Rud: Almebäck er topprofessionel

Brøndbys sportsdirektør Per Rud vil ikke afvise, at Michael Almebäck kan blive solgt, men han understreger, at klubben er meget glade for den svenske forsvarsspiller.



Michael Almebäck startede som midterforsvarer i Brøndby, men så gled han ud på højreback for derefter at glide helt ud på bænken. Nu er han gledet hele vejen ud af Brøndby-truppen. Af taktiske årsager er han ikke med, når de blå-gule i aften spiller hjemmekamp mod Silkeborg – et faktum, der skuffer den svenske forsvarsspiller.

Michael Almebäck bliver i øjeblikket sat i forbindelse med OB, og nogle har utvivlsomt tænkt den tanke, at “taktiske årsager” kan være et røgslør for, at svenskeren i virkeligheden er på vej væk fra Brøndby og derfor ikke spiller i aften.

Men det afviser sportsdirektør Per Rud.

– Det har overhovedet ikke noget med det at gøre. Det er klart, at Michael helst vil spille, men jeg må bare sige, at han er topprofessionel, og han arbejder stenhårdt for tingene. Selvfølgelig vil man helst, at de spillere, man henter udefra, også kommer til at spille, men det er selvfølgelig også Frederik Holsts fortjeneste. Lige nu er det ham, der er lidt foran i kampen om at spille højreback, og det er vi som klub også stolte af, da han er en af vores egne, siger Per Rud til tipsbladet.dk.

Han vil ikke afvise, at Michael Almebäck kan blive solgt i løbet af sommeren, men skulle det ikke ske, beholder man meget gerne svenskeren i klubben.

– Det skal være økonomisk lukrativt for os, hvis vi skal slippe Michael, og der skal også være nogle klubber, der er villige til at byde på ham. Det er et langt transfervindue, og der kan ske meget, men vi er meget glade for Michael, og han er en rigtig god mand at have i truppen, siger Per Rud og afviser at kommentere på rygterne om OB.

Michael Almebäck har to år tilbage af sin kontrakt med Brøndby.





LIVE

TransferLIVE: Real Madrid sætter duo til salg

Belgien – Egypten

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Roser Superliga-klub: Godt set! 

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Tyskland – Curacao

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Blæst bagover af 18-årig

Stolt over dansk transfer

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

AGF køber ham

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Brøndby melder duo færdig og teaser

Raser over VM-tiltag

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Spottet i København

Holland – Japan

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Spanien – Kap Verde