Det har været en god vinteropstart for OB’s offensivspiller Rasmus Falk. I modsætning til tidligere opstartsfaser har Falk undgået skader og skavanker, og han føler sig derfor helt klar til at spille en nøglerolle for fynboerne i forårssæsonen.
Falk har selv store ambitioner for den kommende sæson, hvor han håber at vise sit fulde potentiale over en lang periode.
– Jeg skal have mit bedste halvår i min karriere i foråret. Jeg har været igennem en del skader, og jeg er ofte blevet sat på stand by, når jeg har været tæt på at toppe. Jeg skal have en lang periode uden skader, og jeg vil deltage i alle kampe og træninger. Det er vigtigt for mig. Der kommer et U/21-EM til sommer, hvor jeg også har et år tilbage af min kontrakt. Der er mange ting i det, men jeg tager en kamp ad gangen og fokuserer på at præstere, siger Rasmus Falk til tipsbladet.dk.
Efter OB’s afsked med Espen Ruud i vinterpausen er Rasmus Falk sammen med Daniel Høegh den spiller i truppen, der har været en del af OB’s førstehold i længst tid. Med den rolle følger et ansvar, som Falk er klar til at tage på sig.
– I løbet de seneste år er der sket mange ting, og vi har sagt farvel til mange spillere hvert år. Jeg har været i klubben i længst tid nu, og der er ingen tvivl om, at jeg skal have en vigtig rolle. Det ser jeg frem til, siger han.
OB indleder sæsonen på Superligaens tiendeplads, og Rasmus Falk er spændt på at se fynboernes reelle niveau i den kommende forårssæson.
– Det er svært at vurdere, hvor vi står i forhold til de andre. I mange kampe har vi spillet med et hold i første halvleg og et andet i anden halvleg, og det er svært at vurdere vores styrke. Meget af vores træning har været med vægt på det fysiske i form af løb- og styrketræning, så jeg har svært ved at vurdere, hvor vi står spillemæssigt, siger Rasmus Falk, der håber, at OB kommer ind i en mere stabil periode i foråret efter flere halvsæsoner med op- og nedture.
– Vi mangler stadig at levere en stabil halvsæson, men vi håber, at det kommer nu. Vi starter med to utrolig svære kampe mod FC Midtjylland og FCK, men det skal vi prøve at have noget ud af. Det er er måske ikke det værste tidspunkt at møde dem nu, for der er ingen, der kommer buldrende fra start. For os handler det om at opfylde vores målsætning om at gøre det bedre end sidste sæson, så det fokuserer vi på, siger Rasmus Falk.
OB åbner forårssæsonen på mandag med en udekamp mod FC Midtjylland.
TRANSFER
Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’
AVIS
Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?
TOPNYHED
‘Nærmest et karaktermord’
HELT VILDT
Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene
Slut: Imponerende Brøndby-sejr
TOPNYHED
– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris
TOPNYHED
Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende
NYHEDER
Hent denne Superliga-profil, AGF!
MEDIE
Klubskifte kan ske – møde i denne uge
NYHEDER
‘Fodbold bliver ligegyldigt’
MEDIE
AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne
NYHEDER
– Ingen har pengene til at friste mig
TOPNYHED
Prelec med kontant Christian Sørensen-melding
HELT VILDT
Sensationel udvikling på vej?
HELT VILDT
Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha
TOPNYHED
Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt
Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer
– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk
NYHEDER
– Han er Superligaens mest undervurderede spiller
HELT VILDT
Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’
NYHEDER
Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet
TOPNYHED
‘FCM ville ikke vælge én eneste fra FCK’
TOPNYHED
Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub
MEDIE
Skidt nyt for Andreas Christensen
NYHEDER
Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB
HELT VILDT
Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok
LIGE NU
Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen
TOPNYHED
Storroser Yuito Suzuki
TRANSFER
Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’
INTERVIEW
Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt
HELT VILDT
Brøndby-afvisning overrasker Farzam Abolhosseini
På røven over dansk stjerne
MEDIE
Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel
TOPNYHED
– Så kan de glemme alt om et dansk mesterskab
EKSKLUSIVT
– Han får en stor stemme i FC København
NYHEDER
Thomas Frank og Tottenham vinder stort
TIPSBLADETS DOM
Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham
NYHEDER
Fire på stribe for Hjulmand
NYHEDER
Eriksen med stor hyldest
TOPNYHED
Skrækkeligt Napoli-nyt
Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper
Sådan starter OB og Brøndby IF
HELT VILDT
Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale
OPTAKT
OB – Brøndby IF
MEDIE
Tophold jagter to danskere
Her kan du se OB mod Brøndby IF
NYHEDER
‘Kom uventet – det har været voldsomt’
LIGE NU
Farvel og tak – Juventus fyrer Igor Tudor
NYHEDER
Hård kritik efter Rune-skade: Frygter for helbred
NYHEDER
