OB-kriger: Tror på en positiv og god sæson

OB’s Lasse Nielsen ser frem til sin anden sæson i OB, og ser truppen som stærkere end den, der måtte nøjes med en lav placering inden sommerpausen.



OB-spillerne er tilbage på græs efter en kort sommerpause, og det er med et helt nyt trænerteam bestående af cheftræner Kent Nielsen og assistenttræner John Bredal. OB var i den forgangne sæson længe i nedrykningsfare men fik til sidst styret sig fri af truslen og reddede livet på en niendeplads i tabellen. 
 
I truppen er der kommet lidt nye ansigter i form af målmand Michael Falkesgaard, forsvarsspilleren Oliver Lund og endelig angriberen Thomas Mikkelsen, der er tilbage i OB efter sit lejeophold i Sverige. 
 
OB har varslet flere nye spillere i transfervinduet, og af samme grund er forsvarsspilleren Lasse Nielsen da også lidt forsigtig med at tale om forventninger til den kommende sæson. 
 
– Det er tidligt at sige så meget endnu. Der er sket en del allerede nu, men jeg tror selvfølgelig på, at vi går en god og positiv sæson i møde. Men vi må se, hvad der sker. Nu skal vi lære Kent og John at kende, og de skal lære os at kende. Det kommer vi nok til at bruge de første dage på.
 
Men efter den sæson vi har været igennem er det helt sikkert, at holdet er  stærkere og hæfter jeg mig ved, at de unge spillere har taget et større ansvar. 
 
I OB er der tradition for sommerkampe rundt på FYN, hvor Superliga-holdet spiller opvisningskampe mod de fynske samarbejdsklubber – Lasse Nielsen prøvede det som ny spiller for et år siden og husker det som en fin start i klubben 
 
– Vi starter blødt med lidt opvisningskampe rundt om på Fyn. Det er en god måde specielt for nye spillere at starte på og det er en god måde at få se lidt af Fyn på. 
 
OB’s målsætning for sæsonen 2014/15 lød på en syvendeplads, men hvad der bliver målet for den kommende, er der endnu ikke nogen officiel meddelelse på fra det fynske Superligaland.
 
OB skyder sæsonen i gang med en hjemmekamp mod Hobro, inden turen i anden spillerunde går til Brøndby Stadion. 
 
​ 
 

 





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

De vil have Martin Braithwaite

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Brøndby IF – Randers FC

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

FC Midtjylland – FC København

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Spændende OB-nyhed

AGF – OB

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Silkeborg IF – Viborg FF

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Medier fælder hård dom

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Ramt af pointstraf

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

– Jeg tror de vinder Superligaen

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Ikke set i 30 år

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

“De havde det bedste transfervindue”

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!