Nantes-træner kæmper: Vil have AaB-profil Nicolaj Thomsen

Den franske klub Nantes kan fortsat blive destinationen for Nicolaj Thomsen, men der foregår i øjeblikket en magtkamp mellem cheftræneren, der vil have Thomsen, og præsidenten, der vil have en anden spiller.



Den danske U/21-landsholdsspiller Nicolaj Thomsen var tidligere på sommeren tæt på at skifte fra AaB til franske Nantes, men som vi på tipsbladet.dk kunne fortælle, gik skiftet i vasken. Forklaringen var, at den franske klub under lægetjekket blev opmærksom på, at Nicolaj Thomsens syn på højre øje er dårligt – hvilket selvfølgelig var kendt af de fleste i Danmark.

Formentlig har den franske klub kendt til oplysningen allerede inden, at Thomsen tog til Frankrig for at gennemgå lægetjekket, men klubben brugte det aktivt i forhandlingerne med AaB og forsøgte at presse prisen. Sportsdirektør Allan Gaarde gav sig dog ikke, og derfor afbrød de to klubber forhandlingerne, selv om Thomsen var blevet enig om en fireårig aftale med Nantes.

Nu kan tipsbladet.dk så fortælle, at Nantes alligevel kan blive destinationen for AaB’eren, der står noteret for en enkelt A-landskamp. Men Nicolaj Thomsen skal krydse fingre for, at træner Michel Der Zakarian får sin vilje.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger foregår der i øjeblikket en magtkamp i den franske klub. Flere kilder peger på, at Nantes skal have en midtbanespiller, og at træner Michel Der Zakarian har Nicolaj Thomsen øverst på sin liste. Træneren er varm for at få danskerne til klubben, men det er ikke sikkert, det lykkes.

Der Zakarian kæmper en hård kamp, for klubbens polske præsident, Waldemar Kita, er nemlig ikke lige så vild med Nicolaj Thomsen. Præsidenten er mere intereseret i at få fat i Issiar Dia, der spiller i Michael Laudrups tidligere klub Lekwiya. Issiar Dia er dog bedst som kantspiller, og det taler til trænerens fordel, at Thomsen er god på kanten og på den centrale midtbane.

Dia, senegalesisk landsholdsspiller, er 28 år og formentlig en billigere løsning end Nicolaj Thomsen. Han kender fransk fodbold og landet og er måske et mere sikkert kort end danskeren. Omvendt er der et klart større potentiale i Nicolaj Thomsen, 22 år.

Nantes mangler en central midtbane, fordi Jordan Veretout, en dygtig midtbanespiller, er til lægetjek i Aston Villa og ventes at skifte til den engelske klub, der også har Jores Okore i stalden.

Dermed bliver det nogle interessante næste dage, hvor Nicolaj Thomsen finder ud af, om Nantes-træneren får sin vilje. Endnu er det for tidligt at sige, hvem der vinder kampen.





LIVE

TransferLIVE: Jørgensen lejes ud

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning



LIVE

Superliga-LIVE: Forlænger med profil

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Afsløring: FC København afviser millionbud

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

FC København bekræfter transfer

Anton Gaaei-handel meldes død

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud