Er John McGinn og Ollie Watkins i målform?
Hvor god er Emiliano Martínez egentlig i en straffesparkskonkurrence, når det kommer til stykket, og kan Stevan Jovetic og Daniel Podence finde nøglerne til modstanderens solide forsvar?
I de fleste situationer ville en kamp mellem Aston Villa og Olympiakos nok ikke tænde vildt mange i Danmark ud over eksil-Brummies og herboende grækere, heller ikke selv om der er tale om en semifinale i en europæisk klubturnering.
Men torsdag aften vil ledere, trænere og bestyrelsesmedlemmer i Parken, Herning, Brøndby og Farum som minimum have et øje på livescoren, når Unai Emerys Aston Villa og den græske storklub Olympiakos dyster om en plads i Conference League-finalen, der såmænd spilles på Olympiakos’ rivaler AEK’s hjemmebane i Athen.
Det handler om europæiske ranglistepoint, hvor Grækenland og dermed Olympiakos er de eneste, der kan forhindre Superligaen i at have to pladser i Champions League-kvalfikationen, en i Europa League og to i Conference League i sommeren 2025.
Det gode for Superligaen er, at selv Olympiakos-sejr både torsdag i Birmingham og i næste uge i Piræus ikke er nok til, at Grækenland stryger forbi Danmark – der skal også en finalesejr til.
Aston Villa har de seneste år, med danske Johan Lange i en vigtig rolle som teknisk direktør, indtil han i efteråret blev hyret af Tottenham Hotspur, bygget et stærkt hold.
Med førnævnte Watkins og fundet John McGinn i hovedroller har Villa på flotteste vis spillet sig i pole position til at komme i Champions League via den aktuelle tredjeplads, hvor man er syv point foran Tottenham, der dog har spillet to kampe færre.
Olympiakos er i alvorlig fare for at glippe mesterskabet og kunne i den grad bruge at gå hele vejen i Conference League, hvilket ud over to Champions League-pladser i 2025 også ville sende Olympiakos direkte i Europa Leagues nye ligaspil til september.
Både Champions League, Europa League og Conference League laves om til næste sæson, så turneringerne udvides fra 32 til 36 hold, og gruppespillene udgår og erstattes af ligaspil, hvor alle så at sige møder alle, i Champions League og Europa League over otte runder, og seks i Conference League.
Som Superliga-stillingen er lige nu med fem runder tilbage, ville Brøndby IF og FC København i sommeren 2025 komme i Champions League-kvalifikationen i henholdsvis mester- og liga-fasen, mens FC Midtjylland ville komme i Conference League-kvalifikationen sammen med enten FC Nordsjælland eller Randers FC, alt efter hvordan Superligaens egen playoffkamp gik.
I denne sæson, 2023/24, er det dog kun mesterholdet, der kommer i Champions League-kvalifikationen, mens nummer to kommer i Conference League-kvalifikationen sammen med vinderen af playoff-kampen mellem nummer tre og vinderen af nedrykningsslutspillet.
Pokalvinderen får i år billet til første runde i Europa League-kvalifikationen, hvilket man også gør næste år, uanset om Grækenland overhaler Danmark på koefficientlisten.
LIVE
TransferLIVE: Medie: Frank kan glemme det
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
TOPNYHED
