Sæsonen er overstået i de største europæiske ligaer, og mesterskaberne, de europæiske plasdser er fordelt og nedrykkerne er fundet .
Tipsbladet.dk giver dig her overblikket over, hvor skabene kom til at stå i de største europæiske ligaer. Vi har valgt at fokusere på Danmark samt de 13 ligaer, der ligger øverst på UEFA's koefficientliste og dermed har minimum ét hold, der går direkte i Champions League-gruppespillet.
SPANIEN: PRIMERA DIVISION
Mester: FC Barcelona
Nummer 2: Real Madrid
Nummer 3: Atletico Madrid
Pokalvinder: FC Barcelona
Champions League: FC Barcelona, Real Madrid, Atletico Madrid, Sevilla (EL-vinder)
Champions League-kvalifikation: Valencia
Europa League: Villarreal, Athletic Bilbao, Celta Vigo
Nedrykkere: Cordoba, Almeria, Eibar
Oprykkere: Real Betis, Girona og vinder af Play Off
ENGLAND: PREMIER LEAGUE
Mester: Chelsea
Nummer 2: Manchester City
Nummer 3: Arsenal
Pokalvinder: Arsenal
Liga Cup-vinder: Chelsea
Champions League: Chelsea, Manchester City, Arsenal
Champions League-kvalifikation: Manchester United
Europa League: Tottenham, Liverpool og Southampton
Nedrykkere: Burnley, Queens Park Rangers og Hull
Oprykkere: Bournemouth, Watford og Norwich
TYSKLAND: BUNDESLIGA
Mester: Bayern München
Nummer 2: Wolfsburg
Nummer 3: Gladbach
Pokalvinder: Wolfsburg
Champions League: Bayern München, Wolfsburg, Gladbach
Champions League-kvalifikation: Bayer Leverkusen
Europa League: Augsburg, Schalke 04 og Borussia Dortmund
Nedrykkere: Freiburg, Paderborn og taber af playoff: Karlsruhe
Oprykkere: Ingolstadt, Darmstadt samt vinder af playoff. Hamburger SV.
ITALIEN: SERIE A
Mester: Juventus
Nummer 2: Roma
Nummer 3: Lazio
Pokalvinder: Juventus
Champions League: Juventus og Roma
Champions League-kvalifikation: Lazio
Europa League: Napoli, Fiorentina, Genoa
Nedrykkere: Parma, Cesena, Cagliari
Oprykkere: Carpi, Frosinone samt vinder af Play Off (Ikke afgjort)
PORTUGAL: PRIMEIRA LIGA
Mester: Benfica
Nummer 2: FC Porto
Nummer 3: Sporting Club
Pokalvinder: Benfica
Champions League: Benfica og FC Porto
Champions League-kvalifikation: Sporting Club
Europa League: Braga, Vitoria de Guimares samt Belenenses
Nedrykkere: Penafiel og Gil Vacente
Oprykkere: Tondela og CF Uniao
FRANKRIG: LIGUE 1
Mester: Paris Saint-Germain
Nummer 2: Lyon
Nummer 3: Monaco
Pokalvinder: Paris Saint-Germain
Champions League: Paris Saint-Germain og Lyon
Champions League-kvalifikation: Monaco
Europa League: Marseille, St. Etienne samt Bordeaux
Nedrykkere: Evian, Metz, Lens
Oprykkere: Troyes, Ajaccio, Angers
UKRAINE: PREMIER LEAGUE
Mester: Dynamo Kiev
Nummer 2: Shakhtar Donetsk
Nummer 3: Dnipro
Pokalvinder: Ikke afgjort
Champions League: Dynamo Kiev
Champions League-kvalifikation: Shakhtar Donetsk
Europa League: Dnipro, Zorya samt pokalvinder eller Nummer fem.
Nedrykkere: Nummer 14 (Ikke afgjort: Illichivets eller Karpaty)
Oprykkere: Nummer 1 i 1. division (Ikke afgjort: Olexandria eller Stal)
RUSLAND: PREMIER LEAGUE
Mester: Zenit
Nummer 2: CSKA Moskva
Nummer 3: FC Krasnodar
Pokalvinder: Lokomotiv Moskva
Champions League: Zenit
Champions League-kvalifikation: CSKA Moskva
Europa League: FC Krasnodar, Dynamo Moskva samt Lokomotiv Moskva
Nedrykkere: Tula Moskva, Torpedo Moskva samt taber af playoff
Oprykkere: Krylya Sovetov Samara, Anzhi samt vinder af playoff
HOLLAND: ERESDIVISIE
Mester: PSV
Nummer 2: Ajax
Nummer 3: AZ
Pokalvinder: Groningen
Champions League: PSV
Champions League-kvalifikation: Ajax
Europa League: AZ, Groningen samt Vitesse
Nedrykkere: Dordrecht, Breda og Go Ahead Eagles
Oprykkere: Nijmegen, De Graafschap, Roda
TYRKIET: SUPERLIG
Mester: Galatasaray
Nummer 2: Fenerbahce
Nummer 3: Besiktas
Pokalvinder: Ikke afgjort (Finale: Galatasaray - Bursaspor)
Champions League: Galatasaray
Champions League-kvalifikation: Fenerbahce
Europa League: Besiktas, Istanbul Buyuksehir samt Bursaspor
Nedrykkere: Erciyesspor, Karabükspor og Balikesirspor
Oprykkere: Kayserispor, Osmanlispor og vinder af oprykningsslutspil (ikke afgjort)
BELGIEN: JUPILER LEAGUE
Mester: Gent
Nummer 2: Club Brugge
Nummer 3: Anderlecht
Pokalvinder: Club Brugge
Champions League: Gent
Champions League-kvalifikation: Club Brugge
Europa League: Anderlecht, Standard Liege og vinder af play off (Chaleroi eller Mechelen)
Nedrykkere: Ikke afgjort (Nedrykningsslutspil mellem Lierse og Cercle Brugge)
Oprykkere: Oud-Heverlee
GRÆKENLAND: 1. DIVISION
Mester: Olympiakos
Nummer 2: Panathinaikos
Nummer 3: Ikke afgjort (slutspil)
Pokalvinder: Olympiakos
Champions League: Olympiakos
Champions League-kvalifikation: Panathinaikos
Europa League: PAOK, Tripolis og Atromitos
Nedrykkere: Levadiakos, Ergotelis, OFI Kreta og Niki Volou
Oprykkere: AEK Athen og Iraklis Soloniki
SCHWEIZ: SUPER LEAGUE
Mester: Basel
Nummer 2: Young Boys
Nummer 3: FC Zürich
Pokalvinder: Ikke afgjort (Finale: Basel – Sion)
Champions League: Basel
Champions League-kvalifikation: Young Boys
Europa League: FC Thun og FC Zürich samt pokalvinder eller Nummer 5 (Ikke afgjort)
Nedrykkere: Aarau
Oprykkere: Xamax
DANMARK: ALKA SUPERLIGAEN
Mester: FC Midtjylland
Nummer 2: FC København
Nummer 3 Brøndby IF
Pokalvinder: FC København
Champions League: Ingen
Champions League-kvalifikation: FC Midtjylland
Europa League: FC København, Brøndby IF samt Randers FC
Nedrykkere: Silkeborg og FC Vestsjælland
Oprykkere: Viborg og AGF
HER REGERER TØFTING
HER REGERER TØFTING
Stig Tøftings er Tipsbladets kommentator. Læs hans klummer her.