OB’s schweizerkniv: En forbandelse og en velsignelse

Lasse Kryger har både spillet midterforsvarer og angriber i opstartsfasen for OB.



Den rutinerede OB’er Lasse Kryger har levet en omskiftelig tilværelse på det fynske hold denne vinter. I løbet af fynboernes træningskampe er Kryger blevet benyttet på flere forskellige pladser, og senest har han både optrådt som midterforsvarer og angriber.

Selvom Lasse Kryger alle dage har været en multifunktionel spiller, er han ikke ubetinget tilfreds med rollen som schweizerkniv, der bruges til lidt af hvert.

– Det er selvfølgelig ikke optimalt. Det er både en forbandelse og en velsignelse at kunne spille mange pladser, men jeg ser mig selv som angriber. Det har jeg sagt til Ove, og han også givet udtryk for sit syn på mine præstationer som midterforsvarer. Vi har en fin dialog om det, og vi må se, hvordan det lander, når vi kommer til sæsonstarten, siger Lasse Kryger til tipsbladet.dk.

Han regner med, at OB-træner Ove Pedersen ser ham som en mulighed i midterforsvaret, når sæsonen går i gang.  

– Det vil jeg tro. Hvis uheldet skulle være ude, og de alle er ude med skader eller karantæne, tror jeg, at han ser mig som et alternativ, siger Lasse Kryger.

Selvom pladsen som midterforsvarer er uvant for Lasse Kryger, kan han til nøds spille den, mener han.

– Jeg har spillet angriber i mange år, så jeg har en fornemmelse for, hvordan forsvarsspillere agerer og bevæger sig. Det er ikke svært, og jeg vil kunne spille pladsen godt, men selvfølgelig ikke lige så godt, som hvis jeg trænede det, siger Lasse Kryger.

Da Lasse Kryger kom til OB i sommer, var det også som alternativ på højre back, og han er efterhånden blevet brugt på de fleste positioner i løbet af sin korte tid i den fynske klub.

– Det er en velsignelse at kunne spille mange pladser og på den måde altid at kunne finde en rolle på holdet, hvor jeg kan fylde ud i tilfælge af skader og karantæner. Forbandelsen er bare, at de spiller der har en fast plads er bedre rustet, fordi de træner positionen til dagligt. Jeg kan dække de fleste pladser udmærket, men måske ikke helt så godt som, mener Lasse Kryger.

Han satser først og fremmest på at spille sig til en plads i startopstillingen som angriber, hvor konkurrencen er blevet hårdere i denne vinter med ankomsten af Thomas Dalgaard og Kenneth Zohore.

– Det er der ingen tvivl om. Jeg sluttede godt af i efteråret, og jeg har også scoret nogle mål. Jeg har bevist, at jeg kan bruges oppe foran. De nye spillere må bevise sit værd over for os andre. Sådan ser jeg det. De har nogle andre kompetencer, men jeg tager kampen op. Jeg kaster ikke håndklædet i ringen, selvom Kenneth Zohore og Thomas Dalgaard er kommet. De er dygtige, men jeg har bevist, at jeg kan komme frem til chancer og score mål, fastslår Lasse Kryger.

OB spiller sin første Superliga-kamp 23. februar, hvor modstanderen er FC Midtjylland. 







LIVE

LIVE: Reagerer på FCK-bombe

Dybt bekymret over VM i USA

Melder ud om Kasper Hjulmand

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Han er også færdig i FC København

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Stor profil glad for Brøndby

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Klar på chokskifte

Vild stime før Danmark-brag

Sendt hjem fra FC København-træning



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Randers var tæt på – nu er han et monster

Ser I med, Brøndby?

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Det skal blive bedre, Isaksen!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

‘Vil du være multimillionær?’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Hele holdet er trygge ved ham

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Cypern moser Moldova

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Dansk klub i salg – lægetjek booket