Kent Nielsen om OB: Omverdenen gør det specielt

Kent Nielsen står på fredag over sin kommende klub, når AaB møder OB. Træneren lader sig ikke påvirke af situationen, for han er ikke dybt involveret i OB endnu.



Han kan ikke komme uden om det, Kent Nielsen. 
 
Når AaB møder OB på søndag i Aalborg er det ikke bare en kamp mellem to store provinsbyer, der stræber efter at kravle opad i Superliga-tabellen. Selvom han slår fast, at det ikke er en anderledes kamp af alle andre, er der alligevel en ekstra vinkel på opgøret. 
 
For når Kent Nielsen stopper som træner i AaB til sommer, tiltræder han i OB, så kampen mellem hans nuværende og kommende klub kommer altså til at indeholde lidt ekstra opmærksomhed på cheftræneren. Det er han afklaret med. 
 
– Kampen er speciel, men mest fordi jeg ved, at der er noget andet fokus på kampen i omverdenen. Internt har jeg slet ikke problemer med det, og jeg ser det ikke som en anderledes kamp. Den er anderledes på grund af mediebevågenheden og opmærksomheden med alt, hvad det indebærer af fejlfortolkninger og fortolkninger af situationen, som nemt vil komme, siger Kent Nielsen til tipsbladet.dk. 
 
Selvom det vil gavne hans kommende arbejdsgiver, hvis OB vinder søndagens kamp, satser Kent Nielsen hundrede procent på en AaB-sejr fredag aften. 
 
– Der er ingen tvivl om, at jeg rigtig gerne vil vinde den kamp, for jeg er også bevidst om, at der kun er fem kampe tilbage med AaB. Jeg har været rigtig glad for at være i AaB, og jeg er det stadig, så det betyder meget. Uanset hvilke spekulationer der vil komme, er den letteste måde at lukke ned for det, at vi spiller en god kamp og sikrer et godt resultat. Jeg glæder mig til at gøre det færdigt, siger Kent Nielsen. 
 
Med fem kampe tilbage af den indeværende sæson er flere klubber begyndt at tænke på næste sæson. I OB er man allerede i gang med puslespillet omkring næste sæsons trup og stab, men Kent Nielsen bruger ikke meget tid på sin kommende klub endnu. 
 
– Man kan spørge Lars Søndergaard om det samme, og det er ikke voldsomt meget. Det er på et praktisk plan, hvor der skal arrangeres nogle træningskampe og så videre. Det er på det plan. Der er ingen tvivl om, at jeg næppe får så meget ferie, fordi der skal planlægges meget. Pt. har jeg ikke haft meget aktivitet omkring OB, men jeg tror heller ikke, at der generelt er mange trænere rundt omkring, der tænker så meget på næste sæson endnu lige nu, siger Nielsen. 
 
Han tager derfor først for alvor fat i OB, når han er færdig som AaB-træner efter sidste spillerunde den 7. juni, men han har dog haft nogle samtaler om fremtiden med OB’s sportsdirektør Jesper Hansen.  
 
– Sådan bliver det. Jeg har sagt nogle ting, som jeg gerne vil have, og det arbejder Jesper Hansen så på. Det er det, siger Kent Nielsen. 
 
Kent Nielsen første dag på træningsbanen i OB bliver den 24. juni, hvor fynboerne begynder forberedelserne til den kommende Superliga-sæson. 




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Officielt: Her spilles AGF-OB

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Superliga-premiere aflyst

Tror på overraskelse i startopstilling

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

FC Midtjylland – FC København



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Brøndby IF – Randers FC

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Medier fælder hård dom

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Fælder bekymrende dom efter chok



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Spændende OB-nyhed

AGF – OB

– Priserne er eksploderet

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Brian Riemer på plads til topkamp

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

De vil have Martin Braithwaite

Superliga-profil skadet

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’