Solbakken: Vi forstærker os med et par spillere

FC København vil som bekendt forstærke sig i januars transfervindue, og Ståle Solbakken forventer, at der kommer én til to spillere til klubben.



FC København har meldt ud, at de er klar til at kaste flere midler efter Superliga-holdet i jagten på flere mesterskaber og deltagelser i Champions League, men der bliver ikke tale om en regulær forbrugsfest i januar.

Cheftræner Ståle Solbakken fortæller, at FCK-fansene kan bruge vinterpausen på at glæde sig over, at der kommer én til to nye ansigter ind i FCK-truppen i løbet af det transfervindue, der venter lige om hjørnet.

– Jeg tror, de kan forvente, at vi forstærker os med et par spillere, siger Ståle Solbakken til FCK TV.

– Jeg har før sagt, og det står jeg ved, at truppen kunne være bedre balanceret på nogle positioner. Konkurrencen er hårdere på enkelte positioner end på andre, og det har vi mulighed for at lave om på nu, hvis vi finder én eller to spillere, der kan styrke os.

Indtil videre står det klart, at FC København får Pape Pate Diouf tilbage fra lån i Esbjerg, mens Casper Højers lejeaftale med Brønshøj også udløber. De to ventes dog ikke at kunne bruges på Superliga-holdet i foråret, hvorfor de kan blive lejet ud igen. Derudover er der endnu ikke sket rokeringer i FCK-truppen, idet klubben i går meddelte, at de forlænger kontrakten med tredjemålmanden Kim Christensen.







LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Emre Mor færdig



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Et markant problem for Silkeborg

Det ser sort ud for B.93



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder Lindstrøm helt færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Martin Jørgensen lander nyt job

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg