OB er i fuld gang med at gøre truppen klar til den kommende sæson i Superligaen. Tidligere på ugen kom Lasse Nielsen og Lasse Kryger til klubben, og nu kan endnu en spiller være på vej til den fynske klub. Det skriver Fyens Stiftstidende.
Ifølge avisen er der tale om angriberen Martin Lund, der har spillet for Næsby i 2. division i denne sæson, der netop er ved at rinde ud. Lund har scoret hele 20 mål for Næsby, der ligger i bunden af tabellen og kæmper for overlevelse med én kamp tilbage af sæsonen.
Lund kan erhverves gratis, idet han spiller som amatør i Næsby, der i sin tid hentede ham i netop OB. Næsbys sportschef Simon Stasiak bekræfter, at der er interesse for Martin Lund, men vil ikke kommentere, om OB er blandt bejlerne.
– Det vil jeg ikke sige noget om. Det vil ikke være fair. Men vi ved godt, at Martin er en stærk spiller, og vi vil godt hjælpe ham videre i karrieren. Martin har brug for ekstra udfordringer nu, siger Simon Stasiak til Fyens Stiftstidende.
Hvis 22-årige Martin Lund skifter til OB, vender han tilbage til klubben, hvor han har fået en stor del af sin opdragelse som ungdomsspiller. Han var således en del af klubbens ungdomsafdeling, hvor han har spillet sammen med blandt andre Rasmus Falk og Christian Eriksen på det talentfulde hold, der fejrede store triumfer.
Det vil ikke være første gang, at OB henter en angriber i Næsby. I sidste sæson kom angriberen Jeppe Hansen til OB fra Næsby, men det var ingen succes.
LIVE
TransferLIVE: Storklub jagter Mason Greenwood
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Her kan man se La Liga fremover
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
OPTAKT
Australien – Egypten
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
MEDIE
