200314

Isaksen-poker: 93 mio fra Feyenoord ikke drømmen

ANALYSE: Det er snart august, og indtil videre er der ikke dukket tilbud op på Gustav Isaksen, der har fået FC Midtjylland til at ryste på hånden.



En lang række klubber som AC Milan, Atalanta, Fiorentina, Lazio, Torino, Newcastle, Dortmund og senest Feyenoord er dukket op på rygtebørsen som mulige aftagere.

Og nogle af dem har været henne for at snuse til forwarden, der spillede inde foran mål i sidste sæson og ellers mest har huseret på kanten i seniorkarrieren.

I de seneste dage har hollandske medier tæt på Feyenoord insisteret på, at Isaksen kan købes fri til et beløb mellem 12 og 13 millioner euro.

Det er næppe endnu prislejet for sidste sæsons Superliga-topscorer, som ifølge Tipsbladets oplysninger fortsat er blevet prissat et godt stykke over 100 millioner kroner, og som direktør Claus Steinlein i et interview på tv forud for Europa-playoffkampen mod Viborg FF 9. juni reelt prissatte omkring 135 millioner kroner.

Som med Hákon Haraldsson i denne sommers skifte fra FC København til Lille og tidligere tophandler som Sulemana (FCN til Rennes) og Sørloth (FCM til Crystal Palace) kan det muligvis ende med en type handel, hvor noget af betalingen lægges ud i præstationsklausuler, men de skal med relativ sikkerhed kunne indløses.

For FC Midtjylland såvel som de to andre storsælgere i Superligaen FC København og FC Nordsjælland er det mest attraktivt at sælge spillere til Top 5-ligaer.

Det er ikke så meget på grund af prisen i den aktuelle handel, som at det i årene fremover gør det lettere at gøre spillere salgbare overfor klubber i Top 5-ligaerne, hvilket over tid gør det lettere at prissætte spillere højere.

200314

Kommer vi langt ind i august kan dilemmaerne dog også melde sig for FC Midtjylland.

Med et finansielt meget stærkt bagland i form af hovedejer Matthew Benham og en af Europas stærkeste mindretalsaktionærer i Anders Holch Povlsen er kassen ikke ved at gå tom i FCM og kommer ikke til at gøre det.

Og midtjyderne har længe været indstillet på, at det nok var henne i august, en handel skulle finde sted, især nu hvor Saudi-Arabien har skabt oprør og kaos på transfermarkedet ved at tage tid og energi i en masse handler, der har været med til at skubbe resten af markedet her til slutningen af juli og august.

Således havde man allerede i foråret talt med Isaksen om, at det nok ville blive sent på sommeren, og både klubben og den unge spiller var fuldt ud indstillet på, at kampene i de første fire-seks uger nok skulle tages med, før der kom et skifte.

Men for konkurrenceevnens skyld vil midtjyderne gerne sælge Isaksen dyrt, og venter man 6-12 måneder, er det sandsynligt, at prisen falder mærkbart på lige nu 22-årige Isaksen. For det er vist ikke siden halvfemserne, at nogen uden for vores rækker i mediebranchen eller de allermest optimistiske klubejere og direktører er sluppet afsted med at kalde en 23-årig for et talent.

Så er det trods alt lettere for FC Nordsjælland at vente med den 2½ år yngre Ernest Nuamah, hvis en udenlandsk klub ikke lever op til de endnu større prisforventninger, der findes i Farum til den handel.





Amorim beklager: En misforståelse med Eriksen



EKSKLUSIVT

Kæmpe Superliga-farce: Det er utroligt!


Vild Superliga-transfer: ‘Det glemmer jeg ikke’

Dagens Spilforslag: Griffe kan drille trætte Inter



Damsgaard-show nedlagde Hermansen og co.

– Det er pisseirriterende

– Det vil være super skuffende!

26 minutter i Superligaen: Jeg har en god kontrakt

OB skuffer fælt



KOMMENTAR

Sorry, BIF og AGF: FCK og FCM langt foran jer


Lyngby og Randers i tåget nulløsning

Han må være så frustreret!

Jubler over Jens Stage

Eksperter har sat kombineret FCK- og FCM-hold



AVIS

Kovending – det skulle have været Thomas Frank


Her er de 12 spillerbudgetter i 1. Division

Sådan endte kampen mellem Lyngby og Randers

Viborg FF – Silkeborg IF

Sådan stiller Lyngby og Randers op

Profil er tilbage i Superligaen: Fik mange tilbud


EKSKLUSIVT

Guldfugl til Superliga-klub: I kan godt glæde jer!


Jaloux på Thomas Frank: Forbilledligt!

Koncentrationssvigt: Alle kan spille dårlig kamp

Jubler over tilgang af ‘stort talent’ fra FCK

FC København – FC Midtjylland



Skræklodtrækning for FC København

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Frederik Birk roser konkurrent: ‘Topfyr’

Man Utd får svær modstander i Europa League

Profiler stadig ude – særlige tiltag i Brøndby

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Kæmpe brag venter i Champions League

Lodtrækning: Hvem trækker FCK i Conference League?


HELT VILDT

Jackpot, Brøndby – nu koster han tæt på 40 mio.


Vender hjem: Henter tidligere FC København-bomber

AGF – AaB

Set af over 400.000

Ståle Solbakken i chok: ‘Det er så tragisk’

Neestrup-karantæne ærgrer rival: Som med Mourinho

Glimrende nyt for Danmarks chancer

Ærlig FCM-profil: – Vi var for flinke

FCM-skipper ofret i pausen: Ingen er fredet

Elyounoussi hev fat i Diks: Vi er gode venner nu

Neestrup kender sin afløser mod FC Midtjylland

FCM er rasende: – Det er helt horribelt

Dagens Spilforslag: Werder farer vild i skoven

Dybt skuffet: Det kan vi ikke løbe fra

Chiakha er kæmpe fan af Chelsea: ‘Vil slå dem ud’

Sender FCM ud af Europa med afklapsning

De var helt væk: Dårligste FCM-kamp i flere år

Jacob Neestrup: ‘Jeg er fuldstændig ligeglad’

Ja, det er sgu’ da den Neestrup, vi vil se!

Kæmpe gyser: FCK er videre i Conference League

Wow: Jacob Neestrup chokerede – men han fik ret

Søm i kisten! Oskarsson skyder FCM i sænk

– Han er dansker, det siger det hele!