Når SønderjyskE tager imod OB i Haderslev i den kommende Superliga-runde, bliver det en anderledes kamp for backen Hallgrimur Jonasson.
Islændingen skrev i sommer under på en kontrakt, der sender ham fra SønderjyskE til OB til nytår. Dermed skal han i kamp mod sine kommende holdkammerater, og selvom det ikke fylder hans tanker i alle døgnets timer, medgiver han, at det er en speciel kamp.
– Jeg har mødt OB én gang før i Odense efter jeg skrev under på kontrakten. Det gik fint dengang, og jeg var glad for at bevise, at jeg er en god spiller. Nu spiller vi på søndag, men jeg arbejder i SønderjyskE og får løn her. Derfor tænker jeg ikke på andet end, at vi skal have point, siger Hallgrimur Jonasson til tipsbladet.dk.
Han har bemærket, at hans kommende klub OB har haft en utilfredsstillende sæson indtil videre.
– Det har været skuffende for dem. Det kan alle se. De ligger i bunden, hvor de ikke hører til, men der har været et trænerskifte, og nu har de vundet to hjemmekampe i træk. Det ser bedre ud, men jeg kender ikke så meget til holdet endnu. Jeg har selvfølgelig set dem spille, men jeg har aldrig talt med Ove Pedersen, fortæller Hallgrimur Jonasson.
Den islandske defensivspiller mener, at OB er en større klub end SønderjyskE. Alligevel forventer han en tæt kamp mellem de to klubber på søndag, og han understreger, at han ikke tænker på, at han kan gøre livet surt for OB med en sønderjysk sejr.
– Jeg tænker ikke på, hvem der er favorit. Jeg vil bevise, at jeg er god nok til at komme til OB, og det gør jeg ved at spille en god kamp. Der er kommet ny træner i OB, og jeg vil gerne vise, at jeg kan spille en fin kamp. Det gør jeg ved, at arbejde hårdt. OB vil heller ikke have en spiller, der ikke går hundrede procent efter at vinde. Sådan ser jeg det, siger han.
Hallgrimur Jonasson ser frem til at vise sig frem for sin nye klub.
– Selvfølgelig. Når man skifter til en ny klub, vil man gerne gøre et godt indtryk. Jeg har spillet i Danmark i tre og et halvt år, så spillerne og træneren ved godt, hvem jeg er. De kender mig. Men jeg vil gerne have en god oplevelse på søndag og spille en god kamp. Sådan har jeg det altid, men det er ekstra specielt mod OB på søndag, siger islændingen, der ikke lægger skjul på, at han håber på en sønderjysk sejr over OB på søndag.
– Ja, det håber jeg selvfølgelig, siger han.
Kampen mellem SønderjyskE og OB fløjtes i gang på søndag klokken 14.00 i Haderslev.

Her er fem bud på en ny AGF-træner

PSG smadrer Inter i Champions League-finalen

Michael Laudrup slår fast: Noget pjat at sige

Chokskifte af tidligere FC København-spiller

‘Tillykke til Danmark’

Sønderjyske-transfers: Gå på rov i FC Midtjylland!

Troels Bech: Noget af det sværeste, jeg har gjort

Magisk forår: Peger i retning af Brøndby-retur

Kan hentes kvit og frit – er det nu FCK?

Aarhus Fremad rykker op i 1. division

FCK-ejer: Jeg vil gerne, at fansene forstår mig

Ekspert jubler over Alexander Zorniger i OB

Brøndby-fortid: Her er fem bud på nye OB-spillere

Fyret OB-træner skal sunde sig

Zorniger-chok i OB: ‘Jeg er lidt rundt på gulvet’

Zorniger hiver Brøndby-kending til OB

Bombe – Alexander Zorniger tilbage i Superligaen

Det kostede Rösler jobbet

Bekræftet

Sådan kommer Brøndby i Conference League

Uwe Rösler fyret

Afsløring: Zidan Sertdemir og FCN kan skilles

Kom i vælten i Brøndby – nu er han fyret

Målrigt i München

Afsløring: Tyrkisk klub vil hijacke Riza Durmisi

Casper Tengstedt vender retur

Manchester United-legende: Det skal Højlund gøre

Drømmer om Kjerrumgaard og Pelle Mattsson

Sviner klubben

Officielt: Hollandsk stjerne på plads i Liverpool

Afventer certifikat for at spille ude i ‘Brøndby’

Dansk talent forfremmes i italiensk klub

Kæmpe Cristiano Ronaldo-overraskelse

Drama: Holger Rune er videre i French Open

På rov i Manchester United?

Nu er Jacob Neestrup favorit til kæmpe job

Isaksen skal have ny træner

– Han forsvandt i AaB

Thomas Frank advarer Manchester United og co.

Niels Frederiksen i kæmpe hyldest

Penge til FCK? Store klubber flokkes om dansker

Nu forhandler de – han koster 600 mio.

Real Madrid præsenterer Alexander-Arnold

Byder 450 mio. for Milan-stjerne

AC Milan henter Allegri tilbage som cheftræner

Benhård kamp om Højlunds signatur

Kæmpe scoop? Real Madrid køber ham for 60 mio.

Premier League-klub jagter Mathias Kvistgaarden

Afsløring: FCM sælger Jan Kuchta i kæmpe handel

Spottet på hotel – milliardskifte tæt på?

Shelbourne tæppebomber bundhold Cork

Afsløring: Esbjerg sælger Beck til mesterklub

Ny bejler til Christian Eriksen

Storklub i dialog med Bo Svensson

En pris på Neestrup? ‘Vil jeg ikke udtale mig om’