Undrende Spelmann: Red Bull-historien er et år gammel

OB-spiller Martin Spelmann forstår ikke, at historien om, at ledelsen har skåret Red Bull og kakao væk, kommer frem nu. Historien er et år gammel, og der er ingen konflikt i klubben, forklarer han.



Tidligere fredag skrev BT en stor historie om, at der var uro i OB-truppen, efter klubbens sportsdirektør Jesper Hansen som led i besparelser havde valgt, at der ikke længere skal være Red Bull til spillerne før kampe, ligesom der efter træning ikke længere er varm kakao. Det skulle ifølge avisen have betydet, at spillertruppen vil af med sportsdirektøren.

At kakao og Red Bull er skåret væk som et led i besparelser er korrekt, forklarer Martin Spelmann, men det er samtidig sket for omkring et år siden, hvorfor han undrer sig over, at historien kommer frem nu. Han fortæller samtidig, at der ikke er uro i klubben på grund af de besparelser, der skete for et år siden.

– Det er svært at vide, hvor længe den historie har været hos diverse medier, for det er et år siden, de tiltag trådte i kraft. Det er altså noget, vi nu går og pjatter og joker med. Det er rigtigt, at der blev rejst et par fingre, da vi holdt møde og fik beskeden om besparelsen, men sådan er det jo på en arbejdsplads, når der er nedskæringer. Måske har medierne ikke så meget at skrive om for tiden – nu er den russiske u-båd måske ikke så interessant længere, siger Martin Spelmann til tipsbladet.dk og slår fast:

– Der er ingen konflikt mellem spillerne og sportsdirektøren. Dengang vi blev informeret om besparelsen, havde vi en god og åben dialog om det. Jeg er meget utilfreds med den måde, vi spillere bliver fremstillet på, for vi bliver fremstillet, som om vi er grådige og ulækre, og det er bare et helt forkert billede. Jeg synes, det hele er blæst op, og det er ærgerligt, at vi skal høre på sådan en historie i en tid, hvor vi har andre ting at kæmpe, tilføjer Martin Spelmann.

Det er især det indtryk – folk udefra kan få af OB-truppen – der bekymrer Martin Spelmann. Billedet af, at truppen skulle være nogle grådige og smålige spillere er forkert, påpeger Martin Spelmann igen.

– Faktum er, at vi afklarede det her for 12 måneder siden, og det, der irriterer mig, er, at der er mange mennesker, der kigger på os og stiller spørgsmålstegn ved det, siger han.

Den tidligere Horsens- og Brøndby-spiller er en af de mere rutinerede spillere i truppen, og han fortæller, at han sammen med truppens andre profiler sørger for, at historien ikke får indflydelse på spillet på banen. Søndag har OB en meget, meget vigtig kamp mod Hobro, og den kamp skal vindes.





Storklub bekræfter exit – stjerne til Superligaen?




LIVE

TransferLIVE: Yann Bisseck afviser tilbud

‘Hvis danskerne er smarte, skriver de med ham’

AGF ændrer i bestyrelsen

Stort slagsmål i Kosovo – flere anholdt

Ola Solbakken på vej til Superligaen

‘Messi, du er simpelthen nødt til at blive voksen’

Konkrete forhandlinger – på vej væk

Legende fyret fra tv-station: ‘Jeg er ikke idiot’



Thomasberg og Steinlein MEDIE

Transferbombe? Jeg hører, FCM vil overveje 300 mio

Stor danskertransfer – ikke sket siden Lindegaard

Som at servere en stor, fed ribeye for en vegetar

Fantastisk nyt fra Lauge: ‘Endelig!’

Suverænt nyt for Vingegaard: Slipper for Pogacar



TOPNYHED

‘Jeg hører, det er Mads Hermansen, de vil have’

Ville banke dommer: ‘Hvad fanden i helvede!?’

AGF har to spillere til prøvetræning

Godt nyt: Stort FC København-talent på vej tilbage

Dommerekspert: FC Nordsjælland snydt mod Brøndby

– Jeg tror sgu, AGF henter denne Superliga-målmand



Diant Ramaj TOPNYHED

Diant Ramaj-transfer skaber stor ballade

Victor Froholdt har taget Portugal med storm

Liverpool sælger Luis Diaz

Instagram sladrede om stor Brøndby-transfer

Mourinho og Henry så stort lys i Brøndby-køb

‘Ingen jordisk chance for, at han skriver under’

Højlund og flop kan afløse hinanden

Afsløring: Brøndby køber Luis Binks i stor handel

Kæmpe gyser: ‘Altafgørende for dansk fodbold’

Hård dom over FCK-flop: Høj, velbygget og uduelig

Tv-ekspert frygter stop: ‘Ekstremt bekymret!’

Wrexham klar til at sprænge banken

‘Villadsen, du vendte os ryggen – det gør ondt!’



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Stortalent fik debut i FC København-sejr

Jacob Neestrup giver status på Dominik Sarapata

Brøndby-scoop? Han minder om Virgil van Dijk

Legendes 19-årige søn siger stop

Wow – alle i Odense må være overraskede

Rasmus Falk overrasket over Roony Bardghji

Måber over Vingegaard: ‘Fucking vanvittigt!’

Bekymret for AGF: Det er en skrøbelig trup

Granatchok til pilsnerklub i Genève

Cornelius matchvinder – FCK videre i Europa

‘Nogle vil sige, man skal holde sig væk’

FC København i ny formation i Kosovo

Hylder Gabriel Pereira: ‘Fantastisk udvikling’

Luis Binks på plads i Brøndby IF

Træt af FCK-spørgsmål: ‘Så forbandet’

To ord skaber drama i FC Barcelona

‘Et perfekt match’

Klart ønske

Ny cykellandstræner kommer fra FC Nordsjælland

Afsløring: Kolding slår til igen – henter tysker

Randers FC henter 21-årig målmand

Roony Bardghji overrasker