Silkeborg og New England Revolution forhandler i disse dage intenst om en handel for den 29-årige angriber Rajko Lekic. Klubberne er for så vidt enige om de fleste ting i aftalen. De eneste der er usikkert i aftalen, er det, som Silkeborg-direktør Kent Madsen kalder for formalistiske forhold.
– Det sidste døgns tid er vi kommet en hel del tættere på en aftale med amerikanerne. Og vi tror på, at der kan findes en løsning på de sidste detaljer. Det er stadig de formalistiske forhold, vi skal have afklaret, men det virker som om, at begge klubber er indstillede på at lave en aftale, siger Silkeborg-direktør Kent Madsen til tipsbladet.dk.
Når Kent Madsen snakker om formalistiske forhold, mener han, at risiciene omkring opnåelse af arbejds- og opholdstilladelse og godkendelse fra den amerikanske liga, skal ligge på amerikanske hænder. Men i forhold til for et par dage siden har Kent Madsen strukket sig en del i forhold til hans krav om, at New England Revolution skal tage alle risiciene på deres skuldre.
– Vi har fået en præcisering af, at det ikke nødvendigvis tager flere uger at få afklaret formalia. Derfor kan man forestille sig, at vi laver en aftale, der indebærer, at han tager derover, og at de formalia så skal være afklaret i løbet af for eksempel en uge. Og hvis de ikke er det, så vender han tilbage til os, siger Kent Madsen.
Silkeborg-direktøren har ellers tidligere udtalt, at han og klubben ikke var villig til at lave en aftale med betingelser, men det synspunkt har han altså ændret nu.
LIVE
VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
OPTAKT
Sverige – Tunesien
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
OPTAKT
Qatar – Schweiz
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Brasilien – Marokko
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT