De seneste år har målmandsposten i OB været til næsten konstant debat på diverse tribuner, redaktioner og sociale medier. Siden 2009 har hele 12 forskellige målmænd været i aktion for OB i Superligaen, og i denne sæson har fem stykker været på kassen for den fynske klub.
Derfor gav det genlyd, da OB gav Sten Grytebust debut i OB-målet efter bare en uge i klubben, da fynboerne åbnede forårssæsonen med en 2-2-kamp mod AGF.
Grytebust leverede imidlertid en god kamp, og cheftræner Kent Nielsen kan dermed være tilfreds med sit valg om at skifte Maxym Koval ud med den 26-årige nordmand.
– Det var et valg, som vi foretog med åbne øjne. Nogle gange har det med fornemmelse at gøre. Han havde været her en uges tid, og vi havde set ham i træning og i en reserveholdskamp. Vi har skrevet en lang kontrakt med ham, og det indikerer også, at vi tror på ham i fremtiden. Jeg vidste godt, at der ville komme en reaktion uanset hvad. Især hvis det ikke gik godt. Det vil vi altid blive udsat for. Hvis det går dårligt, vil det altid være bedre, hvis vi havde gjort noget andet. Nogle gange har jeg lidt provokerende sagt, at det var gået meget værre, hvis vi havde gjort anderledes. Sådan er det, siger Kent Nielsen til tipsbladet.dk.
OB-træneren ser et fint potentiale i Sten Grytebust.
– Vi har en voksen målmand, der ser fit ud, og han kom som et friskt pust. Det skal siges, at Maxym har gjort det fornuftigt i opstarten, så det har vi også været tilfredse med. Alt i alt har vi tre målmænd, som alle har stået på højeste niveau og som er i stand til at presse hinanden. Der var nogle overvejelser, og nu gik det godt. Det er vi glade for. Sten er en meget fremadrettet og aktiv målmand. Han er også en dirigerende målmand, og det var med til at gøre udslaget sammen med fornemmelsen af, at det var den rigtige, siger Kent Nielsen.
Det burde give ro om målmandsposten, at Sten Grytebust nu er fast førstemålmand med en lang kontrakt, men Kent Nielsen er opmærksom på, at omverdenen nu har ekstra kort snor til OB’s keepere efter de seneste års svingdør på posten.
– Der kommer til at gå lang tid, inden der bliver ro omkring det. Der kan gå et halvt eller helt år, men hvis målmanden har en dårlig kamp, kommer spørgsmålet igen, og det vil hedde sig, at OB har et målmandsproblem. Det kommer ikke til at gå væk i lang tid, men vi har da også været enormt ærgerlige over det (at der er blevet benyttet mange målmænd, red.). Det er så også lidt at stramme den, når man nævner, at vi har brugt fem målmænd, når den femte er Casper Radza, der fik 20 minutter på grund af en skade. Come on. Han klarede det fint, så fred være med det, siger Nielsen, inden han medgiver, at der har været for stor udskiftning på posten.
– Selv tre målmænd som Tørnes, Maxym Koval og Sten er mange. I bund og grund er det fordi vi ikke har været tilfredse med niveauet, der er blevet præsenteret. Det er ikke kun deres skyld, der er lukket så mange mål ind, for der er mange faktorer i det, men de er en del af det, siger Nielsen om Sten Grytebusts forgængere på posten.
Han forventer, at OB nu kan få den kontinuitet på målmandsposten, som klubben har manglet.
– Hvis man tager forsvaret med, foretrækker de fleste, at der er en masse stabilitet om defensiven. Det behøver ikke at være spektakulært – bare det er solidt. Det er en del af rygraden på et hold, og det gælder især midterforsvaret og målmanden. For mig skal man kigge på de positioner som sæsonspillere. Vi ved godt, at der kan komme skader og formsvigt, men i forhold til andre positioner, vil vi ikke skifte lige så meget. Der er noget fælles forståelse, man ikke kan træne sig hurtigt til. Det skal oparbejdes ved at man spiller mange kampe sammen, siger Nielsen.
– I bund og grund drejer det sig om præstationer. Vi håber, at Sten kan levere det, selvom jeg kynisk nok er ligeglad med, hvem der står – bare de gør det godt. På den korte bane må Sten gerne følge op på sin første kamp og endda også lægge lidt til. Så er vi på rette vej, mener Kent Nielsen.
OB’s næste kamp – med Sten Grytebst på mål – er på udebane mod AaB. Den spilles fredag klokken 18.00 i Aalborg.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
NYHEDER
Medier fælder hård dom
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
NYHEDER
Superliga-profil skadet
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
NYHEDER
