AaB’s Lasse Nielsen ønsker at få opfyldt sin drøm om at komme til udlandet i dette transfervindue, og den drøm er i den grad realistisk. Der er i hvert fald klubber fra flere lande, der interesserer sig for midterforsvareren.
Belgiske Gent er blandt bejlerne til Lasse Nielsens underskrift, men også klubber fra England, Frankrig og Holland overvejer at hente ham.
– Der er klubber, der forhører sig, og så vidt jeg ved, er der også noget dialog. Der er interesse fra Frankrig, Belgien og Holland, og der er et par klubber i Championship i England, der har forhørt sig. Men det er klubberne i Frankrig, Belgien og Holland, der er mest konkrete, uden at det dog er kommet så langt, at vi har forhandlet konkret med en klub. Gent har været interesserede, og det tror jeg også stadig, de er. De har hentet én midterforsvarer, men så vidt jeg ved, vil de gerne have én mere, siger Lasse Nielsens agent Mads Winther til tipsbladet.dk.
I sidste ende er det dog AaB, der bestemmer, om Lasse Nielsen skal skydes af. Og indtil videre har nordjyderne ikke accepteret bud på forsvarsspilleren.
– Det er AaB, der bestemmer, om de vil sælge ham, og det kræver selvfølgelig, at der kommer nogen, der er seriøst interesserede og byder det, AaB vil have. Som Lasse præsterer i øjeblikket forringer han ikke sine muligheder for at komme afsted, så der er en mulighed for, at det sker. Omvendt er der også mange frie spillere på markedet, som kunne være interessante for klubberne, og det gælder jo for dem alle, at de skal have budgettet til at gå op, siger Winther videre.
Lasse Nielsen og AaB har papir på hinanden i et år endnu.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
FC København bekræfter transfer
LIVE
Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
INTERVIEW
