Kent Nielsen: Det er blevet en celebrity-verden

Den nuværende AaB-træner Kent Nielsen mener, at fodboldspillerne anno 2014 er udfordret i balancen mellem fodboldliv og fritid.



Kent Nielsen var den store succestræner i dansk fodbold i 2014. Som cheftræner førte han AaB til både et dansk mesterskab og en pokaltitel, hvilket blot har øget respekten for den erfarne fodboldmand. 

Trods det succesfulde 2014 ser Kent Nielsen imidlertid flere udfordringer i sit job. I et stort interview med Berlingske giver Kent Nielsen sin vurdering af danske fodboldspillere anno 2014, der efter hans mening har svært ved at vælge mellem fodboldliv og fritid.

– Fodboldverdenen i dag er blevet en celebrity-verden med rød løber og natklubber. Det er en popkultur. Der er fodboldspillerne i 2014 udfordret. Kan det skæres fra? For mig skal det være en livsstil at være fodboldspiller. Alt, hvad vi laver, skal groft sagt understøtte vores levebrød. Sådan lever jeg selv. Det kræver, at man siger fra til en masse ting, siger Kent Nielsen til Berlingske. 

Træneren mener ikke, at der er tale om et offer, når man vælger fodbolden til. 

– Meget ofte skal livet stort set ikke være andet end kamp, restitution og forberedelse. Det kan godt udfordre dagens unge spillere på mange måder. Hvordan de skal leve sammen som mand og kone, med deres familier og med fester. De har sværere ved at sige fra. De vil gerne lidt begge dele. Man taler ofte om at ofre noget. Jeg føler ikke, jeg ofrer noget eller har ofret noget. Jeg har levet professionelt med min sport. Men de unge føler, at de ofrer noget. Havde jeg ikke levet, som jeg gjorde, så havde jeg ikke fået det ud af mit talent, som jeg fik. Jeg ofrede ikke noget, jeg gjorde et tilvalg, siger han. 

Kent Nielsen oplyser blandt andet, at det i AaB er forbudt at bruge sin mobiltelefon i omklædningsrummet som et eksempel på et af de krav, han stiller til AaB’erne.

Til sommer stopper Kent Nielsen i AaB for at blive træner i OB.





Åbner for Kasper Dolberg-bombe




LIVE

TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Bayern München på plads til Superliga-brag

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Randers FC – Silkeborg IF

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

En vild energibombe er kommet til Superligaen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Gaveregn over FC Midtjylland

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil ikke juble i Parken

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan