Fynske fans af OB skal muligvis begynde at øve sig på navnet Mohamed El Makrini.Det er således navnet på den spiller, som sportsdirektør Jesper Hansen meget vel kan være tæt på at lande en aftale med.
Ifølge BT-journalisten Søren Sorgenfri er Mohamed El Makrini tæt på at skrive kontrakt med OB, der dermed kan sikre sig sommerens anden tilgang efter målmanden Michael Falkesgaard.
Mohamed El Makrini er en hollandsk midtbanespiller, der gør sig bedst på den centrale midtbane som defensivt bindeled. Han har fået masser af spilletid i den hollandske Æresdivision i de seneste sæsoner, hvor han har spillet for Cambuur. Her har han desuden båret anførerbindet, hvilket vidner om visse lederegenskaber hos den 27-årige hollænder.
Spillerens agent Harm-Jan Schilperoort vil ikke bekræfte, at en aftale med OB er tæt på, men han bekræfter at Danmark er en mulig destination for Mohamed El Makrini.
– Jeg kan ikke bekræfte noget, for sådan arbejder jeg ikke som agent. Han er fri på markedet og leder efter et sted at spille. Der er muligheder både i Holland og udlandet, og han skal tage en beslutning. Der kan gå to dage, og der kan gå længere tid. Vi må se, hvad der sker, siger han til tipsbladet.dk.
Han udelukker ikke Superligaen for Mohamed El Makrini.
– Danmark er helt sikkert en mulighed. Det kan jeg godt sige. Han er åben for alt, og Danmark er interessant for ham. Det er et godt sted at spille. Han vil gerne spille i udlandet, men han kan også blive i Holland. Der er interesse fra flere steder, og vi må tage en beslutning, siger Harm-Jan Schilperoort.
OB er på udkig efter en midtbanespiller i det kommende transfervindue, idet klubben har sagt farvel til både Jacob Schoop og Martin Spelmann i løbet af de seneste måneder.
Løsningen kan altså blive Mohamed El Makrini.
OB har endnu ikke kommenteret den mulige handel.
LIVE
VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse
FCK-direktør får job i West Ham
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
OPTAKT
Brasilien – Norge
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
OPTAKT
Canada – Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
