Kæmpe ros: Han er Superligaens bedste spiller

Ifølge Discovery-ekspert Mikkel Bischoff har Yuito Suzuki kurs mod på at blive Forårets Profil i Superligaen. Japaneren er i hvert fald rækkens bedste spiller lige nu, vurderer Discovery-eksperten.



Yuito Suzuki er faktisk højrebenet, men det var ikke til at se i søndagens Superliga-brag mellem Brøndby IF og FC Midtjylland. 

Her hamrede Suzuki nemlig to drøn i netmaskerne med venstrebenet, og japanerens evne til at bruge begge ben er noget, der virkelig imponerer Discovery-ekspert Mikkel Bischoff. 

– Det er vildt. Man kan slet ikke se forskel. Én ting er, at han sparker den ind med venstre to gange på meget, meget flot vis, men der er også den måde, som han fører bolden frem på. Han dribler næsten altid med det ben, der er væk fra modstanderen.

– Så man kan se, at han ikke bare i sparketeknisk henseende bruger begge ben lige meget. Det er meget imponerende. Så det er en spiller, som kommer i høj kurs, hvis han kan fortsætte det her niveau, lyder det fra Mikkel Bischoff. 

Ifølge Discovery-eksperten er det svært at overdrive Yuito Suzukis betydning lige nu. 

– Han er helt afgørende for Brøndby i øjeblikket. Han har fuldstændigt overtaget Vallys' rolle som den mest afgørende offensivspiller, som Brøndby har.

– Det er jo også ærgerligt for Brøndby, at Kvistgaarden har været ude, for Suzuki har skullet overtage Vallys' rolle i forhold til at være den afgørende spiller i offensiven, og samtidig har han også skullet overtage Kvistgaardens rolle, fordi Kvistgaarden har været ude med et par forskellige skader og nu er ude resten af foråret.

– Så han har en meget vigtig rolle og lige i øjeblikket vil jeg sige, at Suzuki er den bedste spiller i Superligaen. Og hvis han fortsætter på det her niveau, så bliver han også den bedste spiller i foråret, lyder det fra Mikkel Bischoff. 

Yuito Suzuki har i foråret scoret seks mål i ni Superliga-kampe. Kun Mohammed Fuseini, der har nettet otte gange for Randers FC, har været mere målfarlig i foråret. 

Loading Poll…



Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Lothar Matthaüs storroser dansker

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

– De skal skille sig af med ham!

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Viktor Claesson bliver i FC København

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Klubboss i angreb på FCK

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe triumf for Frank

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Voldsom Franculino-spådom

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Spanske medier i ekstase

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Steve Cooper skifter tre mand

Her sætter Vingegaard grænsen

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Nu drømmer de stort i AGF

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’