Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 21:00
Spillested: Signal Iduna Park, Dortmund
Dommer: Michael Oliver (England)
På TV: TV 2
Holdnyt:
Tyskland:
Med et skuffende exit i gruppespillet til VM i 2022 efterfulgt af halvandet år uden betydende kampe, kunne man med rette have sin tvivl om Tysklands niveau forud for EM-slutrundens start.
Den tvivl har værtsnationen dog til nogen grad manet til jorden.
Med en fantastisk 5-1 sejr over Skotland i første gruppekamp og en kontrolleret 2-0 sejr over Ungarn i kamp to, har Nagelsmanns mandskab nemlig vist prøver på et rigtig højt topniveau.
Jovel, ikke de to bedste hold ved slutrunden, men ikke desto mindre så Tysklands fremragende offensiv særdeles inspireret ud i begge opgør.
Gode, gamle Toni Kroos dikterer spillet fra midten, mens de unge stjerneskud Wirtz og Musiala i fællesskab med Gündogan sørger for hurtige kombinationer, flair og uforudsigelighed.
Med den store hjemmebanefordel taget i betragtning, er det ikke ligefrem ønskemodstanderen som Danmark render ind i her, men sidste gruppekamp viste dog, at tyskerne er til at tale med.
Mod Schweiz, som styrkemæssigt og spillemæssigt er ganske sammenlignelige med Danmark, havde Tyskland nemlig sværere ved at trænge igennem, og fik kun lige akkurat sikret 1-1 på et sent mål af Nicklas Füllkrug.
Godt nyt for de danske chancer er det, at Nagelsmann muligvis må undvære sit faste stopperpar, da Jonathan Tah er i karantæne, mens Antonio Rüdiger døjer med en lille skade, som holdt ham ude af onsdagens træning.
Danmark:
Måske har vi bare for store forventninger til det danske landshold, men det har sandt for dyden ikke været noget festfyrværkeri at overvære de tre danske kampe i ‘dødkedelighedens gruppe’.
Tre kampe, tre X’er, målscore på 2:2, og videre som toer på grund af færre gule kort end Slovenien. En lidt flad fornemmelse, selvom man på forhånd vel havde solgt den for en andenplads bag England.
Men, hey. Værre står det da heller ikke til.
Den defensive organisation ser stærk ud, tremandsforsvaret har i det store hele gjort det tæt på upåklageligt, Højbjerg og Hjulmand giver alt hvad de har på midten, vi har endnu ikke tabt en kamp, og leverede ovenikøbet vores bedste indsats i en lignende rolle som underdogs mod EM-favoritterne fra England.
Hjulmands mandskab er uhyre svære at besejre, selv for de bedste hold i verden, men hvis vi skal videre i turneringen, kræver det nok, at offensiven melder sig mere ind.
Rasmus Højlund har været en skygge af sig selv i turneringens første tre kampe, men bliver heller ikke serviceret i tilstrækkelig grad af holdkammeraterne, som ofte forpasser muligheden for at køre på, når chancen byder sig.
Der skal lidt mere offensivt mod til.
Desværre for Danmark misser Morten Hjulmand opgøret med karantæne, og må forventes at blive erstattet af enten Christian Nørgaard eller Thomas Delaney.
Karantæner:
Tyskland: Jonathan Tah
Danmark: Morten Hjulmand
Bud på startopstillinger:
Tyskland (3-4-3): Neuer – Kimmich, Schlotterbeck, Rüdiger, Mittelstädt – Andrich, Kroos – Musiala, Gündogan, Wirtz – Füllkrug
Danmark (3-5-2): Schmeichel – Andersen, Christensen, Vestergaard – Bah, Nørgaard, Højbjerg, Eriksen, Mæhle – Wind, Højlund
Dom:
Danmark er klare underdogs i lørdagens ottendedelsfinale mod Tyskland, men netop den rolle plejer danskerne at trives udmærket i.
Det danske landshold er svære at trænge igennem og svære at besejre, og derfor bør de heller ikke være helt uden chancer her.
Tyskland har vundet to kampe mod overkommelig modstand, men havde flere problemer mod et schweizisk landshold, som på mange parametre er sammenligneligt med det danske.
Hjulmands tropper giver Tyskland kamp til stregen, men med manglende offensiv pondus bliver det ikke til mere end 'lige ved og næsten'.
1-0 til ‘’Die Mannschaft’’.
Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 1.76 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
Henter FC København-spiller
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
AVIS
Ny melding om fremtiden
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Kæmpe stjerne besøger København
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Trænerlegende stopper
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT