To Superliga-klubber bejler til Premier League-angriber

To klubber i Superligaen jagter Bournemouth-angriberen Tokelo Rantie.



Transfervinduet er endnu ikke åbnet, men alligevel har der været godt gang i handlerne i flere af Superliga-klubberne frem mod sommeren. Og der skal med garanti nok ske endnu mere i det, der bliver et rigtig travlt sommervindue for fleres vedkommende.

En af de spillere, der kan have kurs mod den danske Superliga, er den sydafrikanske angriber Tokelo Rantie.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger jagter to Superliga-klubber den 25-årige forward, der til dagligt tørner ud for Premier League-klubben Bournemouth. Han spiller imidlertid ikke den store rolle for klubben – i denne sæson er det kun blevet til tre korte indhop, og siden i vinter har han ikke været en del af Premier League-truppen. I sidste sæson, da Bournemouth spillede i den næstbedste række, fik han lidt mere spilletid og scorede også to mål.

Begge interesserede Superliga-klubber har været i kontakt med Bournemouth angående Tokelo Rantie, men det har endnu ikke ført til deciderede forhandlinger. Englænderne vil således have en transfersum for angriberen, selv om han er langt fra førsteholdet. Foruden de to klubber i Superligaen er der også interesse fra en tyrkisk klub.

Tokelo Rantie skiftede til Bournemouth fra Malmö FF i 2013. Han står noteret for 31 landskampe og ni mål for Sydafrika.

Tipsbladet.dk har søgt Tokelo Ranties rådgivere, Dario Slomic og Denis Celebic, for en kommentar, men ingen af dem er vendt tilbage på vores henvendelser.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Vil smadre transferrekord

Tordner mod VM-træner

‘Det største tilbageslag i min karriere’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Interessant melding om VM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Tyskland – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Skotland – Marokko

Vigtigt nyt for ‘AC’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Flere Superliga-kamp rykkes

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’