AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar

AaB-fan Jesper Simoni mener, at ansvaret for AaB's resultater ligger hos den nu fyrede træner Menno van Dam, men han er også kritisk over for nordjydernes ledelse.



FCN_250x257Det skulle have været så godt, men endte så skidt for alle parter. AaB meldte ud omkring midnat påske søndag, at man med øjeblikkelig virkning har afbrudt samarbejdet med cheftræner Menno van Dam.

For nogle af mine medfans er det en stor overraskelse. Det er det bestemt ikke for mig. Det handler ikke om, at Menno van Dam får som fortjent. Det er alt for negativt ladet. Menno og hans personlighed har udelukkende været et positivt bekendtskab for mig, men man vinder desværre ingen fodboldkampe udelukkende på en god personlighed.

Siden ansættelsen d. 27.05.24 har Menno van Dam stået i spidsen for AaB i 33 officielle kampe, hvor der blandt andet findes 1. divisionskamp og lidt pokalkampe. Det, man nok vil kigge mest på, er resultaterne i 3F Superligaen. Her er det blevet til 23 point i 27 kampe. Historisk dårligt. 

‘Når man handler discount, får man discount’

Da man i i slutningen af 2024 gik på vinterferie, var det med viden om, at man med sikkerhed skulle kæmpe for at undgå nedrykning. Men det var også med et solidt pointgennemsnit mod de resterende fem bundhold i Superligaen. Man fik samtidig kommunikeret ud, at netop pausen skulle bruges til at forbedre spillet. Man kunne forvente at se den spillestil, som Menno van Dam og AaBs sportslige ledelse prædikede, da man ansatte Van Dam, men som få reelt har set.

Den spillestil har man heller ikke set efter vinterpausen. Jeg skal spare læserne for den helt store taktiske gennemgang af, hvad der er gået galt, men blot spørge, om ikke I har set fodbold i 2025? Der har godt nok ikke været godt!

Sølle 6 point i 10 kampe i kalenderåret 2025. En solid 12. og sidsteplads på den stilling, der kun tæller kalenderåret ’25. Det er selvfølgelig ikke kun 2025-resultaterne, der tæller, men det er med til at vise, at AaB er et meget kritisk sted. Der er nul spillemæssig eller resultatmæssig fremgang, og kigger man på truppen, så er det også en trup, der er ramt mentalt og på stoltheden. 

Er det rigtigt af AaB at fyre Menno van Dam?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Det ene store nederlag efter det andet har AaB indkasseret. Der er uhørt for det nordjyske flagskib, og selvom det virker til, at AaBs trofaste fans har forstået budskabet om, at det er nye tider, og at det bliver det lange seje træk, så kan ingen acceptere, at AaBs genrejsning skal sendes i ruiner, hvilket den ville blive, hvis det ender med endnu en nedrykning.

Ansvaret for resultaterne er Menno van Dams, og det kostede ham søndag jobbet efter endnu et hjemmebanenederlag.

Når det er sagt, så ligger der også et kæmpe ansvar hos den sportslige ledelse. At tro at man kan spare sig til succes er direkte utopisk. Når man handler discount, så får man discount. Der har været for mange fejlskud på transferfronten – fejlskud, man har forsøgt at rette op på ved at hente lejesvende ind fra mere eller mindre fine adresser.

Men vil de kæmpe til sidste blodsdråbe for klubben, for logoet og ikke mindst for de tusindvis af fans, der stadig støtter op om AaB? Det har de fandeme bare af at gøre, for AaBs rige fattes penge, og nu står vi med en regning på endnu en fyret cheftræner.





Stor bet: Brøndby-profil ude med skade



ANALYSE

Så presset er din Superliga-klub


Pavens død udsætter alle fodboldkampe i Italien

Vejle Boldklub – Silkeborg IF



Viborg FF – Lyngby Boldklub

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Desperat: Det dufter af 1. Division, AaB!

Næsten historisk ringe – så dårlige er AaB



EKSKLUSIVT

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby


Formsvage Forest besøger svækkede Spurs

AaB fyrer Menno van Dam

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

– Han har brug for at score



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


Drømmer om AGF og Irak: Nærmest i chok!

‘Det er forfærdeligt!’

Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Det var fuldstændig galimatias!


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

FC København – AGF



FC København-stjerne knust

Brøndby IF – Randers FC

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

FC Barcelona melder ud om Robert Lewandowski

‘Det er målet i Parken’

Presser på for at lande en aftale med Ancelotti

FCK-stjerner forventes færdige for sæsonen

Sønderjyske jagter perfekt uge i ligaens bundræs


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Udlejet FCM-angriber storspiller

Pønser på at hente Marcus Rashford

Thomas Frank hylder ustoppelig duo

FC Midtjylland henter 18-årig midtbanespiller

Dansk succestræner på vej væk

Stortalent: ‘Har set op til Grønbæk’

Det bobler med mål i Champagne-land

Dansker i voldsomt skifte? ‘Alle ved, det sker’

AaB – Sønderjyske

Fremtidig FCK’er? Scorer hattrick som 15-årig

Osorio jagter drømmen mod Messi: – Giver aldrig op

Pessimisme i Barca – stjerne er ‘gået i stykker’

‘AGF vil altid være min klub i Danmark’

Vildt FC Barcelona-comeback

Manchester City slider sig til sejr

Bo Henriksen amok: ‘Fucking utrolige!’

‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Gigant-transfer? Han vil til Real Madrid

– ‘Had-kærligheds-forhold’ til David Nielsen

Carlo Ancelotti antyder farvel

Raser over Højbjerg-historie

Er han færdig? PC er utilfreds