OB kunne onsdag præsentere Vladimir Dvalishvili som klubbens nye angrebsprofil. Den georgiske landsholdsspiller kommer til OB efter en række succesfulde sæsoner i Polen, hvor han har scoret mange mål for både Polonia Warszawa og storklubben Legia.
Dermed er der visse forventninger til Dvalishvili i OB, og spørger man en kender af både polsk og dansk fodbold, er der også gode muligheder for at georgieren slår igennem i Danmark. Det mener den tidligere OB-profil Arek Onyszko, der i dag bor i Polen og følger polsk fodbold tæt.
– Han er en meget stærk spiller, der har været her i Polen og scoret mange mål. Han var først i Polonia, men klubben kom i pengeproblemer, og så skiftede han til Legia. Han er ikke så teknisk dygtig, men han er god i boksen og i feltet. Han er god til at stå i feltet og score mål, han løber meget, og han er en god spiller, siger Arek Onyszko til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: OB: Ny angrebsprofil er et scoop
Det tidligere målmandsikon i OB mener, at Dvalishvili har gode muligheder for at gøre en forskel i OB.
– Det tror jeg. Jeg kan godt se ham spille godt i OB, for OB har haft lidt problemer på det seneste. Han kan hjælpe OB med et løfte sit niveau, siger Arek Onyszko, der i det hele taget er fuld af lovord om den georgiske angriber.
– Han var meget stærk, da han spillede i Polen, og han er ikke bange for at gå ind i duellerne. Han er dygtig i en-mod-en-situationer, og han passede godt til Polonias måde at spille på. Han passede ikke så godt til Legia, for de spiller meget med små kombinationer og mange afleveringer, og der er han ikke lige så god. Men han er en dygtig spiller, der kan score mange mål – også i Danmark, mener Onyszko.
Det har været fremme, at Arek Onyszko har været inde over handlen mellem OB og Vladimir Dvalishvili, men den polske ex-målmand afviser, at han har været i kontakt med OB eller spillerens agent.
– Jeg blev overrasket over at læse, at jeg skulle have haft noget med det at gøre. Det har jeg ikke. Jeg har ikke talt med OB, og jeg har ikke talt med agenten om OB. Det er lidt mærkeligt, at der bliver skrevet sådan, for jeg har ikke været med i handlen. Jeg taler nogen gange med Jesper Hansen i OB, for jeg kan godt lide klubben, og det er min klub i Danmark, men jeg har ikke haft noget med den her handel at gøre, oplyser Arek Onyszko.
OB’s nye angriber Vladimir Dvalishvili har underskrevet en to-årig kontrakt, men kan ikke komme i aktion for den fynske klub, før en opholds- og arbejdstilladelse er på plads.
OB møder Randers FC på udebane søndag.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
Messi-statue fjernes
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
STORT INTERVIEW
Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg
