Kommende OB-spiller: Jeg skal vise mig frem

SønderjyskE’s Hallgrimur Jonasson glæder sig til at komme i kamp mod hans kommende holdkammerater i OB. Han ser den fynske klub som større end SønderjyskE, men venter en tæt kamp søndag.



Når SønderjyskE tager imod OB i Haderslev i den kommende Superliga-runde, bliver det en anderledes kamp for backen Hallgrimur Jonasson.

Islændingen skrev i sommer under på en kontrakt, der sender ham fra SønderjyskE til OB til nytår. Dermed skal han i kamp mod sine kommende holdkammerater, og selvom det ikke fylder hans tanker i alle døgnets timer, medgiver han, at det er en speciel kamp.

– Jeg har mødt OB én gang før i Odense efter jeg skrev under på kontrakten. Det gik fint dengang, og jeg var glad for at bevise, at jeg er en god spiller. Nu spiller vi på søndag, men jeg arbejder i SønderjyskE og får løn her. Derfor tænker jeg ikke på andet end, at vi skal have point, siger Hallgrimur Jonasson til tipsbladet.dk.

Han har bemærket, at hans kommende klub OB har haft en utilfredsstillende sæson indtil videre.  

– Det har været skuffende  for dem. Det kan alle se. De ligger i bunden, hvor de ikke hører til, men der har været et trænerskifte, og nu har de vundet to hjemmekampe i træk. Det ser bedre ud, men jeg kender ikke så meget til holdet endnu. Jeg har selvfølgelig set dem spille, men jeg har aldrig talt med Ove Pedersen, fortæller Hallgrimur Jonasson.

Den islandske defensivspiller mener, at OB er en større klub end SønderjyskE. Alligevel forventer han en tæt kamp mellem de to klubber på søndag, og han understreger, at han ikke tænker på, at han kan gøre livet surt for OB med en sønderjysk sejr.

– Jeg tænker ikke på, hvem der er favorit. Jeg vil bevise, at jeg er god nok til at komme til OB, og det gør jeg ved at spille en god kamp. Der er kommet ny træner i OB, og jeg vil gerne vise, at jeg kan spille en fin kamp. Det gør jeg ved, at arbejde hårdt. OB vil heller ikke have en spiller, der ikke går hundrede procent efter at vinde. Sådan ser jeg det, siger han.

Hallgrimur Jonasson ser frem til at vise sig frem for sin nye klub.

– Selvfølgelig. Når man skifter til en ny klub, vil man gerne gøre et godt indtryk. Jeg har spillet i Danmark i tre og et halvt år, så spillerne og træneren ved godt, hvem jeg er. De kender mig. Men jeg vil gerne have en god oplevelse på søndag og spille en god kamp. Sådan har jeg det altid, men det er ekstra specielt mod OB på søndag, siger islændingen, der ikke lægger skjul på, at han håber på en sønderjysk sejr over OB på søndag. 

– Ja, det håber jeg selvfølgelig, siger han.  

Kampen mellem SønderjyskE og OB fløjtes i gang på søndag klokken 14.00 i Haderslev.





Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!




LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København



LIVE

Superliga-LIVE: Horsens-spiller rykker til Qatar

Anton Gaaei-handel meldes død

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Dansker scorer mod Barcelona

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Eriksen spottet – nu er der nyt

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Stor ændring i AGF?

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok