En sand superstjerne dukkede i dag op som et lyn fra en klar himmel ved OB’s træning i den fynske Ådal. Midt i flokken af velkendte OB’ere som Mads Toppel, Martin Spelmann og Kasper Larsen stod der en lyshåret islænding med kampe for Chelsea, FC Barcelona og AS Monaco på CV’et.
Hvis nogle skulle være i tvivl, er det naturligvis Islands største fodboldnavn, Eidur Gudjohnsen, der er tale om.
Den 35-årige angriber trænede i dag med i OB, men selv om islændingen er klubløs, betegner fynboerne det ikke som en prøvetræning. I stedet omtales Eidur Gudjohnsens ophold som en “gæstetræning”.
– Hans søn er i Danmark og skal spille en U/17-turnering, og så tog han kontakt til Ari Skulason for at høre, om han kunne træne med her, mens sønnen er i Danmark. Det har vi givet ham lov til, da han som sagt kender Ari fra det islandske landshold. Mere er der ikke i det, siger OB’s sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
Det falder jo pudsigt nok sammen med, at I er på jagt efter en angriber. Kunne det være en mulighed at hente Eidur Gudjohnsen?
– Ja, alt er jo muligt, siger Jesper Hansen.
Hvor længe skal han træne med?
– Jeg er ikke helt sikker på, hvornår den der ungdomsturnering er slut, men jeg tror da, at han i hvert fald bliver her resten af ugen. Måske lidt længere.
Har I allerede haft en snak om, hvorvidt I måske skulle finde ud af noget i fremtiden?
– Det er noget, vi holder for os selv. Det er noget ud over der sædvanlige med Eidur, men mere er der ikke i det lige nu.
Tipsbladet.dk har tidligere onsdag været i kontakt med Jack Karadas, der er agent for den tidligere OB-spiller Marcus Pedersen, og han kunne fortælle, at angriberen har fået mange henvendelser fra Danmark.
Om den ene af dem havde afsender fra Fyn, ønskede agenten ikke at svare på, og det samme gør sig gældende med Jesper Hansen.
– Vi har rigtig mange navne på listen, men jeg vil ikke kommentere konkrete navne, fastslår OB-bossen.
OB har også været sat i forbindelse med Patrick Mortensen, der i dag siger, at han er klar til at tage springet til Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Tyskland – Curacao
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
OPTAKT
Iran – New Zealand
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Spottet i København
OPTAKT
Holland – Japan
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
FANKLUBBEN
