Ny OB-bomber sigter mod Europa

Georgiske Vladimir Dvalishvili er glad for at være kommet til OB. Han håber at score mange mål, så den fynske klub kan blande sig i toppen af dansk fodbold.



Inden landskamppausen fik OB’s nytilgang Vladimir Dvalishvili debut i Superligaen, da han i seneste Superliga-runde kom på banen for OB mod i 0-1-nederlaget til FC København. 

Georgiske Vladimir Dvalishvili har efterhånden været i den fynske klub i en måneds tid efter sit skifte fra polske Legia Warszawa, og han er faldet godt til. 

– Det gik hurtigt i starten, men da jeg ikke havde arbejdstilladelse, måtte jeg vente hos min familie, før jeg kunne komme i gang. Nu er det ordnet, jeg har det godt, og jeg er klar til at hjælpe holdet ved at score mål, så vi kan vinde kampe, siger Vladimir Dvalishvili til tipsbladet.dk. 

Han har fået en fin start i sin nye klub, og selvom debutkampen endte med et nederlag, er han godt tilfreds. 

– Det var ok. Der var ikke nogen problemer, og jeg fik et indtryk af ligaen. Det er svært at sige meget på baggrund af en kamp, men det var et fint niveau, og der var ingen problemer. Jeg skal bruge nogle kampe til at vænne mig til ligaen, men der bliver gået til den ligesom i Polen. Der er mange dueller, siger han. 

OB har ikke scoret nok målet i de seneste Superliga-kampe, og Vladimir Dvalishvili håber, at han kan hjælpe holdet med det.

– Jeg er angriber, så det er mit job at score mål. Nogle gange scorer man ikke, men så man arbejde for at holdet vinder alligevel. Det vigtigste for mig er at vi vinder kampe. Jeg vil forsøge at lave mål, og på den måde kan jeg forhåbentlig hjælpe holdet til at vinde, Vladimir Dvalishvili, der har et cv, der vidner om massevis af scoringer i både israelsk og polsk fodbold. 

Aftalen med OB kom i stand efter lang tids interesse fra den fynske klub. Vladimir Dvalishvili kunne have spillet i større klubber, men han blev blandt andet overbevist om mulighederne i OB og Danmark efter samtaler med nogle af de andre georgiske spillere, der er eller har været i dansk fodbold. 

– Jeg har spillet med Davit Devdariani (AGF, red.) som ung, så jeg kender ham godt, og jeg har hørt gode ting om Skhirtladze (AGF, red.). Jeg har haft godt kontakt med dem i lang tid, og jeg taler også meget med George Popkhadze, der har været i Viborg. Han er en af mine meget gode venner, og jeg talte med ham inden jeg skiftede til OB. Han fortalte  om ligaen, landet og anbefalede mig at tage til Danmark. Han mente, at OB er en god klub, og det var med til at overbevise mig, fortæller OB’s nye angriber. 

Han er kommet til Fyn efter et ophold i Polens store mesterklub, men selvom OB lige nu er på et andet niveau end tidligere, er han godt tilfreds med sit klubvalg. Vladimir Dvalishvili håber således at komme til at spille international fodbold med OB engang i fremtiden.

– Jeg har været i større klubber, men OB har også været en stor klub. Alle klubber kommer igennem hårde tider, men jeg er kommet for at hjælpe klubben til at komme opad i tabellen og spille i europæisk fodbold igen. Jeg har altid gerne vil spille i den øverste del af tabellen, og jeg tror på, at vi kan gøre det. Vi har kvalitet i holdet og i træningen, og der er mange gode spillere og trænere her. Jeg er sikker på, at vi vil løfte vores niveau og kravle opad i tabellen, siger han. 

Vladimir Dvalishvili kan spille sin næste kamp for OB fredag, hvor modstanderen er FC Midtjylland i Herning. 





– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk


‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

Forfærdeligt uheld i dansk 2. divisionskamp

Klar besked fra Frank efter nedtur

242 millioner sidder på bænken

Ellevild Peter Schmeichel: ‘Jeg kunne kysse ham!’

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

Vanvittig Pogacar-klausul 

Utrolig dansk succes i Belgien

Måtte bæres ud – giver status på Brøndby-profil

Gravesen: ‘Det skal da ikke gå ud over Lerager!’

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

Medie fælder dom over Eriksens startdebut

Tullberg i tårer over tv-billeder

Optur for Onugkha – men dansker stjal rampelyset

OB-comeback – Zorniger må være ellevild med ham!

Di Marzio med klar melding

Medie roser brandvarm dansker

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

Eriksen sætter ord på ydmygelse: ‘Undskyld’

Spændende nyt om Simon Kjær

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Anosike Ementa hylder: ‘Den bedste, jeg har set’

Graham Potter er ny svensk landstræner

Uenig med Superligaprofil: ‘Frygteligt scenarie’

Målfest mellem Lyngby og Aarhus Fremad

– Det er rigtig vildt det her!

Melder sin afsked

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Data: FC Midtjylland er nu tårnhøje guldfavoritter

Vildt drama – Brøndby og AGF deler

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

Den vil Cooper ærgre sig over længe!

Ruben Amorim: Den største i min tid her

Apacher kan vinde Istanbul-derby

Duelund revser sort aften: ‘Pisseligegyldigt’

FC Midtjylland ydmyger Vejle

Ekspert med dyster Rune-melding

Ny dansk nedtur: Tauson trækker sig

Nedtur for Thomas Frank

OB vinder første sejr på udebane

Alexander Lind sikrer FCN-sejr over Randers

Fejler stort