Trist dansk jubilæum

Det danske landshold fylder 100 år i aften, men det er der ikke meget folkefest over.



Jeg kan tydeligt huske dengang i 1989, da DBU fyldte 100 år.

Brasilien og Sverige kom på besøg til trekantsturnering i Parken, det var sommer og det danske landshold fandt pludselig tilbage til topformen efter et skuffende EM i Tyskland året før.
For Danmark blev en suveræn vinder af turneringen efter meriterende sejre på henholdsvis 6-0 over Sverige og 4-0 over Brasilien, resultater der huskes meget klarere end hvorvidt modstanderne i sommerkampene stillede med et hav af reserver eller ej.
Og så var der selvfølgelig også afskeden med kaptajnen og forsvarsstyrmanden Morten Olsen, der spillede sin 102. og sidste landskamp og blev kaldt frem til at sparke straffespark mod Brasilien – og naturligvis scorede.

Det var en fest, der er blevet siddende, selv om der er spillet mange og meget mere betydende kampe siden da, og derfor kan det undre, at DBU har været så uambitiøse nu hvor endnu et jubilæum står for døren. I aften markeres 100 året for det første officielle, danske landskamp, men det er ikke noget, der fylder i by-billedet. For kampen står mod Wales og så ikke videre.

Selvfølgelig er det hyggeligt, at 137 tidligere landsholdsspillere er inviteret til fodbold med alt, hvad det medfører af hygge og anekdoter, og det er heller ikke nogens skyld, at det danske landshold på grund af skader må stille op i en decimeret udgave.
Det er fint nok, at kampen spilles i Brøndby, når nu den sædvanlige nationalarena er under renovering og derfor fremstår uden den ene mål-ende, og det er også godt, at man sætter de høje billetpriser ned, omend 200 for en voksen og 100 pr. barn stadig er en udskrivning for en hel familie. Men det er simpelt hen for sølle, at modstanderen hedder Wales.

Hvorfor ikke Diego?
Vi taler om nummer 62 på FIFA-ranglisten, der nok tæller Arsenal-talentet Aaron Ramsey, kontroversielle Craig Bellamy og legendariske John Toshack på sidelinien, men meget mere er der heller ikke at komme efter, mens DBU officielt griber efter det halmstrå, at Wales var den første modstander Danmark nogensinde opnåede point imod i VM-kvalifikationsturneringen, da man vandt 1-0 tilbage i 1964.

Det er der ikke meget folkefest over, og det er synd, at DBU ikke udnytter den oplagte mulighed for at lave et brag, for det trænger landsholdet til. Vi trænger til spændt forventning, taktiske diskussioner op til kampene, håb og glæde, fyldte tribuner og et landshold, der igen fylder i hverdagen.
Selvfølgelig spiller to kiksede slutrundekvalifikationer ind på stemningen, men den mirakuløse sejr i Portugal har givet medvind, og tænk hvis det nu havde været Diego Maradona, der stod på sidelinien på Brøndby Stadion i aften i stedet for John Toshack.

Så tror jeg nok, at snakken var gået, og opmærksomheden havde været enorm omkring jubilæet. Og det er ikke så usandsynligt som det lyder, for El Diego står rent faktisk oppe i Skotland i aften.
Eller hvad med et gensyn med den første modstander, Frankrig, med alt hvad dertil hører af stjerner og mystiske udtalelser fra landstræner Domenech?
Eller hvad med Uruguay, modstanderen i et af de største opgør gennem de 100 år med landsholdet?

Det havde heller ikke været helt umuligt, for de to nationer mødes i Paris i aften, mens Danmark altså spiller mod Wales.
Og det skal gå meget mærkeligt til, hvis det er et jubilæum, jeg vil kunne huske om 19 år.





‘Der gik jeg sgu lidt rundt om mig selv’



INTERVIEW

Derfor blev FCK’er vraget til fordel for 41-årig


Skrækskade til AGF-spiller!

FC København skifter Parkens røde sæder ud med blå



‘Et fingerplaster på et åbent benbrud’

Afsløring: Stort AB-talent besøger Burnley

DBU giver kvinderne samme bonus som mændene

Schmeichel om Højlund: ‘Han gør det fantastisk’

Bekræfter: Der var bud på Brøndby-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


Milan og Roma jagter mål og semifinale

Man Utd planlægger store ændringer til sommer

Superligaens mindste trup: ‘Jeg er ikke bekymret’

Endnu flere millioner kan vente Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Spår exit for dansk stjerne: ‘Flad fornemmelse’

Dansk angriber skifter i millionhandel

FC Barcelona scorer 100 millioner 

Ny FCM-stjerne? Her overgår han kæmpesalg

Brøndby besejret af svenskere


TIPSBLADET SPECIAL

De er vinterens fem dyreste Superliga-køb


Se billedet: Nu er han på vej til Danmark

Derfor hentede Brøndby ikke en venstre back

Superliga-klub afviser 112 millioner

AGF afviste spansk og hollandsk klub



Transfer? Disse spillere kan forlade Superligaen

Brian Riemer reagerer på danske transfers

Farvel til ny FCK-keeper: ‘Virker meget mærkeligt’

‘Alt blev sort. Jeg var i chok’

Kenneth Perez om Brøndby-køb: ‘Han så dårlig ud’

Theo Sander glippede skifte: ‘Jeg var frustreret’

Dybt forundret: ‘De er på Championship-niveau’

Stopper karrieren efter SL-exit: ‘Fældet en tåre’


TIPSBLADET SPECIAL

Scoop? Han ligner en klassesigning, Brøndby!


City brugte flest penge i transfervinduet

Dansk målmand fritstillet på Cypern

Her er Patrick Dorgus løn i Manchester United

Jores Okore er færdig i dansk klub

Angriber får ophævet kontrakten i Sønderjyske

Superligaens tag-selv-bord: Store navne er gratis

Spillere i overskud? Her er transfervinduerne åbne

Vækker opsigt – Kevin Diks topper særlig liste

Ellevild med dansk transfer!

SL-chef: ‘Som at gå 12-runder med Mike Tyson’

– Det har jeg ikke hørt noget om

– Derfor solgte vi ham til Brøndby IF

‘Theo Sander var sgu ikke lige min prioritet’

Odgaard og co. med solidt tag på Atalanta

José Mourinho roste ny Brøndby-spiller til skyerne

Bekræftet: Benjamin Tahirovic på plads i Brøndby

Afsløring: West Bromwich forgylder Tammer Bany

Brøndby sender spiller til Belgien

Afviste bud: ‘Han er meget, meget vigtig for os’

Afsløring: FC Midtjylland har købt Dani Silva

Angriber på plads i Superliga-klub

OB-boss: ‘Vi er først og fremmest kede af det’