Ikke i tvivl: Det er Superligaens bedste transfer

Da jeg skrev om mine målsætninger for Brøndbys transfervindue i juni måned var målsætningen klar: Hold på profilerne og veksl lejeaftalen med Patrick Pentz til en kontrakt. Det er lykkedes. Derudover har vi hentet en midtbanespiller og en angriber. Det kan jeg kun være tilfreds med. Her er Brøndby-fan Morten Svans vurdering af Brøndbys transfervindue.



BIF_250x257Købet af Patrick Pentz er med afstand Superligaens bedste transfer i dette vindue, hvis du spørger mig. Man glemmer det lidt, fordi han ikke er ”ny”, men at skrive permanent med ligaens bedste målmand i seneste sæson, som ovenikøbet stod et fremragende EM for Østrig, kan man altså næsten kun undervurdere.

Mit kendskab til Stijn Spierings og Mileta Rajovic er noget mere begrænset. Stijn Spierings kommer fra en halvsløj sæson, men inden da var han en eftertragtet mand i både Holland og Frankrig og dermed en spiller, som for bare et år siden ville have været langt over Brøndbys transferformåen.

Om han kan finde formen igen i Brøndby, vil tiden vise. Men han ser spændende ud, og han er på papiret præcis den type spiller, vi har skreget på i en del vinduer i træk. Mileta Rajovic er jo en gammel Brøndbydreng, og alene derfor er der selvfølgelig noget positivt at hente i den. Og CV kan skrive ham på statistikken med Masterclass-minutter. Det skal man heller ikke undervurdere.

Han skal selvfølgelig ikke score mange mål, før han viser sig som en succes, men meldingerne om hans formåen er meget skiftende. Den ene melder, at han hverken kan løbe eller presse, den anden melder, at han bestemt kan og gør begge dele. En ting er de dog enige om. Han kommer i de rette positioner til at score mål. Og den evne skal man trods alt ikke kimse ad hos en spidsangriber. Lad os se, om han kan finde melodien i fronten af Brøndbys angreb.

Jeg vil derfor kalde det et godkendt transfervindue. Og det er måske endda at undersælge det. Brøndby går styrket ud ad transfervinduet. På papiret i hvert fald. Mest af alt, fordi det er lykkedes at holde fast i profilerne fra den seneste sæson.

Morten Svan
Brøndby IF-fan

Hvis vi virkelig skal købe CVs spin, så er vi jo også blevet forstærket med to unge fra Masterclass i form af Clement Bischoff og Noah Nartey, som allerede har bevist deres værd på seniorniveau. Om de skal tælle som nye spillere, køber jeg dog ikke helt, da begge spillere trods alt fik spilletid i seneste sæson.

Godkendt – men…
Skal der ledes efter huller i en ellers udmærket ost, så kan det godt være, det havde været fornuftigt med lidt flere transfers ud. Det kan dog nås endnu, da der som bekendt er åbne vinduer flere steder rundt omkring i Europa.

Tilgangen af Mileta Rajovic gør ikke kampen om spilletid i Brøndbys angreb mindre, og selvom Emmanuel Yeboah er blevet sendt til Vejle for en stund, så er jeg ikke sikker på, at det er planen, at Ohi Omoijuanfo skal blive i Brøndby. Han er dyr at have rendende, og hvis han ikke indgår i planerne, så er det bedst for alle, hvis han får et andet sted at spille. Desværre. For hvor har han dog været god! Men det er desværre mest med tryk på HAR.

BIF_250x257

Foto: Alamy

Der er dog flere af de spillere, som ikke stod forrest i køen til spilletid i Brøndby, som har fået nye hjemmebaner. Her kan nævnes Henrik Heggheim og Christian Cappis, som begge blev nævnt på ud-siden i førnævnte skriv fra juni måned.

Derudover skal Oscar Schwartau selvfølgelig nævnes. Han fik desværre aldrig det store gennembrud i Brøndby, hans ellers meget lovende start kunne tyde på. Til gengæld fik man pæne penge for ham i forbindelse med hans skifte til Norwich, og den pose penge får faktisk næsten Brøndbys transferbudget til at gå i nul, da den eneste reelle transfersum, Brøndby betalte i dette vindue var for Patrick Pentz i juni måned.

Måske kunne man have handlet tidligere i vinduet, men jeg synes som sagt, at det vigtigste var at holde på profilerne, og hvem ved, om det overhovedet var muligt at få Stijn Spierings og spille ham ind på holdet, inden de mere eller mindre sæsondefinerende kampe mod Legia Warszawa?

Jeg vil derfor kalde det et godkendt transfervindue. Og det er måske endda at undersælge det. Brøndby går styrket ud ad transfervinduet. På papiret i hvert fald. Mest af alt, fordi det er lykkedes at holde fast i profilerne fra den seneste sæson.

BIF_250x257





Thomas Frank roser dansker: Måske aldrig set bedre



TOPNYHED

FCM snydt? Her er dommereksperts reaktion


Sarr skyder Southampton i sænk

Bukayo Saka med drømmecomeback



Ikke sket siden 2001: Pokalsensation i Tyskland

Nu fortæller Martin Vingaard om FCK-exit

Superliga-profiler har udløb: Her er status

Raser over VAR: ‘Det er det sygeste’

Lang pause: Her er status på Kasper Schmeichel



TOPNYHED

– Det var et skridt tilbage for Frederik Birk


Fantastisk melding om Matt O’Riley

Legende i stort Højlund-forsvar

Huescas kan blive udvist af Danmark

Vildt Mohamed Salah-skifte? ‘Jeg ville elske det’



TOPNYHED

Klubboss bekræfter: Vi overvejer at hente Eriksen


Conrad Harders værdi er eksploderet 

Brøndby-spiller: Kæmpeklub tilbød mig kontrakt

Dansk traditionsklub reddet fra konkurs

Voldsom kritik af FCK og Huescas: ‘Helt grotesk’

Stjerne tror på dansker som en af verdens bedste


LIGE NU

‘Kan blive et vanvittigt vigtigt køb for Brøndby’


Roony Bardghjis lillebror stråler i FC København

Rundens Hold i Superligaen – 23. runde

Han afløser Martin Vingaard i FCK

Blodrøde tal: Det er vanvittigt og ekstremt



Amorim afviser salg af Manchester United-stjerne

Eksploderet i Superligaen: ‘Helt unik’

Frygteligt nyt for Pep Guardiola

Brøndby jagtede ham: Nu leder han efter ny klub

AGFs næste stortalenter? Uwe Rösler roser duo

Jubel i FCK: ‘Alle elsker ham’

Højt odds på brandvarm PSG-spiller

Kevin Diks: Dér er jeg ikke enig med Neestrup


INTERVIEW

Patrick Mortensen hylder Superliga-rival


FCM-boss: Har afvist bud på over 100 millioner

– Man ser, at FCK mangler en nier

Krise i City: Haaland sendes til specialist

Bekræfter Tipsbladets afsløring

Kæmpe sejr: FC København haler ind på FCM

Han er for vild: Pengene vælter snart ind i FCK!

Værsågod, Liverpool: Han koster 400 millioner

Brøndby-bank: – Det er sindssygt irriterende

Derfor straffer FCK ikke Huescas

Skriger glæden ud!

FCK-keeper: Blandt de unge talenter er jeg nr. 1

Nørgaards plan: Her vil jeg tilbage til Brøndby

Opstillinger: Neestrup ryster posen mod Randers

Afsløring: Viborg-scoop – køber Njoh til spotpris

Dansk dommer er udtaget til kvindernes fodbold-EM

Målmand hylder Schmeichel: Kritikken er uretfærdig

OB-stjerne ramt af hjerteproblemer

Rystet ekspert: ‘Alarmklokkerne må bimle og bamle’

Nu taler han om Rashford

Nu er German Onugkha historisk

Han fortjente fri bar i gaden

Afsløring: Vingaard-stop i FCK – skal til Hillerød