Dummer chefredaktør sig igen? Sådan ender PL

LEDER: Ironisk nok kan den største udfordring til Manchester City komme fra to af City-ejernes største fjender og rivaler, Saudi-Arabien og Qatar, hvor kongefamilierne positionerer sig i hver deres topklub i Premier League.



Vi kan skære kagen på flere måder.

Vi kan gå tilbage til Arsenals Invincibles i 2004 og konstatere, at 17 ud af 19 mesterskaber siden da er vundet af Manchester United, Chelsea og Manchester City, og at de to undtagelser Leicester og Liverpool ikke ligefrem er i god forfatning, mens disse linjer skrives.

Vi kan også gå tilbage til ny-nedrykkede Leicesters mesterskab i 2016 og konstatere, at det siden da kun er Roman Abramovitj' Chelsea og et Liverpool ejet af benhårde amerikanske forretningsmænd, der har været i stand til at stoppe Josep Guardiolas Manchester City.

City har solgt Riyad Mahrez til Al-Ahli i Saudi-Arabien og set Ilkay Gündogan skifte transferfrit til FC Barcelona.

Men de er begge 32 år, og med Josko Gvardiol som kæmpekøb fra RB Leipzig og godt set aftale med Mateo Kovacic fra Chelsea er City rigeligt godt kørende, før man får lukket de sidste handler, som kunne være med West Hams attraktive brasilianer Lucas Paqueta (offensiv midtbanespiller, 25 år).

Manchester City er verdens bedste fodboldhold, og selvom jeg har sat de traditionelle topklubber Arsenal, Chelsea og Manchester United på de efterfølgende pladser, tror jeg ikke, de har specielt store chancer i denne sæson.

Arsenals flotte spil og point var for stor en overpræstation til, at man i denne sæson kan tage skridtet videre og vinde det første mesterskab i 20 år, og de andre klubber har for meget at rydde i, før de kan lange ud efter City.

Premier League er stadig verdens stærkeste liga og den mest jævnbyrdige kamp for kamp og hold for hold. Kun Everton og Wolverhampton er i så dårlig økonomisk forfatning, at de ikke har råd til at hente deres drømmespillere på transfermarkedet.

202303

Det ændrer ikke det faktum, at fem af de seneste seks titler er gået til Manchester City, og at rivalerne har svært ved at ændre status quo, fordi City ud over uendelig finansiering fra Abu Dhabi også er den vel nok dygtigste klub i verden til at arbejde strategisk.

Ironien kan jeg så sandelig få øje på, men måske er det på en bagvendt, ulykkelig måde Saudi-Arabien og Qatar, der er de bedste bud på at udfordre Manchester City.

Saudi-Arabien ejer Newcastle, på samme måde som staten har købt de fire største klubber i hjemlandet og finansierer den vilde ekspansion på transfermarkedet.

Her har man dygtigt markedsført ejerskabet siden købet af klubben for to år siden, så man nærmest skulle tro, holdet har kvalificeret sig til Champions League alene med knofedt og unge gutter født og opvokset i nordøst.

Faktum er, at Newcastle har brugt over tre milliarder kroner alene i transfers siden klubopkøbet i oktober 2021, og igen denne sommer køber man klogt ind af dygtige spillere som Sandro Tonali og Harvey Barnes, der lige så godt kunne spille i en af de andre topklubber.

I Manchester United kæmper Qatar med petrokemi-milliardæren Jim Ratcliffe om at købe familien Glazer ud, hvis brødrene Joel og Avram da ellers i sidste ende reelt vil sælge.

Som det er tilfældet i Newcastle skal vi købe historien om, at unge sheik Jassim Al Thani helt selv har fundet på at betale 50 milliarder kroner for United uden om staten.

Det er naturligvis ikke sandt, og snart kan de tre store rivaler eje hver deres Premier League-tophold.

Jeg tror ikke, hverken Manchester United eller Newcastle kan gøre sig gældende i denne sæson. Men allerede om et par år kan de være Citys stærkeste rivaler, og Premier Leagues top være et rent anliggende mellem amerikanske milliardærer og kongefamilierne i tre lande i Mellemøsten.

For et år siden troede chefredaktøren på et kommende Liverpool-mesterskab – nu skyder han på Everton-nedrykning og et sikkert mesterskab til City. Se buddene her.

Chefredaktørens bud på slutstillingen
1: Manchester City
2: Arsenal
3: Chelsea
4: Manchester United
5: Liverpool
6: Newcastle
7: Tottenham
8: Crystal Palace
9: Brighton
10: Aston Villa
11: West Ham
12: Fulham
13: Bournemouth
14: Burnley
15: Luton
16: Brentford
17: Nottingham Forest
18: Everton
19: Sheffield United
20: Wolverhampton





Schmeichel om Højlund: ‘Han gør det fantastisk’



LIVE

TransferLIVE: Man Utd udlejer Dorgu-konkurrent


DBU giver kvinderne samme bonus som mændene

Milan og Roma jagter mål og semifinale



Man Utd planlægger store ændringer til sommer

Superligaens mindste trup: ‘Jeg er ikke bekymret’

Endnu flere millioner kan vente Superliga-klub

Spår exit for dansk stjerne: ‘Flad fornemmelse’

Dansk angriber skifter i millionhandel



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


FC Barcelona scorer 100 millioner 

Ny FCM-stjerne? Her overgår han kæmpesalg

Brøndby besejret af svenskere

Se billedet: Nu er han på vej til Danmark



TOPNYHED

Færdig i Brøndby – dansk klub håber på aftale


Derfor hentede Brøndby ikke en venstre back

Superliga-klub afviser 112 millioner

AGF afviste spansk og hollandsk klub

Transfer? Disse spillere kan forlade Superligaen

Brian Riemer reagerer på danske transfers


INTERVIEW

Ellevild med Diant Ramaj: ‘Storslået handel, FCK’


Farvel til ny FCK-keeper: ‘Virker meget mærkeligt’

‘Alt blev sort. Jeg var i chok’

Kenneth Perez om Brøndby-køb: ‘Han så dårlig ud’

Theo Sander glippede skifte: ‘Jeg var frustreret’



Dybt forundret: ‘De er på Championship-niveau’

Stopper karrieren efter SL-exit: ‘Fældet en tåre’

City brugte flest penge i transfervinduet

Scoop? Han ligner en klassesigning, Brøndby!

Dansk målmand fritstillet på Cypern

Her er Patrick Dorgus løn i Manchester United

Jores Okore er færdig i dansk klub

Angriber får ophævet kontrakten i Sønderjyske


HELT VILDT

Wow – overgår FC København-målmænd med længder


Superligaens tag-selv-bord: Store navne er gratis

Spillere i overskud? Her er transfervinduerne åbne

Vækker opsigt – Kevin Diks topper særlig liste

Ellevild med dansk transfer!

SL-chef: ‘Som at gå 12-runder med Mike Tyson’

– Derfor solgte vi ham til Brøndby IF

‘Theo Sander var sgu ikke lige min prioritet’

Odgaard og co. med solidt tag på Atalanta

José Mourinho roste ny Brøndby-spiller til skyerne

Bekræftet: Benjamin Tahirovic på plads i Brøndby

Afsløring: West Bromwich forgylder Tammer Bany

Brøndby sender spiller til Belgien

Afviste bud: ‘Han er meget, meget vigtig for os’

Afsløring: FC Midtjylland har købt Dani Silva

Angriber på plads i Superliga-klub

OB-boss: ‘Vi er først og fremmest kede af det’

Brød sammen i gråd efter transfer

FCM forhandler om midtbaneprofil – her er prisen

Afsløring: Hillerød henter William Glindtvad i FCK

FCK-ejet angriber i dramatisk transferaften

Guld-Glen: Fifty/fifty, hvem der bliver mestre!

Brøndby tæt på køb af midtbanespiller i Ajax