Optakt: FC Midtjylland – OB

FC Midtjylland ligger nummer et og har et bedre hold end OB, men fynboerne har haft et godt tag på midtjyderne på det seneste. Det ligner en tæt kamp i Herning.



Kampfakta:

Spillested: MCH Arena, Herning

Dommer: Michael Johansen

Kampstart: Fredag klokken 18.30
På tv: TV3 Sport1
Twitter: #fcmob

Holdnyt:
FC Midtjylland: Morten ‘Duncan’ Rasmussen, Kristian Bak og Tim Janssen er ukampdygtige, mens Glen Riddersholm har udtalt, at svenske Kristoffer Olsson ikke er i spil til kampen. Da Paul Onuachu er i karantæne, tyder det på, at den costaricanske angriber Marcos Ureña kan komme i kamp, idet han har fået sin spilletilladelse i denne uge. Endelig er det spændende at se, om Petter Andersson er klar igen og om Erik Sviatchenko kommer tilbage i startopstillingen efter at have været bænket i seneste kamp, hvorefter der har været rygter om dårlig stemning fremme. Der er altså flere overvejelser at gøre for træner Glen Riddersholm, der til gengæld har kunne nyde landskamppausen på førstepladsen i Superligaen efter fire sejre i træk.

OB:
Det blev ikke til salg af flere profiler i transfervinduets sidste lukning, og derfor råder træner træner Troels Bech stadig over et udmærket fodboldhold, der dog endnu er usammenspillet og mangler Superliga-erfaring. Gennemsnitsalderen i truppen er blandt landets laveste, og kun Hobro kan mønstre færre Superliga-kampe blandt deres spillere end OB. Derfor har OB også svinget i denne sæson, og der venter en vanskelig opgave mod FC Midtjylland, hvor Daniel Høegh, Mads Toppel og profilen Rasmus Falk er ude med en skader, mens anfører Ari Skulason kommer til kampen efter at have spillet landskamp med Island tirsdag aften. Til gengæld er georgieren Vladimir Dvalishvili kommet i bedre træning og nærmer sig en startplads. Det store spørgsmål er, om OB stiller op i en klassisk 4-4-2 eller den nye 3-5-2-variant, der har givet fem point i de seneste fire kampe.   

Karantæne:

FC Midtjylland: Paul Onuachu
OB: Ingen

Superliga-form:
FC Midtjylland: T-V-V-V-V
OB: T-U-U-V-T

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-5-1): Haugaard – Rømer, Banggaard, J. Larsen, Lauridsen – Hassan, Sparv, Sisto, Poulsen, Igboun – Ureña 

OB (4-4-2): Ousager – Kryger, Nielsen, K. Larsen, Kirkeskov – Desler, Skulason, Busuladzic, E. Larsen – Spelmann, Mikkelsen

Vidste du, at…:
Selvom FC Midtjylland hentede 15 point mere end OB i sidste sæson, var den fynske klub det eneste hold ud over guldvinderne fra AaB, der slet ikke tabte til midtjyderne i løbet af sæsonen. I sidste sæson vandt OB således to gange over FC Midtjylland, mens et enkelt opgør endte uafgjort. 

Dom:
FC Midtjylland havde gang i en glimrende stime inden landsholdspausen, og det skal blive interessant at se, om midtjyderne kan finde samme melodi som i august. OB har vanligt været svingende, men fynboerne har et godt tag på FC Midtjylland, der samtidig må undvære et par nøglespillere på grund af skader. Det kan blive en tæt affære, og 1-1 er et ganske oplagt bud. 

Spil på 1-1 som kampens resultat hos Danske Spil – klik her

Følg kampen i tipsbladet.dk’s LIVE-center.







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Viola vinder toscanerderby

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Brøndby IF – Sønderjyske

Hylder Mads Hermansen

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Barcelona generobrede førstepladsen

Neestrup afslører reprimande

– Det ser dystert ud!

FCK i dialog med Zanka

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Neestrup: ‘Fuck det!’

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

AGF – Viborg FF

Real Madrid taber

Silkeborg IF – FC Midtjylland