Marvin Pourié færdig i FCK: Ny dansk klub er en mulighed

Marvin Pourié har ingen fremtid i FC København. Spillerens agent vil i maj tage en snak med Pourié om fremtiden, hvor en ny dansk klub kan komme i spil.



Marvin Pourié er færdig i FC København. 
 
Den tyske angriber er i øjeblikket lejet ud fra de danske vicemestre til russiske FC Ufa, men hans kontrakt med Ståle Solbakkens mandskab løber frem til sommeren 2017. 
 
Solbabakken har imidlertid udtalt til tipsbladet.dk i mandags, at Pourié ikke er en del af fremtiden i FC København, og derfor vil man arbejde på, at sende tyskeren videre til en ny klub til sommer. 
 
Marvin Pouriés agent Nils Schmäler er opmærksom på situationen. 
 
– Der er et år tilbage af kontrakten med FCK, men i øjeblikket ved vi ikke, hvad der kommer til at ske. Marvin kommer tilbage hertil, når sæsonen i Rusland er færdig i maj, og så tager vi en snak med både spilleren og træneren om det, siger Nils Schmäler til tipsbladet.dk. 
 
Han slår fast, at det er uholdbart for Marvin Pourié at komme tilbage til en klub, hvor han ikke indgår i planerne for førsteholdet. 
 
– Absolut. Der er en kontrakt frem til 2017, men vi må se på det. Det bedste for en fodboldspiller er at spille, men hvis træneren ikke vil bruge ham, må vi se på, om der er andre muligheder i andre klubber. Vi snakker ikke med andre klubber endnu, for lige nu afventer vi, at Marvin skal gøre sæsonen færdig i Rusland, siger agenten. 
 
Marvin Pourié har tidligere spillet for både Silkeborg og SønderjyskE i Superligaen, og Nils Schmäler udelukker ikke, at den tyske angriber kan fortsætte karrieren i endnu en dansk klub. 
 
– Muligvis. Vi må se. Han kan spille i Danmark, Sverige, Tyskland eller andre lande. Jeg skal snakke med ham om situationen, når sæsonen er færdig i Rusland. Jeg har også kontakt med FC Københavns træner, så vi finder en løsning, siger Marvin Pouriés agent. 
 
Marvin Pourié har været med i 11 kampe for FC Ufa i denne sæson indtil videre med et mål til følge. Siden forårssæsonens start i marts har han imidlertid kun fået 19 minutters spilletid som indskifter, mens han senest var helt uden for truppen. 




Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’




LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

FCK lurer på landsholdsspiller

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Emre Mor færdig

Melder Lindstrøm helt færdig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Miraklernes tid er ikke forbi

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United – Liverpool

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Et markant problem for Silkeborg

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Martin Jørgensen lander nyt job

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det ser sort ud for B.93

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’