Panik i Brøndby IF? Tag det nu roligt!

KOMMENTAR: Nederlagene kommer på et irriterende tidspunkt, men der er ingen grund til at nære nogen dybere frygt for Brøndbys fremtid, selvom foråret nu tegner svært.



Mon ikke det er Josip Radosevic’ tur, næste gang der skal gives en omgang kondivand i kantinen i Brøndby?

Selvom man næppe kan forestille sig, at det på nogen måde var med vilje, var det røde kort for et voldsomt frispark lige efter Silkeborgs 1-0-mål en bét for mestrene, der løb en time i undertal og fik endnu et klart nederlag til samlingen efter 0-3 i Aalborg for tre uger siden.

Men på de store linjer er der nu ikke nogen dybere årsag til at rase mod Josip Radosevic, en ufarlig offensiv eller cheftræner Niels Frederiksen.

Selvfølgelig troede jeg også en overgang, at det Brøndby-hold virkelig kunne spille med om DM igen, især hvis man havde strikket en løsning sammen, hvor man både kunne erstatte Mikael Uhres scoringer og hans store indflydelse på spillet.

Men det var alligevel for godt til at være sandt – efter en fin åbningskamp mod FC Nordsjælland og hårdt tilkæmpede sejre over SønderjyskE og Silkeborg har virkeligheden i den grad indhentet Brøndby, der nu skal være glad for at slutte treer.

Se mere om, hvorfor det var lidt for godt til at være sandt for Brøndby, i denne analyse af Kasper Pedersbæk i Tipsbladet.

Der har vi været før med det nuværende Brøndby-mandskab.

I foråret for to år siden startede Mikael Uhre på bænken bag Samuel Mraz, efter Brøndby havde solgt Kamil Wilczek, Hany Mukhtar og Dominik Kaiser.

Det var bestemt ikke et målfarligt hold det forår (19 mål i 16 Superliga-kampe), men kimen til et stærkt, defensivt kollektiv blev plantet og næret.

Det er ikke sikkert, der gemmer sig en ny Uhre i staben af yngre, ivrige og lige nu ret uskarpe forwards. Man kunne endda argumentere, at det er usandsynligt med tanke på, hvor god Uhre faktisk var i Superliga-sammenhæng.

Men før fortvivlelsen spreder og sætter sig alt for dybt, er det værd lige at huske på, hvor kort tid siden det er, holdet også så ufarligt ud.

Og så er der kun otte kampe, indtil transfervinduet åbner igen, hvis det i spil og scoringer ikke tegner til, at man har de rette offensive brikker.

Dermed ikke sagt, at foråret ikke kan ende halvtrist for Brøndby.

Man har tabt til de to formodet svageste hold i Top 6, Randers og Silkeborg, og så viser hurtig hovedregning og et kig på kampprogrammet, at de kommende tre runder byder på kampe mod Top 3 i form af AaB, FC København og FC Midtjylland.

Det kan sagtens ende med at være et trist forår, hvor man får hænderne fulde med at forsvare fjerdepladsen mod Randers og Silkeborg.

Men på de store linjer er der for mig at se ingen grund til at gå i panik over, at løfter om guldkamp og udfordring af FC Midtjylland indtil videre må veksles til en mission om at holde sig inde i kampen om den tredjeplads, AaB lige nu sidder på med et point mere end Brøndby efter et udmærket nordjysk forår med 13 point i syv kampe.

Hvis ellers Brøndby tager de konsekvenser med truppen, der måtte være nødvendige til sommer, er man fint med – og så er AaB og FC Midtjylland trods alt heller ikke stærkere, end at pilen kan nå at svinge den anden vej, eksempelvis med et par gode Brøndby-præstationer i de kommende to uger.





Ekspert: Det er minimumsprisen på Kvistgaarden



INTERVIEW

Kæmpe bøn: Giv ham et cheftrænerjob i Superligaen!


Birk fik kraftig opfordring på gåtur med familien

Afslører: Så mange trænere talte AaB med



Syg Brøndby-stjerne tvivlsom til Randers-kamp

Vender hjem: Henter Robin Olsen

Målmaskine: Tidl. BIF-angriber kan hentes gratis

Mustapha Bundu forvandlet – arbejder på aftale

Legende med kæmpe ros til Mikkel Damsgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Kom med i Parken – forargelse og kæmpe samtaleemne


Stor ros af Oliver Sonne

– Du lyver, Nicolai Poulsen!

FCK-boss: Det koster et væsentligt millionbeløb

‘Det må du aldrig gøre, Mathias Kvistgaarden!’



TOPNYHED

Bo Henriksen jubler: ‘rigtig, rigtig, rigtig godt’


Påskens vinder? ‘Birk er sgu modig!’

– Jeg tror, Uwe Rösler kan være fortid til sommer

– Hvis AGF vil have ham, er han helt sikkert klar


AFSLØRING

Jagt på Younes Bakiz – dansk klub interesseret


FCK prøvede på angriber – her er hans nye klub

Dommerekspert uenig med rødt kort

Kæmpetransfer? ‘Jeg forventer, han skifter’

Dolberg i vanvittigt målshow

Vil hente ‘møg dyr’ stjernemålmand

Afsløring: Drama i kulissen – Prelec afviser AaB



Parken-formand: ‘Teoretisk nemmere at sælge FCK’

AaB præsenterer Wichmann: Massiv interesse

Di Marzio bekræfter: Kæmpe klubber jagter Frendrup

FC Nordsjælland-træner berørt og ked af det

Så længe har de jagtet Jacob Neestrup

Scouter spændende dansk talent

Alexander Zorniger: Samme situation som i Brøndby

AaB’s fremtid er på spil i disse timer


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


De må have mareridt om Brøndbys absurde comeback

Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’

Brøndby-komet stråler: Han skal på landsholdet

– ‘PC’ er virkelig den store stærke mand

Koster 545 mio. – vil til Manchester United

Voldsom udvikling – nu koster dansker 120 mio.

Bør FCK frygte førstepladsens forbandelse?

Vækker opsigt: Pep Guardiola går amok

FCM-fan får 10 års karantæne

Derfor var han helt ude af Brøndby-truppen

Knæ i skridtet skal ikke give rødt, ifølge VAR

Silkeborg-profil ude resten af sæsonen

FC København tæt på ny udviklingsdirektør

Risikerer chokfyring efter PL-oprykning

Kritik af Brøndby: Frederik Birk bliver for passiv

Målene udebliver i Brøndbys guldjagt i Randers

Real Madrid overvejer at boykotte El Clasico

Amorim: Vi kan tiltrække topspillere

Sådan gik det, da Brøndby gæstede Randers

Birk overrasker – bænker Daniel Wass

Nyt skifte lurer

Skidt nyt for Robert Skov