OB-back efter to år i kulden: Mistede aldrig troen

Mange spillere var smuttet for længst, hvis de var havnet i Jacob Barrett Laursens situation i OB. Men venstrebacken blev og kæmpede, og nu høster han frugterne for sin jernvilje.



Den 20. april 2014 blev Jacob Barrett Laursen skiftet ind for OB i et opgør mod FC Vestsjælland i Superligaen. Fynboerne vandt 1-0, og Barrett fik de sidste 20 minutter. Da venstrebacken forlod grønsværen i Slagelse, havde han næppe nogen ide om, hvor længe der skulle gå, før han igen fik Superliga-minutter under bæltet.

Næsten to år.

Den 4. marts spillede Jacob Barrett Laursen alle 90 minutter, da OB besejrede AaB med 1-0 i Superligaen, og det var det tidligere Juventus-talents første optræden i landets bedste række siden forårsdagen i 2014. Efterfølgende er Barrett startet inde i alle OB’s kampe.

Det er med andre ord noget af et comeback, Jacob Barrett Laursen har præsteret. Med til historien hører, at en del af fraværet i løbet af de to år skyldes en skade, men størstedelen gør ikke. Hovedpersonen nyder, at han igen spiller kampe hver søndag.

– Det er fantastisk, det er der ikke nogen tvivl om. Det er noget, jeg har gået og glædet mig til og ventet på, så det er selvfølgelig dejligt at få chancen og få lov til at spille en masse kampe, siger Jacob Barrett Laursen til tipsbladet.dk.

Hvordan holder man humøret højt, når man ikke spiller i to år?

– Ved at være glad for at spille fodbold, tror jeg. Det er i hvert fald sådan, jeg har gjort. Jeg nyder at komme til træning hver dag, og ja, selvfølgelig har det været hårdt, og ja, selvfølgelig har det været træls at være skadet, men jeg kom i gang igen og fandt humøret frem igen, og så er det jo bare fantastisk at spille fodbold – uanset om man er på hold eller ej, lyder det fra OB-spilleren, der på intet tidspunkt mistede troen:

– Nej, selvfølgelig gjorde jeg ikke det. Det må man aldrig gøre, og så gælder det ellers om at arbejde hårdt og gøre det, man har fået besked på i forhold til at blive bedre.

Jacob Barrett Laursen blev søndag kåret til OB’s bedste spiller af tipsbladet.dk’s udsendte, da fynboerne tabte 0-1 til Brøndby, og han føler i det hele taget, det er gået godt i foråret.

– Jeg synes, det er gået rigtig fint. Der er selvfølgelig noget at arbejde videre med, og det er noget, jeg bruger tiden på til træning hver eneste dag, slutter Jacob Barrett Laursen, der er sluppet ud af kulden og atter er brandvarm for OB.





LIVE

TransferLIVE: Tæt på tidligere Superliga-emne


Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

Wrexham klar til at knuse transferrekord

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest


EKSKLUSIVT

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski


AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Kongen af straffespark på vej til FC København

Roony Bardghji består første lægetjek

Massiv interesse for Horsens-flop



AVIS

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt


Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Kreativ transfer-løsning?

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

På vej mod retur?

Påpeger Conrad Harders problem

FCK forhandler om målmand – koster kassen

FCM jagter Champions League-talenter

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn



Rasmus Falk gjorde comeback for OB

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Belgier var fristet af FCK og FCM

Den fejl må Brøndby ikke lave!

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

FC Barcelona-stjerner i chok

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’



‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

FCK-emne skifter til PSV

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

Bayern raser mod Donnarumma



‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Lindstrøm på blokken i storklub

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025