Jeg hører til blandt Neymars store fans.
Jeg ved godt, hans film og skuespil er træls at se på, og at han fortjener at være et meme på sociale medier med sine rul.
Men når han er i form, er Neymar et glædeligt gensyn med gamle dage, hvor driblere drev gæk med forsvarsspillere og vandt titler, før genpresset og det lynhurtige kombinationsspil gjorde det hele effektivt og klinisk.
Problemet er bare, at Neymar stadig mere sjældent er i den form eller det spillehumør.
I sommer kom Lionel Messi, den lille argentiner Neymar var rejst væk fra for at blive den største, og selvom Kylian Mbappé ser ud til at stoppe i Paris til sommer, er det her ikke længere Neymars klub alene.
Hvis man går gennem Neymars skadeshistorik, har han haft 13 ufrivillige pauser alene i de seneste tre år, og selvom der nok ikke er kød på den stående vittighed om, at han altid er skadet, når der er karneval i Rio De Janeiro i februar eller marts, er skaderne et alvorligt problem.
20, 17, 15 og 18 hedder Neymars sæsontotal i den 38 runder lange Ligue 1, siden han skiftede til Paris Saint-Germain i sommeren 2017, og det er jo ganske indlysende ikke nok for en spiller, der var 25 år, da han skiftede og skulle have toppet i disse år.
I stedet er Neymar ved at glide ud af rampelyset.
Af en eller anden årsag var brasilianeren igen i 2021 nomineret til Ballon d'Or, hvor han blev nummer 16 (Kylian Mbappés 9. plads og Lionel Messis sejr gav kun lidt mere mening), men virkeligheden er, at Neymar nok en gang døjer med en skade og skal arbejde sig tilbage i form i januar, før to modbydeligt svære kampe mod Real Madrid venter i februar og marts.
Neymar skal nok være med, når Paris Saint-Germain tager på PR-tur fra 16. til 20. januar hos ejerne Qatar for at gøre reklame for det VM, hvor Neymar skal bære Brasilien.
Det og 2026-slutrunden i USA, Mexico og Canada, hvor han er 34 år, er de sidste chancer for at kravle helt til tops i fodboldhierarkiet, og som de seneste år er gået, er det svært at se Neymar bære landsholdet, som han gjorde på hjemmebane som 22-årig i 2014.
Her på tærsklen til 2022 kan Mauricio Pochettino ikke vente på, om Neymar bliver klar, og om det denne gang kan lykkes at vinde Champions League med tre mand fremme, der ikke løber ret meget defensivt.
Pochettino skal vinde her og nu, og det kunne sagtens være, at det var uden en måske fit Neymar.
Neymar er tættere på glemslen i skyggen af Lionel Messi og Kylian Mbappé, end han er på at blive verdens bedste, som lignede skæbnen dengang i 2014 under det følelsesladede VM, og da Barcelona året efter vandt Champions League med Neymar-scoringer i alle kampe fra kvartfinalerne og frem.
Skiftet til Paris Saint-Germain skulle ellers sikret Neymars vej til at blive verdens bedste fodboldspiller og ikke mindst til at blive at blive kåret til den bedste, men i stedet ser det ud til, at PSG-skiftet var hans dårligste beslutning i karrieren.
Det kan han modbevise på banen her i 2022, men efter et par års stilstand skal der mere til end toppræstationer mod overmatchede modstandere i Ligue 1 til, før opholdet i Paris bliver lykkeligt.

– De har ikke en chance for at blive dansk mester

Carlo Ancelotti antyder farvel

Wolfsburg-danskere i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer sælger aktiemajoritet af klub

– Jeg kan sagtens se ham spille i FCK

Emiliano Marcondes runder vild milepæl

Arsenal vil bruge CL-succes som trækplaster

Randers er historiske: Her er hemmeligheden

Dommerekspert: Det ligner, FCK blev snydt

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Birk: ‘Nu kunne jeg ikke holde ham ude længere’

Nedtoner øget belastning fra klub-VM

Målfest på Gran Canaria

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Thomas Frank udpeger: Han er den bedste

Frederik Birk: Hold kæft det havde givet godt!

Fik sin mor haste-fløjet til Danmark

Hylder Brøndby-spiller: Det var meget opløftende

Vild med dansk angriber: ‘Kalder ham køleskabet’
Kære FC København: Hvad venter I på?

FCN bremser Brøndbys optur

Så du med, Brian Riemer?

Arbejder på aftale med succesdansker

Birk jubler: Tid til at slippe ham løs!

Sådan gik det, da Brøndby og FCN spillede 0-0

Birk med flere overraskelser

På listen i kæmpeklub: Isaksen er interessant

Benhård kritik: Mbappé er en bragende fiasko

Klaiber savner det: Det er min klub

David Nielsen triumferer

Har aldrig set Patrick Mortensen sådan før

FCK, Genoa og Leeds spurgte – prisen stod i vejen

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Elkjær revser stjerne: Han er helt væk!

Tager Conrad Harder i forsvar

Topklub frier til dansk profil: Han er fantastisk

– Jeg synes, det er en fejl af Jacob Neestrup

Isaksen tager hatten af: Alle har problemer i Bodø

Politiet bekræfter: Sigtet efter topbrag i Herning

Mangeårig Superliga-profil dybt imponeret

Filip Jørgensen fejlede: Chokerende dårligt

Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Lykkelig matchvinder: Min største kamp i Danmark

Sur Froholdt: Vi har snakket om det

– Ikke kommet for at sidde på bænken

Højlund slagtes igen: Han var elendig

Delaney: Jeg beklager, at han skal bære den byrde

Knust: FCM-profil skal til tjek

Netmasker blafrer i Bretagne-derby

Aldeles vanvittigt: United i mirakuløs comeback

Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Skidt kamp af Filip Jørgensen for Chelsea

‘Utilfreds’ Klopp i spil til kæmpe trænerjob

FC Midtjylland bekræfter hærværk

FCM-komet udgik med skade: Her er status