Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Brøndby Stadion, Brøndby
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: 3+
Hashtag: #bifagf #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF:
Det er ved at snerpe til i toppen af Superligaen. Brøndby IF har på få kampe sat sit forspring over styr og er nu fire point efter FC Midtjylland. De to seneste runder har budt på nederlag til netop FCM og FC København. Runden før det, den sidste i grundspillet, var 1-1-kampen mod AGF.
Derfor er det vigtigt for Brøndby at holde trit med eller ligefrem hale ind på FC Midtjylland i den kommende runde – og samtidig holde FCK og AGF bag sig. Der er trods alt kun fire og syv point ned. Det gøres bedst med en sejr.
Morten Frendrup havde egentlig karantæne til AGF-kampen, efter han fik en advarsel i seneste rundes derby, men Fodboldens Disciplinærinstans annullerede det gule kort. Og dermed karantænen.
Blas Riveros er fortsat ude, og det samme er Lasse Vigen, der er blevet småskadet. Til gengæld kan Rezan Corlu få comeback efter at have været fraværende i længere tid.
AGF:
Det er en hård tid for AGF. Holdet har ikke vundet i de seneste syv forsøg, skaderne hober sig op, og kampene kommer som skidt fra en spædekalv. Spillerne har kun tre dage til at restituere efter pokalsemifinalen mod Randers FC.
AGF er gledet ud af medaljeplaceringerne og risikerer nu at blive indhentet bagfra af FC Nordsjælland. Kun tre point adskiller de to hold. Omvendt møder FCN i denne runde FCK, som ligger lige foran AGF, så århusianerne skal måske ikke håbe for meget på, at FCN taber.
I sidste ende skal de selvfølgelig mest håbe på, at de selv vinder. Det bliver dog formentlig uden flere normale startere. I torsdags mod Randers sad følgende spillere ude: Frederik Tingager, Mathias Jørgensen, Søren Tengstedt, Daniel Arzani, Nicolai Poulsen, Zach Duncan og Niklas Backman.
Backman fik dog comeback i seneste Superliga-runde og blev givetvis bare sparet i pokalkampen. Derudover var Kamil Grabara og Bubacarr Sanneh tilbage fra sygdom, og også Søren Tengstedt og Nicolai Poulsen er blevet klar til opgøret mod Brøndby.
Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
AGF: Benjamin Hvidt
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Mensah, Frendrup, Lindstrøm, Radosevic, Bjur – Hedlund, Uhre
AGF (4-3-3): Grabara – Diks, Hausner, Juelsgård, Højer – Olsen, Poulsen, Blume – Links, Mortensen, Thorsteinsson
Profilen:
Jesper Lindstrøm har haft svært ved at genfinde samme mål- og oplægsform, som han viste i efteråret. I de seneste otte runder har han ikke scoret, men dog lagt op til fire af holdkammeraternes mål. Er tiden inde til hans anden scoring i 2021?
Vidste du, at..:
Brøndby og AGF har mødt hinanden 102 gange i Danmarksturneringen, og det er førstnævnte, der har en klar historisk overhånd. Brøndby har vundet 54 kampe mod AGF’s 28. De sidste 20 er endt uden vinder.
Dom:
Der er flere ting, der taler for en hjemmesejr. Dels er Brøndby trods alt ikke i samme krise som AGF, dels har holdet haft god tid til at restituere, dels har det ikke så mange skader.
Derfor tror vi da også på, at de blågule vinder søndagens traditionsopgør med 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
MEDIE
