Silkeborg: Sælger helst Lekic i august

Rajko Lekic er på besøg i New England Revolution i USA, men Silkeborg-direktør Kent Madsen ser helst, at Lekic først bliver solgt til sommer.



Silkeborg er i gang med at sælge ud af arvesølvet, men det danske transfervindue er lukket, og de dermed ikke kan købe erstatninger. Først blev Jim Larsen solgt for et stort millionbeløb til Rosenborg, og nu er Rajko Lekic så rejst til Boston for at se på forholdene i New England Revolution.

Silkeborgs direktør Kent Madsen erkender, at timingen er dårlig, men han forholder sig til, at han har indgået en aftale med Rajko Lekic om at være velvillig, hvis han fik en mulighed for at komme til udlandet.

– Det er et uheldigt tidspunkt, der er dukket en klub op, men vi har lovet Rajko, at vi konstruktivt vil medvirke til, at han kan komme afsted på endnu et udlandsophold, og derfor har han fået lov til at rejse til Boston for at se på forholdene derovre. Vi hørte første gang om deres interesse for et par uger siden, og Rajkos besøg i USA passer fint med, at der nu er landskampspause. Han vender tilbage til Silkeborg fredag eller lørdag, siger Kent Madsen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Silkeborg venter Risgård aprilklar

Kent Madsen har en idé om, hvad Rajko Lekic skal koste, hvis de skal sælge ham nu – midt i sæsonen. Men han og klubben er ikke blevet enig med New England Revolution om en pris.

– Vi ved jo ikke, om amerikanerne har samme idé om det, som vi har. Så jeg er faktisk selv usikker på, hvor tæt på det er. Selv om hans kontrakt først udløber ved udgangen af året, har vi givet ham lov til at forhandle en kontrakt på plads fra næste år. Vi vil selvfølgelig gerne have en transferindtægt nu og her, men han er også en vigtig joker at have. Han har jo gjort en forskel for os. Optimalt set bliver han her indtil august, og så tjener vi en skilling på ham til den tid, siger Silkeborg-direktøren.

LÆS OGSÅ: Silkeborg med røde og sorte tal

Sælger Silkeborg Rajko Lekic nu, så står de med Kaimar Saag, Lars Huldgaard, Henrik “Tømrer” Pedersen, Jesper Bech og unge Jeppe Illum som kandidater til angrebsposititionerne. Og et eventuelt salg af Lekic vil ikke sende Kent Madsen på jagt efter en transferfri angriber til at styrke truppen i de sidste 11 Superliga-runder.

– Jeg betragter det ikke som særlig sandsynligt, at vi skulle finde en afløser for ham nu. Først skal han findes, og så skal han spilles sammen med holdet, og der er jo kun to måneder tilbage at gøre godt med. Det er selvfølgelig sådan, at jo færre spillere vi har, jo mere sårbare er vi overfor skader og karantæner, men bliver Rajko solgt, så har vi nogle muligheder for at lukke hullet i vores egen trup, siger Kent Madsen.

Direktøren påpeger desuden, at der har været yderligere godt en håndfuld amerikanske klubber efter Rajko Lekic, men at kun en enkelt af de henvendelser har været konkret. Kent Madsen vil ikke ud med klubnavne.



Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Vil være en af verdens største klubber om fem år

– Det var vanvittigt brutalt!

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Jonas Wind er i København

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

– Det har man nok aldrig set før

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Griner af AaB-rygte

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Stor derby-bøde til FC København

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Manchester United dummede sig mod West Ham

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Nu er han gratis – på vej til OB?

Rigmand vild med FC København-aftale

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Danske klubber vil have ham

Dybt skuffet og trist

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Brest moser mandefaldsramte Monaco

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Froholdt får kæmpe hæder

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar