131510

Brøndbys guld er også godt for FCK og FCM

LEDER: Det føles helt sikkert ikke sådan for rivalernes fans, men Brøndbys guld er ilt til Superligaen, mener Tipsbladets chefredaktør.



Lederen stammer fra Tipsbladets fredagsudgave 28. maj 2021. 

Der var gået 2.571 dage, siden AaB havde vundet guld via en kedelig kamp i Slagelse og et sidsteminutsmål til FC København i Herning, da Brøndby igen brød FC København og FC Midtjyllands duopol og vandt DM.

Senest Brøndby havde vundet guld, gik Jesper Lindstrøm og Morten Frendrup i børnehave, og siden da har kun AaB (to gange) og FC Nordsjælland taget guldet foran de to store FC-klubber, hvor FC Midtjylland i den grad er blevet en magtfaktor siden første mesterskab i 2015.

Og det var på høje tid og såre fortjent, at Brøndby tog førstepladsen.

Der er mange, der ikke bryder sig om FCK og FCM, hvilket er et selvfølgeligt naturfænomen i fodbold – klubber, der vinder meget, bliver ikke populære hos rivalerne.

Men intet får os danske fodboldfans op af stolene som et Brøndby-mesterskab.

Det gælder både de mange, mange fans og sympatisører, der bare gør Brøndby til noget særligt i dansk fodbold, men også de mindst lige så mange fodboldinteresserede danskere, der håber på alt andet end lykke og fremgang hos de gulblusede.

Det følger med, når man var Danmarks første virkeligt succesrige fuldtidsklub med store præstationer i Europa og herhjemme, og på den måde havde Brøndby-cheftræner Niels Frederiksen så sandelig ret i, at Brøndby er hele Danmarks hold.

Det var forrygende flot arbejde af spillere, ledere og ikke mindst førnævnte Frederiksen, hans assistenter Jesper Sørensen og Martin Retov, og alle de andre omkring holdet.

For jeg står fuldt og fast ved, at Brøndby spiller for spiller ikke havde den bedste trup målt på individuel kvalitet og spidskompetence – den ære tilfalder fortsat FC Midtjylland.

Men Brøndby havde i den grad det bedste hold og sikrede med ro og omtanke, at man fik den berømte ekstra værdi ud af hinanden i et kollektiv, der retfærdigvis også havde medvinden på de tidspunkter, hvor FC Midtjylland var ved at stikke af, eller da nogle efter tre nederlag i 5. til 7. runde begyndte at tvivle på Niels Frederiksen og ideen i at forlænge hans kontrakt til efter 30. juni 2021.

Brøndbys spillere og fans fortjener alt det gode, der kommer til dem nu, både en uge med fest, en fortjent sommerferie (der skal jo ikke Brøndby-spillere til EM) og så en tur i Europa League-gruppespillet eller forhåbentlig endda Champions League, hvis man laver en overraskelse og vipper en af de særdeles dygtige og Europa-erfarne modstandere ud af kvalifikationen i slutningen af august.

Men jeg synes faktisk heller ikke, man behøver hænge så meget med skuffen igen i FC København, FC Midtjylland, AGF og hvor man ellers drømmer om topfodbold i Danmark.

Jo, det er drønirriterende at se den mest omdiskuterede klub i landet vinde ligaen med 61 point i 32 kampe, som ikke er et pointtal, der bør ryste klubber med topambitioner.

Men for variationen og interessens skyld gør det intet, at en klub, der ikke starter med ”FC”, vandt det danske mesterskab, og katastrofen for de to dominerende, rige klubber er trods alt ikke større, end at FC Midtjylland og FC København lige nu er favoritter til at stå med guldet om 12 måneder.

Det gør i det hele taget ikke noget, at denne sæson har vendt lidt rundt på tingene – FC Midtjylland kom i Champions League, Lille vandt Ligue 1 foran PSG, og Juventus smed tronen i Italien og havde så nær også misset Champions League, mens enerådige FC Barcelona og Real Madrid blev snydt af et Atlético Madrid, der var et stykke fra deres bedste niveau i Diego Simeone-æraen.

Som vi, og jeg, også kommer ind på ovre på tipsbladet.dk, giver Brøndbys mesterskab langt fra nogen envejsbillet til at blive del af FCK og FCM's monopol i Superligaen – selv 200 millioner kroner fra Champions League strækker ikke ret langt, når dine konkurrenter bruger 50-100 millioner kroner mere end dig på spillere alene på én sæson.

Men Brøndbys mesterskab giver noget ilt til ligaen og en tro på, at fodbold-tilværelsen i Superligaen også kan handle om andet og mere end at komme i Top 6 eller overlevelse, og det er slet ikke så tosset endda – heller ikke for dem, der lige nu er indebrændte over Brøndbys guld.

Forside-page-001_1





‘Der gik jeg sgu lidt rundt om mig selv’



INTERVIEW

Derfor blev FCK’er vraget til fordel for 41-årig


Skrækskade til AGF-spiller!

FC København skifter Parkens røde sæder ud med blå



‘Et fingerplaster på et åbent benbrud’

Afsløring: Stort AB-talent besøger Burnley

DBU giver kvinderne samme bonus som mændene

Schmeichel om Højlund: ‘Han gør det fantastisk’

Bekræfter: Der var bud på Brøndby-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


Milan og Roma jagter mål og semifinale

Man Utd planlægger store ændringer til sommer

Superligaens mindste trup: ‘Jeg er ikke bekymret’

Endnu flere millioner kan vente Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Spår exit for dansk stjerne: ‘Flad fornemmelse’

Dansk angriber skifter i millionhandel

FC Barcelona scorer 100 millioner 

Ny FCM-stjerne? Her overgår han kæmpesalg

Brøndby besejret af svenskere


TIPSBLADET SPECIAL

De er vinterens fem dyreste Superliga-køb


Se billedet: Nu er han på vej til Danmark

Derfor hentede Brøndby ikke en venstre back

Superliga-klub afviser 112 millioner

AGF afviste spansk og hollandsk klub



Transfer? Disse spillere kan forlade Superligaen

Brian Riemer reagerer på danske transfers

Farvel til ny FCK-keeper: ‘Virker meget mærkeligt’

‘Alt blev sort. Jeg var i chok’

Kenneth Perez om Brøndby-køb: ‘Han så dårlig ud’

Theo Sander glippede skifte: ‘Jeg var frustreret’

Dybt forundret: ‘De er på Championship-niveau’

Stopper karrieren efter SL-exit: ‘Fældet en tåre’


TIPSBLADET SPECIAL

Scoop? Han ligner en klassesigning, Brøndby!


City brugte flest penge i transfervinduet

Dansk målmand fritstillet på Cypern

Her er Patrick Dorgus løn i Manchester United

Jores Okore er færdig i dansk klub

Angriber får ophævet kontrakten i Sønderjyske

Superligaens tag-selv-bord: Store navne er gratis

Spillere i overskud? Her er transfervinduerne åbne

Vækker opsigt – Kevin Diks topper særlig liste

Ellevild med dansk transfer!

SL-chef: ‘Som at gå 12-runder med Mike Tyson’

– Det har jeg ikke hørt noget om

– Derfor solgte vi ham til Brøndby IF

‘Theo Sander var sgu ikke lige min prioritet’

Odgaard og co. med solidt tag på Atalanta

José Mourinho roste ny Brøndby-spiller til skyerne

Bekræftet: Benjamin Tahirovic på plads i Brøndby

Afsløring: West Bromwich forgylder Tammer Bany

Brøndby sender spiller til Belgien

Afviste bud: ‘Han er meget, meget vigtig for os’

Afsløring: FC Midtjylland har købt Dani Silva

Angriber på plads i Superliga-klub

OB-boss: ‘Vi er først og fremmest kede af det’