FC Fredericia er klar til Superliga: Vi har drømt om det siden 2010

I 2010 var FC Fredericia millimeter fra at rykke op i Superligaen, og lige siden har klubben drømt om det fineste selskab i dansk fodbold. Aktuelt er klubben med helt i toppen af NordicBet Ligaen.



FC Fredericia har i flere omgange flirtet med oprykning til Superligaen, men det er aldrig lykkedes den jyske klub at tage det sidste skridt op i Danmarks fineste fodboldselskab.

I denne sæson er Superliga-flirten atter brandvarm, og efter 12 kampe topper Jonas Dals mandskab NordicBet Ligaen sammen med Vejle Boldklub. Torsdag vandt FC Fredericia 2-1 i topkampen mod lokalrivalerne fra Kolding IF.

I FC Fredericia lægger man ikke skjul på, at man håber at kunne bevare en topplacering sæsonen ud.

– Det ser da fornuftigt ud indtil videre. Nu har vi mødt alle hold én gang og er på førstepladsen, og jeg tror på, vi kan holde kadencen. Jeg synes ikke, jeg har set nogen tegn på, at vi går i stå. Selvfølgelig kommer vi til at tabe kampe, men jeg er meget optimistisk, siger Fredericia-direktør Stig Pedersen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Vi har drømt om Superligaen i rigtig mange år – faktisk lige siden 2010, hvor vi med Peter Sørensen som cheftræner missede oprykning i sidste spillerunde. Det fik os til at drømme, og heldigvis har vi en by, der bakker op om klubben, således vi kan køre med et fuldtidssetup.

Direktøren vil ikke gøre FC Fredericia til oprykningsfavoritter.

– Der er selvfølgelig andre klubber, der har bedre forudsætninger, og sådan vil det altid være. Derfor kommer vi heller ikke til at spille med i toppen hvert år, men vi forsøger at gøre tingene på en smartere måde, så vi kan måle os med de klubber, der har en større økonomi og bedre forudsætninger. Og så har vi en trup, der har rigtig meget erfaring med 1. division og ved, hvad der skal til, siger Stig Pedersen, der ikke har svært ved at pege på den mest konkrete udfordring:

– Vi har en meget begrænset bredde på holdet, så vi er afhængige af, at vi er dygtige og heldige nok til ikke at få for mange skader. Nu åbner der snart et nyt transfervindue, og her vil vi kigge på at styrke bredden, men det er klart, at hvis vi skal rykke op, skal vi have en sæson, hvor alt går op i en højere enhed.

Skulle det ende med, at FC Fredericia snupper billetterne til Superligaen, vil der ikke være tale om såkaldt "oprykningsfare" i den jyske klub. Fredericia er klar til at stemple ind i den bedste række.

– Vi kan hurtigt steppe op, hvis det bliver aktuelt. Selve organisationen er allerede Superligaen værdig, men så er der eksempelvis vores hjemmebane Monjasa Park, som skal gøres klar til Superliga, og hvis vi rykker op, har vi kun meget kort tid til at få de ting bragt i orden. Men vi er i dialog med kommunen og mange andre, så vi er klar til at trykke speederen i bund, skulle det blive aktuelt, siger Stig Pedersen.

FC Fredericia er også fortsat med i pokalturneringen – her venter et opgør mod Silkeborg IF i den kommende runde. 





Bomber løs: Dansk stortalent smadrer rekorder



HELT VILDT

Keeper-bøvl i Brøndby: Her er Birks muligheder


Det er Anis Ben Slimanes største ønske

Lyngby Boldklub – Sønderjyske



Real Madrid satser hele butikken mod Arsenal

Miraklet udeblev for Dortmund

PSG i semifinalen efter kæmpe drama

Sindssygt drama: Villa nærmer sig sensation

Efter derby-ballade: ‘Har jeg intet problem med’



” Det mener Tipsbladet

FCK skylder ekstra Ramaj-straf efter skandale


Sur på Hansi Flick – nu vil han væk fra Barcelona

– Jeg er kæmpe fan af Tøfting!

Vejle Boldklub – Viborg FF

Berørt af OB-nedtur: En hjerteskærende katastrofe



INTERVIEW

Voldsom dommerkritik: ‘Han er mærkelig’


Bayern-nedtur inden returkamp

– Ramaj skal have en langt hårdere straf

Tidligere FCK-stortalent ny cheftræner i Brønshøj

Vil væk fra FCM – denne klub jagter ham

Forfulgt af rygter: ‘Totalt nonsens!’

FCK jagtede ham: Nu er han tæt på danskerklub

AGF-profil på vippen

– Det mest vanvittige, jeg nogensinde har hørt

‘En drømmesigning for Brøndby og FCK’



Skidt Brøndby-nyt: Rødt kort fastholdes

Hård dom: Han er skyld i FCK’s førsteplads

Dansker missede ‘once in a lifetime’-skifte

Silkeborg IF – AaB

Legender med benhård kritik af Christian Eriksen

Klapper i om Bo Henriksen

Rundens Hold i Superligaen – 25. runde

Don Ø i opråb til FCK-fans: Jeg forstår det ikke!


INTERVIEW

Achouri kogte over: Skubbede til mig hele kampen


Dybt imponeret Laudrup: ‘De kan gå hele vejen’

Vejle-lejr mærker større nedrykningspres efter bet

Rystet over dyrt Man Utd-køb: Hvad glor du på?

Aggers drømmejob: ‘Der er intet, jeg hellere vil’

Tæt bånd til dansker: Konen siger, vi er mærkelige

Villa jagter vildt comeback mod PSG

Simsir havde fat i stortalent: Hyper mig

Daniel Agger: Pentz-jubel er helt fair

Sønderjyske henter vigtig sejr i bunden

Bo Henriksen på blokken hos topklub

Er Onugkha-effekten forduftet?

Intern splid i Pierre-Emile Højbjergs klub

Newcastle-træner fortsat indlagt

Spillede i Superligaen: Nu er han tæskedyr

Brugte over en halv milliard på agenter på et år

Christian Nørgaard har sagt undskyld

Marcel Rømer forlader Lyngby

Modric køber sig ind i Championship-klub

– Højlund er blevet meget uretfærdigt behandlet

‘Hvem tror du egentlig, du er?’

Nu reagerer Diant Ramaj

Tidl. Real Madrid-spiller var tæt på islandsk klub