Han kan ikke komme uden om det, Kent Nielsen.
Når AaB møder OB på søndag i Aalborg er det ikke bare en kamp mellem to store provinsbyer, der stræber efter at kravle opad i Superliga-tabellen. Selvom han slår fast, at det ikke er en anderledes kamp af alle andre, er der alligevel en ekstra vinkel på opgøret.
For når Kent Nielsen stopper som træner i AaB til sommer, tiltræder han i OB, så kampen mellem hans nuværende og kommende klub kommer altså til at indeholde lidt ekstra opmærksomhed på cheftræneren. Det er han afklaret med.
– Kampen er speciel, men mest fordi jeg ved, at der er noget andet fokus på kampen i omverdenen. Internt har jeg slet ikke problemer med det, og jeg ser det ikke som en anderledes kamp. Den er anderledes på grund af mediebevågenheden og opmærksomheden med alt, hvad det indebærer af fejlfortolkninger og fortolkninger af situationen, som nemt vil komme, siger Kent Nielsen til tipsbladet.dk.
Selvom det vil gavne hans kommende arbejdsgiver, hvis OB vinder søndagens kamp, satser Kent Nielsen hundrede procent på en AaB-sejr fredag aften.
– Der er ingen tvivl om, at jeg rigtig gerne vil vinde den kamp, for jeg er også bevidst om, at der kun er fem kampe tilbage med AaB. Jeg har været rigtig glad for at være i AaB, og jeg er det stadig, så det betyder meget. Uanset hvilke spekulationer der vil komme, er den letteste måde at lukke ned for det, at vi spiller en god kamp og sikrer et godt resultat. Jeg glæder mig til at gøre det færdigt, siger Kent Nielsen.
Med fem kampe tilbage af den indeværende sæson er flere klubber begyndt at tænke på næste sæson. I OB er man allerede i gang med puslespillet omkring næste sæsons trup og stab, men Kent Nielsen bruger ikke meget tid på sin kommende klub endnu.
– Man kan spørge Lars Søndergaard om det samme, og det er ikke voldsomt meget. Det er på et praktisk plan, hvor der skal arrangeres nogle træningskampe og så videre. Det er på det plan. Der er ingen tvivl om, at jeg næppe får så meget ferie, fordi der skal planlægges meget. Pt. har jeg ikke haft meget aktivitet omkring OB, men jeg tror heller ikke, at der generelt er mange trænere rundt omkring, der tænker så meget på næste sæson endnu lige nu, siger Nielsen.
Han tager derfor først for alvor fat i OB, når han er færdig som AaB-træner efter sidste spillerunde den 7. juni, men han har dog haft nogle samtaler om fremtiden med OB’s sportsdirektør Jesper Hansen.
– Sådan bliver det. Jeg har sagt nogle ting, som jeg gerne vil have, og det arbejder Jesper Hansen så på. Det er det, siger Kent Nielsen.
Kent Nielsen første dag på træningsbanen i OB bliver den 24. juni, hvor fynboerne begynder forberedelserne til den kommende Superliga-sæson.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
NYHEDER
Medier fælder hård dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
NYHEDER
Superliga-profil skadet
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
HELT VILDT
