare at rykke op men få fodfæste givetvis også vil have det stærkest mulige OB-hold på banen i foråret.

– Alt har vel en eller anden form for en pris. Men som udgangspunkt, ja. Jeg synes, vi har arbejdet meget ambitiøst her. Vi har haft alt for mange spillere, og der har været i gang i den proces i en sommer, hvor vi har snævret det ind til nogle af de spillere, vi tror på.

Og gabet op til Superliga-toppen er stort, som OB oplevede torsdag.

– Her fik vi virkelig en pejling på, hvad det vil sige at være et kontinuerligt tophold. I særdeleshed på kvalitet og duelstyrke. Vi havde problemer med lange bolde, hvor AGF er veltimede i det, de gør. Det var en megafed kamp for os. Vi havde en god halv time, hvor vi kom foran og havde et par store chancer. Vi ka lave gode mål, Men vi har ikke modstanden i os endnu til at holde et hold som dem. De trykkede os så hårdt, siger Søren Krogh.

OB har en uge ekstras forberedelsestid til forårssæsonen end Superliga-klubberne med første kamp ude mod Hillerød 21. februar.





" Det mener Tipsbladet

Pinlige derby-scener: Uværdigt!


Jan Bech: Pentz skal ikke provokere, men…

Eriksen startede inde i stor United-nedtur



Mbappé ser rødt i Real Madrids smalle pligtsejr

FCN-profil med hattrick: Se alle målene her!

Jacob Neestrup: ‘Uacceptabelt af Diant Ramaj’

Delaney revser sig selv: ‘En kolossal fejl’

Vilde scener: Slåskamp på Sektion 12



EKSKLUSIVT

‘Forelsket i FCK – åben for retur’


Skandaløse scener i Parken: ‘Det er utilgiveligt’

Kæmpe FCK-chok: Mareridt i Parken!

Den vil han huske på sit dødsleje

Frisparksperler giver Viborg sejr over Silkeborg



INTERVIEW

Stort Kvistgaarden-skifte? ‘Kan være snart’


Sådan gik det, da AGF og Midtjylland delte

Neestrup meldes på blokken i Bundesliga-klub

Thomasberg med stor ændring mod AGF

Revser Schmedes: ‘Det har været en katastrofe’

Fik barsk kritik: Hårdt som ung spiller


Målfarligt talent skriver kontrakt med Brøndby


– Det er en kæmpe fejl af Sune Smith

Sådan forløb det højdramatiske derby

Gravesen: Ekstremt dygtigt af Neestrup

De Bruyne i chokskifte? ‘Kunne være interessant’



FC Nordsjælland – Randers FC

Kære Brøndby, FCK og FCM: Det er ikke godt nok!

AGF – FC Midtjylland

Thomas Frank dybt imponeret

Åben for Superliga-transfer: – Lukker ingen døre

FC København – Brøndby IF

Godt derby-nyt for Brøndby IF

Viborg FF – Silkeborg IF

Nu hyldes Viktor Fischer

Risikerer udvisning af Danmark: ‘Vi støtter ham’

Manchester United-stjerner vil have ham bænket

Tidl. FCK-stjernes vilde aften: Og så bød Brøndby!

Les Miserables spiller bundkamp i Frankrig

Selvmål sikrer Barcelona kneben sejr over bundhold

Hent denne spiller i Brøndby

Første tur i manegen med Frederik Birk

Utilfreds med dansker: Kunne have brækket mit ben

Storklub lurer: Vil have Højlund med til klub-VM

Brentford henter point på udebane mod Arsenal

Bayern måtte nøjes med uafgjort mod Dortmund

Hent denne danske Superliga-profil, Nordsjælland!

Svarer Pentz: Komisk – løgnen er så tydelig!

Bo Henriksens CL-drøm lider fjerde knæk på stribe

– Det kom som et chok for mange

Bodø/Glimts hemmelighed? ‘Aldrig set de tal før’

Olsson har intet hørt: ‘Lidt underligt’

De Bruyne satte City i gang efter katastrofestart

Massiv interesse: Superliga-profil vil spille CL

‘Så fortæller en 4-årig mig, at jeg er dårlig’

Pivåbne FCK: ‘Udenlandske spillere var chokerede’