OB: En ærgerlig situation

Cedric N’Koum levede ikke op til forventningerne i OB, og derfor arbejder parterne nu på at finde en ny klub til spilleren, fortæller sportsdirektør Jesper Hansen.



OB har i dag bekræftet, at klubben nu arbejder målrettet på at skille sig af med camerouneren Cedric N’Koum, der er uønsket i klubben efter et skuffende forløb med dårlige præstationer og en disciplinær sag i december. N’Koum skal fremover træne med klubbens U/19-hold, indtil han finder en ny klub.

OB’s sportsdirektør Jesper Hansen har efter flere møder med N’Koum og hans agent truffet beslutningen. 

– Det er en ærgerlig situation. Alle parter havde selvfølgelig ønsket, at det gik anderledes, men det er sådan det er endt op. Vi må forholde os til det, og det er selvfølgelig ikke super. Men det er sket, og så må vi få det bedste ud af det. Nu gør alle, hvad de kan for at finde et nyt sted til ham at spille, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

Cedric N’Koum kom til OB i sommeren 2012, hvor daværende sportsdirektør Poul Hansen underskrev en fire-årig aftale med camerouneren efter et længere prøvetræningsophold. Efter halvandet år i klubben må N’Koum betragtes som en fejlinvestering, men det er en del af gamet, mener Jesper Hansen. 

– Jeg var her ikke dengang, men Cedric efterlod et godt indtryk, og på baggrund af det fik han en kontrakt. Det har så udviklet sig anderledes end forventet. Sådan er det nogle gange, og det er ikke altid, at et forløb lever op til de forventninger, man havde, da man indgik en aftale. Det er egentlig lige meget, om det var den ene eller anden, der lavede kontrakten, for nogle gange går det bare ikke som forventet, siger Jesper Hansen. 

Cedric N’Koum kom for alvor i overskrifterne i december, da han blev bedt om at blive væk fra OB-træningen i et par dage efter han var kommet for sent til et træningspas. Siden meldte han sig syg for resten af 2013, og parterne gik uafklarede på ferie. Jesper Hansen fastholder dog, at der også har været sportslige årsager til, at man nu er gået så vidt som at sende spilleren på U/19-holdet. 

– De forventninger vi havde dengang, er ikke blevet indfriet. Vi har ikke set det i kampene, at han har niveauet, som det er vigtigt at leve op til. De andre ting, som er blevet beskrevet, kalder vi for personalesager, og den slags holder vi internt. Jeg skal dog ikke gøre mig klog på, om de sager også har påvirket hans præstationer på banen, men vi har forholdt os til, at begge parters forventninger ikke er blevet indfriet, siger Jesper Hansen. 







LIVE

LIVE: Reagerer på FCK-bombe

Dybt bekymret over VM i USA

Melder ud om Kasper Hjulmand

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Han er også færdig i FC København

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Stor profil glad for Brøndby

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Klar på chokskifte

Vild stime før Danmark-brag

Sendt hjem fra FC København-træning



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Randers var tæt på – nu er han et monster

Ser I med, Brøndby?

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Det skal blive bedre, Isaksen!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

‘Vil du være multimillionær?’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Hele holdet er trygge ved ham

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Cypern moser Moldova

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Dansk klub i salg – lægetjek booket