Superliga-rutine: AaB og AGF i top – OB og Hobro i bund

AaB har Superligaens mest rutinerede trup, mens Hobro har den mindst erfarne. Til gengæld blander AGF og SønderjyskE sig i toppen, mens OB mangler erfaring.



Erfaring er værdifuldt, når man skal begå sig i landets bedste række, men rutine er alligevel ikke alt. Det kan man konstatere efter sæsonens første runder i Superligaen og landets næstbedste række, der engang bare hed 1. division.

Tipsbladet.dk har undersøgt samtlige trupper i Superligaen samt fire udvalgte fra 1. division, og her tegner sig et markant billede: Selvom Hobro IK lige nu ligger i toppen af Superligaen, råder klubben over den trup med klart mindst Superliga-rutine. Holdets spillere har til sammen spillet med i 641 Superliga-kampe, mens træner Jonas Dal kun har prøvet kræfter med landets bedste række i fem kampe som træner. Superliga-klubben med næstfærrest kampe i benene er OB, der kun kan prale af 1151 Superliga-kampe på truppens spiller-cv. Til gengæld råder fynboerne over Danmarks mest Superliga-erfarne træner i Troels Bech.

I den anden ende af ‘rutine-tabellen’ finder vi AaB, der med hele 2.134 Superliga-kampe fordelt på truppens spillere, er det mest erfarne mandskab i ligaen foran FC Midtjylland og FC Vestsjælland.

Mere interessant er det dog, hvis man tager nogle af 1. divisionsklubberne med i regnestykket. Her bider man således mærke i, at AGF’s trup tæller spillere, der til sammen har spillet 2.037 Superliga-kampe, hvilket altså er mere end 10 af de nuværende 12 Superliga-klubber. I Viborg, Horsens og Vendsyssel råder man også over masser af ligaerfaring, hvor det dog er fordelt på få spillere i sidstnævnte klub, der har Jesper Christiansen, Chris Sørensen, Ken Fagerberg og Hjalte Nørregaard i truppen med 900 Superliga-kampe til sammen.

Tipsbladet.dk bringer her overblikket over den samlede Superliga-erfaring i Superligaen samt blandt udvalgte hold fra 1. division. Tabellen viser antallet af Superliga-kampe fordelt på spillere, trænere og sammenlagt.

SUPERLIGA-RUTINE | Create Infographics




En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Ked af hemmeligt FCK-skifte

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Afsløring: FC København afviser millionbud

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Monstrøs PL-transfer tæt på