Vejle Boldklub – OB

Superliga-runden lukker og slukker med en sand bundgyser, når Vejle og OB mandag kæmper for at undgå en placering under nedrykningsstregen.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Klubben fra Nørreskoven har ikke vundet siden første kamp i nedrykningsspillet, hvor de besejrede netop OB med 1-0 på Nature Energy Park.

Prelec’ tropper frister dermed fortsat en tilværelse under Superligaens nedrykningsstreg, som de på intet tidspunkt har været over i indeværende sæson.

Senest blev det til 1-1 ude mod Lyngby, hvor Vejle i store dele af opgøret var det bedste hold, og hvor de for en sjælden gangs skyld rent faktisk virkede til at jagte alle tre point til slut. Det klædte dem.

Hjemmeholdet formår på trods af de få sejre fortsat at holde snor i holdene over dem, men de har det til gengæld med at forpasse chancen for at stige i tabellen, når de endelig har chancen.

Mandag aften venter endnu en gylden mulighed for at bringe sig over stregen, men det vil altså kræve, at de denne gang griber muligheden og rent faktisk vinder i stedet for at spille uafgjort, som de har gjort det i en trejdedel af sæsonens 27 kampe.

Vejle var klart bedst i seneste indbyrdes opgør mod OB, som de allerede har besejret to gange i sæsonen, så der er begrundet håb om endelig at bringe sig oven vande.

Denis Kolinger er i karantæne, mens Stefan Velkov meldes tvivlsom. N’Gbakoto forventes fortsat ude med en skade. 

OB:
Det er svært at bevare optimismen på OB’s vegne. I sidste weekend tabte fynboerne endnu engang på hjemmebane, og er dermed fortsat uden sejr på eget græs i denne sæson. Endnu værre er det, at hele 11 af hjemmekampene er endt med nederlag.

Senest havde Søren Kroghs mandskab ellers alletiders mulighed for at ende den negative stime, da Superligaens absolutte bundprop Hvidovre kom på besøg.
Men sådan skulle det ikke gå.

OB leverede endnu en skrækkelig indsats på hjemmebane, som resulterede i et ganske fortjent 1-2-nederlag.

På den positive side skal det nævnes, at fynboerne var få centimeter fra at kæmpe sig tilbage fra 0-2, men efter gennemsyn i VAR-vognen blev Trybulls sene udligning annulleret på efterbevilling til stor skuffelse på bænk og tribune. 

Gæsterne har rodet sig ud i en fuldblodskrise, hvor stort set ingenting fungerer, og hvor de første trods alt pæne kampe i starten af året efterhånden virker som et meget svagt minde.

Udebanestatistikken er dog et lys i mørket, for OB er faktisk uden nederlag i de seneste ni udekampe i Superligaen.

Bjørn Paulsen, Jamez Gomez og Agon Mucolli var ude at truppen senest, men meldes alle tre i spil til et comeback mod Vejle. 

Karantæner:
Vejle Boldklub: Denis Kolinger
OB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3):  Trott – Velkov, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Barry, Francois, Albornoz – Emmanouilidis, Onugkha, Juwara 

OB (3-4-3): Myhra – Helander, Slotsager, Gomez – Owusu, Köhler, Al Hajj, Mickelson – Deedson, Kadrii, Fenger

Dom:
Det kan næsten kun blive nervøst, når Vejle og OB mandag aften kæmper for at undgå placeringen under nedrykningsstregen.

Begge mandskaber er i en mildest talt skidt forfatning, og det er derfor også svært at have alt for høje spillemæssige forventninger til opgøret.

Det skal dog nok blive intenst og tæt. Ikke meget adskiller de to hold, som først og fremmest nok vil gøre en del for bare ikke at tabe.

Vejle var bedst i seneste indbyrdes opgør, så måske de kan snuppe endnu en snæver sejr. 1-0 til hjemmeholdet.

Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 1.83 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  





Seks bud på Mathias Kvistgaardens næste klub



LIVE

TransferLIVE: Nu er det slut


Afsløring: Randers tæt på køb af Lyngby-profil

Thomas Frank tager til Tottenham uden dansker

Afsløring: FC København har accepteret bud

Efter hæsblæsende rygter – nu svarer Gyökeres

Nu forhandler de med Benjamin Nygren

Overraskende bud: ‘Eriksen kunne gøre dem bedre’

Fiasko for Dario Osorio – ikke sket i over 100 år


EKSKLUSIVT

Afsløring: Anders Klynge skifter til mesterklub


Afsløring: Ung angriber på vej til FC Midtjylland

Brøndby henter ny angriber

Nådesløst pres på Steinlein og Co efter Sands exit

Svær Haugen-situation – her er prisen på ham



MEDIE

Menno van Dam lander cheftrænerjob


Brøndby-legende tæt på nyt job

I dialog med Roony Bardghji

Vender tilbage til FC Midtjylland

Drama! Kylet ud af Europa på grund af Silkeborg

Han vender hjem til FC København


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Transferplanen: Tidligere Brøndby-profil til OB?

Jadon Sancho på vej mod overraskende skifte?

Agent slår fast: ‘Han vil til FC København’

Franks første Tottenham-transfer? Koster 175 mio.

Spurs er et kæmpe sats af Thomas Frank!

Bud fra FCK – enige om lang aftale

Fem bud på FC Københavns nye keeper



Transferplanen: Hold liv i FCM-pipelinen!

Bombe: Peter Sand færdig i FC Midtjylland

Afsløring: Randers henter Jannich Storch

På vej til Brøndby: Inde i en kæmpe målkrise

Spillerne er lykkelige over Lewandowskis stop


TRANSFER

Matt O’Riley til storklub?


Afsløring: Kasper Jørgensen solgt til udlandet

‘De vil hente Christian Eriksen’

Overraskelse: Han er den mest værdifulde dansker

Afsløring: FC Midtjylland accepterer bud fra Vejle

Derfor trækker Thomas Franks Tottenham-skifte ud

Alexander Scholz præsenteret i ny klub

Budkrig? Udlandet jagter Superliga-bomber



Efter stort tovtrækkeri: Nu sker det

Laver kapitaludvidelse: SL-klub vil styrke truppen

Pointdeling i Dublin-derby

Oscar Schwartaus store mission

Officielt: Thomas Frank lander kæmpe job

‘Fantastisk at ændre kampen med min bedste ven’

Danmark i storstilet EM-comeback

Åbenbaring i Superligaen – er det nu?

Kæmpe overraskelse

Drømmesæson – kan tvinges til at sælge dansker

Vildt! Dansk fodbold brugte 600 mio på agenter

Riemer med opfordring til unge spillere



– En gigantisk fordel for Thomas Frank

Kæmpe overraskelse: Henter Jens Berthel Askou

FCK hapser talent i Malmö FF