Zidan søger FIFAs hjælp til at komme væk

Mohamed Zidan venter på svar på en klage til FIFA, og han håber at blive fritstillet, så han kan komme væk fra Bani Yas i januar og skifte til en klub i Danmark eller Tyskland.



Mohamed Zidan har klaget til det internationale fodboldforbund FIFA over den behandling, han har fået i sin klub Bani Yas i De Forenede Arabiske Emirater, hvor han er på kontrakt frem til sommer. Han håber snart at få besked på, om han kan blive løst fra den aftale, så han kan skifte klub i januar. Han mener, at klubben har misligholdt deres kontraktlige forpligtelser overfor ham og håber nu inderligt på at få muligheden for at spille fodbold igen.

– Jeg venter svar fra FIFA omkring midten af måneden. Jeg håber, at der falder en afgørelse på den sag, så jeg kan komme væk fra Bani Yas i januar. Sagen går på, at jeg ikke føler, klubben har opført sig professionelt overfor mig. Jeg har aldrig fået min løn til tiden hernede, jeg har slet ikke fået løn de sidste tre måneder, og de skylder mig også en signon fee, som de aldrig har udbetalt. Jeg var knæskadet sidste år, men de sagde nej til at behandle og operere mig. De sagde, jeg ikke fejlede noget, siger Mohamed Zidan til tipsbladet.dk.

Den 32-årige egypter med fortid i AB, FC Midtjylland og en række tyske klubber blev endelig opereret i april sidste år og tog til Danmark for at genoptræne med fysioterapeuten Thomas Jørgensen, der også har arbejdet med blandt andre Leon Andreasen og Nicklas Bendtner. Siden fulgte han et forløb i sin tidligere klub Hamburger SV, og han er nu helt fit igen. Bani Yas er imidlertid ikke blødt op, og nu kører sagen så i FIFA-systemet.

Hvis han får medhold og kan skifte klub i januar, er han åben for både Danmark og Tyskland.

– Jeg vil gerne tilbage til Danmark og spille, men det er ikke den eneste mulighed, jeg har i mit hoved. Jeg kunne godt forestille mig at komme tilbage til Tyskland og spille et år eller to og så komme til Danmark derefter, men jeg er også blevet 32 år, og min danske kone har flyttet rundt med mig i ni år nu, så det kan også være, jeg skal tage direkte til en dansk klub. Jeg ved, at der er noget interesse, men vi kan først rigtig begynde at se på det, når FIFA er kommet med en afgørelse, og jeg håber, den er positiv for mig, for jeg trænger til at komme tilbage og spille noget fodbold igen.

I Danmark vil han være åben for en række muligheder. Han har en lejlighed i København og kan derfor godt se sig selv i sjællandske klubber, men hans danske familie bor i Jylland, og her er der to klubber, der er helt oplagte: FC Midtjylland og AGF.

– Jeg har et rigtig godt forhold til Brian Steen, som jeg kender fra min tid i AB. Han er en af mine bedste venner, og Brian har altid støttet mig og hjulpet mig, når jeg skulle træffe svære beslutninger. Vi havde nogle gode snakke, og han tror på mig og kan hjælpe mig ind på holdet. Han har nogle ting, han skal have afklaret med klubben, men det er en mulighed, for AGF er en stor klub med et godt stadion og gode fans, og Aarhus er en dejlig by.

– Jeg har samme forhold til folkene i FC Midtjylland. Jeg snakker tit med Glen og med Steinlein, og hvis jeg kan få et samarbejde med dem, vil jeg være glad for at komme tilbage. Jeg vil få stor opbakning af dem, hvis jeg kommer tilbage, og det har stor betydning for mig. Men transfervinduet er kun lige åbnet, og nu må jeg bare vente på afgørelsen fra FIFA, siger Mohamed Zidan.

Mohamed Zidan spillede i AB fra 1999 til 2003, hvor han skiftede til FC Midtjylland. De solgte ham videre til Werder Bremen i 2005 for en anslået pris på 25 millioner kroner.

LÆS OGSÅ: Zidan afviser: Jeg skal ikke i fængsel





LIVE

TransferLIVE: Dansk angriber åbner for transfer

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Brøndby præsenterer ny profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

AGF var klar med rekordbeløb

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Danskerklub fyrer træneren

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Dansk toptræner vil have ny nationalitet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Froholdt med klar transfermelding

Stjerne flirter med Brøndby

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Championship-topklub lurer på dyr dansker

David Moyes griner over gult kort for jubel

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

FCK-profil holder VM-drøm i live