Superliga-klubber vil have Vejle-stortalent

Oliver Thychosen regner med at skifte til en Superliga-klub i løbet af denne sommer. 



Dansk fodbold vrimler med store talenter for tiden. I den forgangne sæson bragede flere unge spillere igennem i Superligaen, og nu kan endnu et stjernefrø være på vej mod den danske liga. 

Der er tale om Vejle-talentet Oliver Thychosen, som betragtes som et af de største talenter i 1. division. Den 20-årige angriber med det berømte Vejle-efternavn er således på ønskelisten i flere danske klubber fra landets bedste række.

Selv regner angriberen med et klubskifte i løbet af denne sommer. 

– Lige nu tænker jeg på, at jeg er i Vejle, for jeg har ikke hørt fra min agent. Men der kan godt ske noget, for der er sat nogle ting i gang. Den slags tager tid, så der er ikke noget konkret endnu, men jeg vil selvfølgelig gerne spille på et højere niveau. 

– Min agent er begyndt at tale med nogle klubber, og så må vi se, hvad der sker. Det handler jo også om, at klubberne skal være enige med Vejle, så det er et større show, der er i gang, siger Oliver Thychosen til tipsbladet.dk. 

Han bekræfter, at der er tale om danske Superliga-klubber, der viser interesse, men han ønsker ikke at kommentere, hvilke klubber, der er tale om. Han håber dog på et klubskifte denne sommer. 

– Jeg er blevet student denne sommer, og jeg har hele tiden sagt, at jeg gerne vil tage et skridt op, når jeg kan satse 100 procent på fodbold. Jeg vil også gerne holde min plads på U/21-landsholdet, og derfor er det ikke optimalt at spille 1. division. De fleste spiller jo i udlandet eller i Superligaen, og jeg mener, at det rigtige tidspunkt er kommet, siger Oliver Thychosen. 

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har Oliver Thychosen tidligere afvist interesserede Superliga-klubber, fordi han ville fortsætte i Vejle, men nu ser han altså sin fremtid andetsteds. 

– Superligaen er min ambition, så det er den vej, man det skal gå. Jeg vil selvfølgelig allerhelst til udlandet, men de fleste kommer af sted via Superligaen eller som helt ung. Men jeg tager det som det kommer og håber, at der sker noget. Som det ser ud nu, regner jeg med, at der sker noget hen over sommeren, fastslår Oliver Thychosen.

Den 20-årige angriber scorede syv mål i den forgangne sæson i 1. division, men har flere gange vist prøver på sit store talent. Det endelige gennembrud i dansk fodbold er endnu ikke opnået, men det kan muligvis ske med et skifte til Superligaen. 

Hvis ikke det sker denne sommer, har Oliver Thychosen kontrakt med Vejle frem til 30. juni 2015.





Ked af hemmeligt FCK-skifte




LIVE

TransferLIVE: Glem det, Barca – vil kun til Madrid

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’



LIVE

Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Anton Gaaei-handel meldes død



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Eriksen spottet – nu er der nyt

Stor ændring i AGF?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Thomasberg vinder i sin OB-debut

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Han er den nye Superliga-juvel!