OB’s Grytebust: Vil ikke sidde på bænken

OB’s nye keeper Sten Grytebust er kommet til Ådalen for hurtigst muligt at slå Maksym Koval af holdet.



Hvis der er noget, de efterhånden har erfaring med i OB, så er det at få nye målmænd. Fynboerne har haft ikke mindre end 12 keepere på seks år, og alene i denne sæson har hele fire forskellige målmænd vogtet det fynske mål. Det tal kommer formentlig til at stige til fem i løbet af foråret.

Onsdag skrev OB nemlig kontrakt med norske Sten Grytebust, der skifter til Superliga-klubben efter et langt ophold i Aalesund. Og nordmanden er taget til Danmark for at få masser af spilletid.

– Ambitionen er at overtage målmandsposten så hurtigt som muligt. Jeg er ikke kommet for at sidde på bænken, siger Sten Grytebust til smp.no og tilføjer:

– Jeg er meget tilfreds med dette klubvalg. Af flere årsager har det været en lang proces, men nu er jeg glad for, at fremtiden er afklaret. Jeg kunne have sagt, at jeg ønskede mig Real Madrid eller Barcelona, men helt ærligt så synes jeg, at dette er et fornuftigt skridt. Jeg ønskede mig noget nyt, og der er OB et fint skridt. Jeg er meget tilfreds.

Den 26-årige keeper havde også muligheden for at tage til USA, men dette afviste han selv.

– Jeg har set en del MLS-kampe og har et godt indtryk af ligaen, men jeg føler, at ligaens rygte ikke er så godt. Jeg var usikker på, hvordan det ville stille mig i forhold til min fremtidige karriere. Jeg er kun 26 og har blandt andet ambitioner om at spille på landsholdet. Det tror jeg bliver nemmere i Europa, fastslår Sten Grytebust.

OB var allerede i sommer ude efter nordmanden, men dengang lykkedes det ikke de to parter at finde hinanden.





Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zorniger fremhæver transfervindue

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brasilien – Japan

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Holland – Marokko

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De forbereder et bud på Roony Bardghji

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”