Det er ikke hver dag, en 15-årig spiller optræder i en seniorkamp mod etablerede Superliga-spillere. Men det var netop, hvad der skete i mandags, da Esbjerg fB og Vejle Boldklub mødtes i en reserveholdskamp.
Fra anden halvlegs start kom unge Damian van der Vaart på banen til sin første seniorkamp i karrieren. Han lagde endda op til EfB's reducering til 2-1 efter godt en times spil, da han sendte et hjørnespark ind i hovedet på Con Ouzounidis.
Han er søn af Rafael van der Vaart, hollandsk fodboldlegende og nu assistenttræner på Esbjergs førstehold, men det var ikke på grund af den berømte far eller det velklingende fodboldnavn, at Damian van der Vaart fik spilletid. Det gjorde han, fordi han havde fortjent det.
– Vi bragte ham, fordi han har niveau til det. Han er absolut en dygtig fodboldspiller, og hans karriere skal han nok selv ”klare”. For han har et godt potentiale, som han arbejder på at få udviklet i samarbejde med holdkammerater og trænere, siger EfB's akademichef, Lars Vind, til tipsbladet.dk.
– Damian leverer en rigtig god figur, ikke kun med sit oplæg men også med sin måde at spille spillet på. Generelt set var der stor tilfredshed med alle unge spillere.
Lars Vind er i det hele taget ikke meget for at sammenligne med van der Vaart den ældre, for sønnike har potentiale nok til at skabe sin egen karriere.
– Han har et stort talent, og så er det jo det her med, hvordan han og vi får det knækket. Også meget hvordan han selv håndterer det at have et stort talent. For nogle kan det også være en hæmsko, selv om det ikke virker sådan på Damian, siger Vind.
Smitter af på de andre
Damian van der Vaart er central midtbanespiller og har været på kontrakt i EfB, siden han fyldte 15 år i maj. Det var hans første professionelle kontrakt, og dermed indleder han karrieren samme sted, som hans far sluttede sin.
– Damian er en klog fodboldspiller, der er god til at se mange linjer i spillet. Han er dygtig til at vide, hvad der sker omkring ham, og så er han også teknisk dygtig på et højt niveau. Han har nogle gode egenskaber i forhold til den centrale midtbane, siger Lars Vind.
Begge forældre er hollændere, mens det meste af hans opvækst er foregået i Hamborg. Han kommer derfor med en anden baggrund end de andre unge EfB'ere, der typisk har en fortid i oplandsklubberne i Sydvestjylland.
– Man kan godt mærke, at han er professionel og meget seriøs omkring sin sport. På den måde smitter han af på vores miljø og har en god indvirkning på den årgang, han er på, vurderer Lars Vind.
Damian van der Vaart var på banen til sin fars testimonial i Hamborg. Foto: Getty Images
Ifølge akademichefen forstår Damian van der Vaart alt, hvad der bliver sagt på dansk, og taler selv sproget godt, selv om han foretrækker at udtrykke sig på engelsk. Dét kan dog også have sine fordele, især for de andre knægte på klubbens ungdomshold.
– Det har været godt for vores spillere på hans årgang, at noget af oplægget foregår på engelsk. Det er sund læring, at dele af oplæggene og coachingen på banen foregår på engelsk, for det gør det for eksempel også i vores førsteholdstrup, siger Vind.
Det er et velkendt fænomen, at børn af berømte fodboldfædre nogle gange skal lægge ryg og ører til lidt af hvert fra misundelige modstandere eller overgearede forældre på sidelinjerne (spørg bare i familien Laudrup), men det oplever de ikke meget af i Esbjerg, hvor de lokale øjensynligt ikke sådan falder på halen over et berømt efternavn.
– Jeg tror også, der er er forskel på at havne i Vestjylland i forhold til et andet sted med så kendte personer (Rafael van der Vaarts nuværende hustru, Estavana Polman er en stor håndboldstjerne i Team Esbjerg, red.) bag sig. Damian og Estavana og "Rafa" er meget afbalancerede omkring det. Jeg ved det ikke, men jeg kunne forestile mig, at hvis "Rafa" kom gående i Madrid eller et andet sted, er det ikke sikkert, han ville kunne gå i fred, siger Lars Vind.

Så presset er din Superliga-klub

Manchester City slider sig til sejr

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Superliga-guld billigt til salg? Ikke sket i 12 år

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!
Kære FC København: Hvad venter I på?

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea