Würtz stadig på skånekost i AaB

Den ene lyske volder problemer for Rasmus Wurtz. Den holdte ham ude af kampen i Lyngby i søndags, og den holder ham fortsat fra at træne på fuld tryk med holdkammeraterne.



Midtbanespilleren Rasmus Würtz bestod ikke testen forud for AaB’s kamp i Lyngby i søndags. Derfor måtte han se holdkammeraterne fra tribunen tabe med 2-3.

Det er Würtz’ ene lyske, der gjorde vrøvl, og det gør den sådan set stadigvæk. Derfor trænede han ikke i går, og det kommer han heller ikke til i dag eller i morgen.

– Jeg er på skånekost igen i dag, og det betyder, at jeg løber en tur og styrketræner lidt. I morgen har vi fri, og så håber jeg på, at jeg kan træne med igen torsdag. Det går lidt langsomt med at komme over den her lyskeskade, men jeg håber, jeg bliver klar til søndag mod HB Køge, men det er svært at spå om, siger Rasmus Würtz til tipsbladet.dk.

Om Würtz spiller eller ej, har AaB ikke særlig meget at spille for. Nederlaget til Lyngby betød, at de ikke længere kan nå Superligaens femteplads, der giver adgang til Europa League. Alligevel vil nordjyderne gå efter at vinde de sidste to kampe.

– Det er ærgerligt, at femtepladsen er udenfor rækkevidde. Men vi skal sørge for at ende så højt som muligt og slutte en godkendt sæson af på en god måde. Vi går efter den sjetteplads, som Silkeborg sidder på nu, og derfor går vi også efter en sejr over HB Køge, siger Wütrz.

Ud over søndagens kamp mod HB Køge, mangler AaB at møde SønderjyskE i Haderslev i Superligaens sidste spillerunde, der afvikles onsdag i næste uge.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

FCK henter svensk talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

OB jagter tidligere Superliga-profil

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Bud på 1,12 milliard afvist



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Supercomputer: De vinder VM

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Jonas Wind til danskerklub?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Danske klubber scorer millioner på VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Klar melding fra Thomas Gravesen

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj